×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
12. novembris, 2015
Drukāt

Latvijas jaunās zinātnieces radījušas perspektīvu ekoloģisku līmi uz sapropeļa bāzes (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

No kreisās: ķīmijas doktore Zane Vincēviča-Gaile, doktorantes Vaira Obuka un Karina Stankeviča.

Ar izciliem panākumiem starptautiskā inovācijas platformā “LAUNCH Nordic” startējusi Latvijas Universitātes (LU) jauno zinātnieču komanda ar ideju par līmes ražošanu, kas iegūta uz sapropeļa bāzes – SaproGlue, kļūstot par vienu no desmit visaugstāk novērtētajiem pieteikumiem, LA.lv uzzināja LU.lv.

Konkursā kopumā tika saņemti simt pieteikumi no 35 valstīm, un LU zinātnieku komanda šajā konkursā bija vienīgie pārstāvji no Baltijas valstīm.

SaproGlue idejas komandā ir trīs jaunās LU zinātnieces – vides zinātnes doktorantūras studentes Vaira Obuka un Karina Stankeviča un ķīmijas doktore Zane Vincēviča-Gaile, kas darbojas LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes prof. Māra Kļaviņa vadībā.

Idejas pamatā ir videi draudzīgas līmvielas izstrāde no organiskajiem ezera nogulumiem – sapropeļa. Videi draudzīga līmviela kompozītmateriālu izstrādē ir dabiska saistviela, kurai piemīt augsta spēja salīmēt un noturēt veidojuma formu. Tā ir ekoloģiska alternatīva tirgū pieejamām videi kaitīgām līmēm. Ideju par sapropeļa izmantošanu videi draudzīgu materiālu izveidē Obuka uzsāka attīstīt studiju laikā bakalaura programmā, pētījumi turpinājās arī izstrādājot maģistra darbu, un tieši tas kļuva par pamatu SaproGlue kā inovatīva produkta izveidei.

“Sapropeļa resursi Latvijā ir pieejami lielos apjomos, un ir svarīgi rast praktisku pielietojumu sapropeļa izmantošanai. Viena no mūsdienu vides problēmām ir ezeru aizaugšana jeb eitrofikācija (šis process, piemēram, samazina skābekļa koncentrāciju, izraisot zivju smakšanu). Lai veicinātu ilgtspējīgu ezeru apsaimniekošanu, ir nepieciešams sapropeli no tiem izsmelt, tādējādi mazinot šo ūdenstilpņu aizaugšanu,” uzsver idejas autore.

Arī tirgus izpēte liecina, ka lielākā daļa dažādās nozarēs izmantojamo līmju satur toksiskas vielas (piemēram, formaldehīdu), tāpēc videi un cilvēkam draudzīgas līmes ieguve ir perspektīvs izaicinājums.

Videi draudzīgas līmvielas izstrādes ideja ir atbalstīta Zaļo tehnoloģiju inkubatora Biznesa ideju pirmsinkubācijas atbalsta fondā. Ar SaproGlue ideju komanda piedalījās gan “Climate Launchpad 2015” Latvijas finālā, gan “LAUNCH Nordic”, kas ir starptautiska inovācijas platforma, kura palīdz risināt ilgtspējīgas attīstības problēmas. Starp tās dibinātājiem ir NIKE, NASA, ASV Starptautiskās attīstības aģentūra un ASV Valsts departaments.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Lai sanāk! Bet kas par brīnumu ir minēts rakstā – neorganiskā līme?! Kur ir redaktors?

Draugiem Facebook Twitter Google+