×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
16. decembris, 2015
Drukāt

Latvijas karavīri cīņā ar “Daesh” varētu doties februārī

Foto: LETAFoto: LETA

Līdz desmit karavīriem liela Latvijas bruņoto spēku vienība militārajā operācijā pret teroristisko organizāciju “Islāma valsts” (“Daesh”) plāno sākt piedalīties 2016.gada februārī, liecina Aizsardzības ministrijas sagatavotais Saeimas lēmumprojekts.

Lai gan operācijas termiņš starptautiskajos dokumentos patlaban nav nostiprināts, tomēr, ņemot vērā uzticēto uzdevumu raksturu un apjomu, tiek plānots Nacionālo bruņoto spēku (NBS) dalību šajā operācijā noteikt uz laiku līdz 2018.gada 1.februārim.

Savukārt ANO vadītajā visaptverošajā stabilizācijas misijā Mali NBS plāno sākt piedalīties no 2016.gada februāra. Patlaban ANO rezolūcijā operācijas darbības laiks noteikts līdz 2016.gada 30.jūnijam, tomēr turpmākā NBS dalība operācijā tiks nodrošināta atbilstoši ANO pieņemtajiem lēmumiem attiecībā uz misijas mandātu, uzdevumiem un darbības termiņu.

NBS šajā misijā Nīderlandes vadītā informācijas apstrādes štāba vienības sastāvā plāno iekļauties vienu līdz trīs karavīru līmenī.

Nākamnedēļ par Latvijas karavīru sūtīšanu minētajās militārajās operācijās lems valdība. Pēc tam gala vārds būs jāsaka Saeimai. Savukārt šodien šo jautājumu paredzēts pārrunāt Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā.

Aizsardzības ministrija lūgusi lēmuma projektus izskatīt steidzamības kārtā.

Jau vēstīts, ka Latvijas karavīriem nav paredzēts piedalīties kaujas darbībās.

Mali jau atrodas septiņi Latvijas karavīri, taču viņi iesaistīti Eiropas Savienības (ES) apmācības misijā. Dalība šajā operācijā neparedz Latvijas karavīru iesaistīšanos kaujas darbībā.

Par dalību ANO misijā Mali Latvija gan bija izlēmusi, vēl pirms saņēma Francijas lūgumu palīdzēt tai cīņā pret “Islāma valsti”, kura uzņēmusies atbildību par 13.novembrī Parīzē notikušajiem terora aktiem. Šis palīdzības lūgums bija izteikts saskaņā ar Lisabonas līgumu.

Latvijas karavīru nosūtīšana būtu atbilde Francijai uz tās lūgumu aizvietot tās karavīrus citās operācijās, lai savukārt Francija varētu vēl ciešāk iesaistīties operācijā pret “Islāma valsti”.

2013.gada vasarā ANO sāka misiju Mali. ANO miera uzturētāji pārņēmuši operāciju no Francijas spēkiem, kas šajā valstī ieradās, lai palīdzētu Mali armijai cīņā pret islāmistu nemierniekiem, kuri bija sagrābuši savās rokās plašas teritorijas valsts ziemeļos, radot bažas, ka Mali ziemeļi var kļūt par jaunu “teroristu valsti”.

Savukārt, lai koordinētu starptautiskās sabiedrības rīcību cīņai pret grupējumu “Islāma valsts”, ASV sadarbībā ar sabiedrotajiem jau iepriekš bija izveidojušas starptautisku koalīciju, formējot arī Apvienotos spēkus, kuri Irākā un Sīrijā īsteno ASV vadīto operāciju “Inherent Resolve”. Tās mērķis ir “iznīcināt teroristisko grupējumu “Islāma valsts” un novērst draudus, ko tas rada Irākai un Sīrijai, kā arī plašākai starptautiskajai kopienai”.

Patlaban ASV vadīto koalīciju veido 62 valstis, tostarp arī Latvija, bet tikai daļa nodrošina militāru atbalstu un veic gaisa triecienus.

Aizsardzības ministrija arī sagatavojusi lēmumprojektu par Latvijas karavīru dalību pret “Islāma valsti” vērstajā operācijā “Inherent Resolve” Irākā. Operācijā Irākā Latvijas kontingents iekļausies Dānijas kontingenta sastāvā ar nelielu apmācību grupu Irākas drošības spēku apmācīšanā. Kā minēts, uz Irāku plānots sūtīt līdz desmit karavīru lielu vienību, kas nepiedalīsies kaujas darbībās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+