×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
9. decembris, 2014
Drukāt

Latvijas karakuģi Baltijas jūrā jau kopš jūlija ir paaugstinātā kaujas dežūrā (1)

10apr_Zemudene_2

Ilustratīvs attēls

Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Jūras spēku flotiles patruļkuģi Baltijas jūrā ir paaugstinātā kaujas dežūrā jau kopš jūlija, atgādina Aizsardzības ministrija (AM).

Kā ziņots, reaģējot uz Krievijas militārajām aktivitātēm Baltijas valstu robežu tuvumā un Baltijas jūrā, kas pēdējo dienu laikā pastiprinājušās, Lietuvas Bruņoto spēku dežūrvienībās no svētdienas noteikta paaugstināta kaujas gatavība.

Latvijas AM Militāri publisko attiecību departamenta direktors Kaspars Galkins atgādināja, ka pēdējā gada laikā būtiski ir pieaugusi Krievijas kara flotes aktivitāte Baltijas jūrā Latvijas teritoriālo ūdeņu tuvumā. Kopš marta notiek pastiprināts robežu monitorings, bet kopš jūlija Jūras spēku flotiles patruļkuģi atrodas paaugstinātā kaujas dežūrā Latvijas teritoriālajos ūdeņos, lai savlaicīgi identificētu aizdomīgas virsūdens un zemūdens aktivitātes.

NBS ir izstrādātas procedūras, kas paredz, ka ikreiz, kad piekrastē izvietotā Jūras novērošanas sistēma identificē aizdomīgas darbības Latvijas teritoriālajos ūdeņos vai to tuvumā, krasta apsardzes kuģiem ir uzdevums pietuvoties objektam, lai veiktu informācijas pārbaudi un identifikāciju. Par katru no šādiem incidentiem bruņotie spēki nekavējoties informē arī sabiedrību.

Latvijas rīcībā ir moderna Jūras novērošanas sistēma un jauni patruļkuģi, kas ļauj efektīvi reaģēt uz virsūdens aktivitātēm. Šīs spējas līdz šim arī ir pierādījušas, ka Latvija ir varējusi noteikt un sekot līdzi arī aizdomīgām zemūdens aktivitātēm. Tomēr, lai tās būtu pietiekamas, jārunā par papildu nodrošinājumu ar sensoru sistēmām, atgādina AM.

Jau ziņots, ka Lietuvas Bruņoto spēku dežūrvienībās augstāka kaujas gatavība noteikta ātrās reaģēšanas spēkos un dažās mierlaika uzdevumu operāciju spēku vienībās.

Kā skaidrojis aizsardzības ministrs Jozs Oleks, runa ir par standartprocedūru, kāda viņa pilnvaru termiņa laikā vien noteikta jau trešo reizi. Tiesa gan, šis laikam esot pirmais gadījums, kad par to tiek informēta sabiedrība, vēsta portāls “15min.lt”.

Tikmēr Lietuvas Bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks, ātrās reaģēšanas spēku pavēlnieks Vilmants Tamošaitis pastāstījis, ka paaugstinātā kaujas gatavība būs spēkā, “kamēr to pieprasīs drošības situācija”. Pēc viņa teiktā, kopš aizvadītās nedēļas nogales “vērojama pastiprināta Krievijas spēku aktivitāte Kaļiņingradas apgabalā un rietumdaļā”.

Svētdien NATO patruļlidmašīnas pacēlās gaisā trīs reizes, atpazīstot un pavadot virs neitrālajiem Baltijas jūras ūdeņiem lidojošas Krievijas bruņoto spēku lidmašīnas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vējonis savai gumijas laivai buru mastu ierīkojis?

Draugiem Facebook Twitter Google+