Foto – EPA/LETA

Latvijas izlases basketbolistes atspēlē 15 punktu deficītu un EČ spēlē ļoti pārliecinoši uzvar Melnkalni 2

Latvijas sieviešu basketbola izlase sestdien Čehijas galvaspilsētā Prāgā Eiropas čempionāta (EČ) finālturnīra otrajā spēlē prata atspēlēt 15 punktu deficītu un pēc tam pārliecinoši ar rezultātu 76:55 (15:23, 23:14, 14:12, 24:6) uzvarēt Melnkalnes valstsvienību, tiekot pie pirmā panākuma turnīrā.

Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115

Latvijas izlasē izcilu spēli aizvadīja Elīna Babkina, kura jau pirmajā puslaikā guva 20 punktus, iesākot Latvijas pakaļdzīšanos, kā arī Kitija Laksa, kura šajā mačā iemeta piecus no septiņiem tālmetieniem.

Latvijas izlase izcīnīja pirmo uzvaru turnīrā, sperot ļoti platu soli pretī iekļūšanai izslēgšanas spēlēs, kamēr Melnkalne piedzīvoja otro neveiksmi tikpat mačos. D apakšgrupas pēdējā spēlē latvietes pirmdien tiksies ar Beļģiju. Izslēgšnas spēlēs iekļūs grupas trīs labākās komandas.

Latvijas izlasē jo īpaši izcēlās trīs spēlētājas, taču uzvara tika sasniegta ar visas komandas sniegumu, jo īpaši labi aizvadot pēdējo ceturtdaļu.

Komandas līdere Babkina šajā mačā guva 27 punktus un izdarīja septiņas rezultatīvas piespēles, kamēr Laksa sameta 17 punktus, bet Anete Šteinberga pievienoja 16 punktus un desmit atlēkušās bumbas zem groziem.

Tikmēr Melnkalnei ar 14 punktiem un 16 atlēkušajām bumbām labākā bija naturalizētā amerikāniete Endželika Robinsone, bet Milica Jovanoviča pievienoja 13 punktus.

Spēle Latvijas izlasei sākās ļoti neveiksmīgi, nokļūstot iedzinējos ar 0:7, piedevām pretiniecēm četrus punktus no groza tuvuma iemeta Robinsone. Pirmos punktus latvietes guva pēc Babkinas metiena, taču pēc tam atkal labāk uzbruka pretinieces, panākot 12:4 savā labā.

Arī turpinājumā Latvijai lielas problēmas sagādāja precizitāte, metot garām no labām pozīcijām, kamēr Melnkalne ātros uzbrukumos spēja panākt jau 18:6, bet divas minūtes pirms ceturtdaļas beigām arī 23:8. Tomēr pēdējos uzbrukumos labākas bija latvietes, kuras spēja gūt septiņus punktus pēc kārtas un pēc Kitijas Laksas tālmetiena starpību samazināt līdz 15:23.

Veiksmīgā sērija turpinājās arī otrās ceturtdaļas sākumā, kurā Latvijas izlase pēc Babkinas tālmetiena un divpunktu metiena pietuvojās līdz trīs punktu atstarpei – 20:23.

Lai arī pēc tam Melnkalne iemeta nākamos četrus punktus, Latvijas meitenes mērķtiecīgi turpināja pakaļdzīšanos un savu panāca, kad lieliskā Babkina ar tālmetienu panāca 32:29 Latvijas labā, bet pēc tam ar 2+1 punktu gājienu viņa jau nodrošināja sešu punktu pārsvaru.

Puslaika beigās Melnkalne spēja atbildēt ar astoņiem punktiem pēc kārtas, panākot 37:35, tomēr Laksa ar tālmetienu ļāva Latvijas izlasei atpūtā doties esot minimālā vadībā.

Otrā puslaika sākumā spēle bija ļoti līdzīga, Melnkalnei divas reizes panākot izlīdzinājumu, bet pēc tam Laksai ar trešo precīzo tālmetienu panākot 43:40. Latvijas izlase ilgu laiku spēja saglabāt trīs punktu pārsvaru, tomēr pēc tam vairākas kļūdas uzbrukumā, kā arī neprecizitātes aizsardzībā ļāva Melnkalnei panākt 49:47 savā labā. Tomēr tad tālmetienu realizēja Aija Putniņa, no groza apakšas pecīza bija Aija Brumermane, kas Latvijai pirms pēdējās ceturtdaļas ļāva atrasties vadībā ar 52:49.

Spēles pēdējo nogriezni Latvija sāka ar četriem punktiem pēc kārtas, panākot līdz tam lielāko pārsvaru 56:49, bet turpinājumā Laksa ar vēl diviem tālmetieniem panāca jau 13 punktu pārsvaru – 64:51. Pēc tam savu vārdu teica Šteinberga, rezultatīvi noslēdzot divus uzbrukumus pēc kārtas, panākot 68:53, savukārt Melnkalne pēc šīs aukstās dušas vairs nespēja atgūties un beigās Latvijas basketbolistes ar Ievas Krastiņas tālmetienu panāca graujošo 76:55.

jau vēstīts, ka Mārtiņa Zībarta trenētā Latvijas izlase finālturnīru piektdien sāka D apakšgrupas mačā ar 59:71 zaudējot Krievijai. Vēl četras minūtes pirms pamatlaika beigām Latvijai bija vien piecu punktu deficīts (52:57), taču tad Krievijas izlases naturalizētā amerikāniete Epifānija Prinsa īsā laikā guva piecus punktus, pēc kuriem Latvija atgūties vairs nespēja.

Tikmēr Melnkalnes izlase pirmajā cīņā sīvā mačā ar 64:66 atzina Beļģijas pārākumu, neveiksmīgi iesākot spēli, jo pēc pirmās ceturtdaļas melnkalnietes zaudēja ar 13:25.

Melnkalnes izlase Eiropas čempionātā piedalās ceturto reizi, debiju piedzīvojot 2011.gadā, kad arī tika sasniegts komandas labākais rezultāts, ieņemot sesto vietu. Pēc diviem gadiem sekoja desmitā vietā, bet 2015.gadā šī komanda palika septītajā pozīcijā.

Viena no pretinieču līderēm ir naturalizētā amerikāņu centra spēlētāja Robinsone, kura pret Beļģiju guva 19 punktus un izcīnīja 17 atlēkušās bumbas zem groziem. Viņa kopš 2014.gada spēlē Sieviešu Nacionālajā basketbola asociācijā (WNBA), bet Eiropā aizvadītajā klubu sezonā pārstāvēja spēcīgo Stambulas “Yakin Dogu Universitesi” komandu, kļūstot par Turcijas čempioni un izcīnot FIBA Eirokausu. Tāpat jāizceļ pieredzējusī Jeļena Škeroviča, kurai ir 36 gadi.

Eiropas čempionāta finālturnīros Latvija un Melnkalne savā starpā līdz šim bija spēlējušas vienu reizi, kad pirms sešiem gadiem, otrajā grupu kārtā latvietes zaudēja ar 70:74, tagad pārliecinoši revanšējoties.

D apakšgrupas noslēgumā Latvijas valstsvienība pirmdien mērosies spēkiem ar Beļģiju. Lai turpinātu cīņu par medaļām un iespēju kvalificēties nākamā gada Pasaules kausa izcīņai, apakšgrupā jāiekļūst pirmajā trijniekā. Pirmās vietas ieguvēja uzreiz sasniegs ceturtdaļfinālu, kamēr otro un trešo pozīciju īpašnieces spēkosies astotdaļfinālā. Tur D grupas komandām pretī stāsies izlases no C apakšgrupas – Francija, Serbija, Slovēnija vai Grieķija.

Latvijas basketbolistes piedalās savā septītajā Eiropas čempionāta finālturnīrā pēc kārtas, turklāt no pašreizējā sastāvā visos iepriekšējos bijusi tikai komandas kapteine Gunta Baško-Melnbārde. Līdz šim augstākā vieta kontinenta meistarsacīkstēs Latvijai bijusi ceturtā, ko izdevās izcīnīt 2007.gadā. Tiesa, iepriekšējie divi Eiropas čempionāti bijuši neveiksmīgi, jo komanda neizkļuva no apakšgrupas.

Savukārt no 2008.gada Pekinas olimpiskā turnīra šogad izlases sastāvā iekļautas četras spēlētājas – bez Baško-Melnbārdes tās ir arī Aija Brumermane, Aija Putniņa un Elīna Babkina. Savukārt četras basketbolistes – Babkina, Anete Šteinberga, Ieva Krastiņa un Kristīne Vītola – savulaik izcīnījušas bronzas medaļas Eiropas U-20 čempionātā, turklāt pēdējās trīs no viņām to to paveikušas pašreizējā pieaugušo valstsvienības galvenā trenera Mārtiņa Zībarta vadībā.

Šī gada Eiropas meistarsacīkšu modelī Latvijas izlases rindās iekļautas četras debitantes – Paula Strautmane, Anna Dreimane, Ilze Jākobsone un Kate Krēsliņa.

Piektais Eiropas čempionāts ir Brumermanei, bet ceturtais – Putniņai. Trešo reizi šajā turnīrā spēlē Babkina, Šteinberga un Kitija Laksa, bet Ieva Krastiņa un Vītola meistarsacīkstēs sacenšas otro reizi.

Tikmēr Zībarts ir sestais speciālists, kurš Eiropas čempionāta finālturnīrā vada Latvijas sieviešu izlasi.

Gatavojoties Eiropas čempionāta finālturnīram, Latvijas komanda aizvadīja deviņas pārbaudes spēles, kurās izcīnīja sešas uzvaras, tomēr pēdējos divos mačos, nespēlējot Šteinbergai, Brumermanei un Babkinai, divreiz zaudēja Turcijai.

Visu sagatavošanās ciklu vienība cīnījās ar traumu epidēmiju, tāpēc starp basketbolistēm nebija nopietnas konkurences par vietu sastāvā. Starp izlases kandidātēm sākotnēji tika iekļautas 18 basketbolistes, tomēr jau trešajā treniņu nedēļā uz vietu sastāvā palika vien 13 kandidātes.

Ceļgala krustenisko saišu plīsuma dēļ finālturnīrs secen gāja Ditai Rozenbergai, kamēr ar pleca traumu uz Čehiju devās viena no valstsvienības līderēm Anete Šteinberga. Mikrotraumas esot vēl vairākām spēlētājām.

Šī gada Eiropas čempionāts ir zīmīgs arī ar to, ka tajā tiks dalītas ceļazīmes uz nākamā gada Pasaules kausa finālturnīru – prestižajam turnīram kvalificēsies piecas spēcīgākās izlases. Tomēr, ja pirmajā pieciniekā iekļūs arī rīkotājvalsts Spānija, pie ceļazīmes tiks arī sestā spēcīgākā kontinenta valstsvienība.

Savukārt 24.jūnijā Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eiropas zonas valde lems, kam piešķirt tiesības rīkot 2019.gada Eiropas čempionātu. Starp kandidatūrām ir Latvija, Izraēla, Krievija un Serbija. Abas pirmās valstis pretendē rīkot divu grupu turnīrus un divas astotdaļfināla spēles, abas pārējās – divu grupu turnīrus un izslēgšanas spēles.