×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.8°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
2. maijs, 2012
Drukāt

Latvijas kaimiņos par eksprezidentiem rūpējas ne mazāk

vike_zatlers_ulmanis

Lai gan pēdējā laikā publiskajā telpā aizvien vairāk tiek apspriests Valsts prezidenta nodrošinājums pēc pilnvaru beigām, tomēr, salīdzinot ar tuvējām Eiropas valstīm, Latvijā ne pirmās valsts amatpersonas atalgojums amata pildīšanas laikā, ne eksprezidentu sociālās garantijas neizskatās pārmērīgi lielas, trešdien vēsta laikraksts “Diena”.

Latvijā un tuvējās kaimiņvalstīs prezidentu pensija ir robežās starp 40% un 75% no atalgojuma, pildot augstā amata pienākumus. Latvijas prezidenta ikmēneša atalgojums ir 2208 lati jeb kopumā teju 26,5 tūkstoši latu gadā, savukārt Igaunijā tie ir 42,6 tūkstoši, Lietuvā – 60,6 tūkstoši latu, bet Somijā – 112 tūkstoši latu gadā. Tātad arī bijušās valsts galvas pensija kaimiņos ir lielāka. Papildus tam Latvijā un minētajās valstīs bijušajiem prezidentiem tiek nodrošināta dzīvesvieta vai darbavieta, automašīna, apsardze un sekretāra pakalpojumi.

Latvijā likums par Valsts prezidenta darbības nodrošināšanu paredz, ka valsts galvas atalgojumu un reprezentācijas izdevumus nosaka Saeima, pieņemot ikgadējo valsts budžetu. Pēc augstā amata atstāšanas prezidents saņem ikmēneša pensiju 50% apmērā no atalgojuma, lietošanā dzīvokli un automašīnu, kā arī sekretāru. Tāpat četrus gadus eksprezidentam ir iespēja saņemt apsardzes pakalpojumus.

Lietuvā prezidenta pensijas daļa no ikmēneša atalgojuma ir mazāka nekā Latvijā – 40%, savukārt alga ir vairāk nekā divas reizes lielāka nekā Latvijas Valsts prezidentam jeb 5049 lati mēnesī. Papildus pensijai bijušajiem prezidentiem tiek apmaksāts auto un, ja nepieciešams, apsardze. Viņi var lūgt arī mājokli, ko piešķir no valsts.

Pensija, ko saņem Igaunijas bijušie prezidenti, ir 75% no to atalgojuma, kas pašlaik ir 3549 lati mēnesī. Pēc pilnvaru beigām nepieciešamības gadījumā nodrošina dzīvesvietu, par kuru maksā valsts, tiesības algot sekretāru vai asistentu no prezidenta biroja, kā arī tiesības uz auto.

Somijā pirmās valsts amatpersonas ikmēneša atalgojums ir 112 tūkstoši latu, no kuriem pensijā var saņemt līdz 60%. Šāda pensija ir jāpiešķir, ja prezidents amatā ir nostrādājis sešus vai vairāk gadus, t. i., vismaz vienu pilnvaru termiņu. Savukārt par katru nenostrādātu šī termiņa gadu tiek noņemta viena sestā daļa, tomēr šie maksājumi nedrīkst būt mazāki par pusi no pilnās pensijas. Somijā bijušajam prezidentam var tikt piedāvāta rezidence par saprātīgu īres maksu un atsevišķas darbam piemērotas telpas, kā arī transports, apsardze, sekretārs un lietvedības pakalpojumi. Prezidenta atalgojums, dzīvesvietas uzturēšana, pensija netiek aplikta ar nodokļiem, bet no visiem pārējiem saņemtajiem labumiem nodokļi ir jāmaksā.

Jau ziņots, ka Latvijā sabiedrības neizpratni izraisījis fakts, ka eksprezidentam Valdim Zatleram piešķirtā automašīna pēc amata beigām tika aprīkota īpaši smalki. Patlaban vēl tiek meklēts arī dzīvoklis.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+