foto – Juris Kalniņš

Latvijas klubiem atkal zaudējumi Eiropas kausā 0

Latvijas vicečempione basketbolā “VEF Rīga” trešdien pēc kārtējā zaudējuma atvadījās no izredzēm sasniegt Eiropas kausa izcīņas otro posmu.

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Atradusies pirms 13 gadiem pazudusi meitene, kura savulaik neatgriezās mājās no skolas 15

Eiropas kausa apakšgrupu turnīra astotās kārtas mačā “VEF Rīga” savā laukumā ar 66:74 (21:19, 15:26, 20:13, 10:16) piekāpās Krievijas basketbola klubam Sanktpēterburgas “Zeņit”.

“VEF Rīga” sastāvā šajā mačā ar 19 punktiem izcēlās Jānis Timma, kuram arī septiņas atlēkušās bumbas. Tikmēr 14 punktus iemeta Bamba Fals, kuram ar 11 punktiem un sešām rezultatīvām piespēlēm piebalsoja Ingus Jakovičs.

Maču labāk iesāka mājinieki, izvirzīdamies vadībā ar 5:0, taču pēc tam “Zeņit” basketbolisti arī prata gūt punktus un turēties Latvijas komandai līdzi, lai gan sestajā minūtē pēc Džeralda Robinsona tālmetiena rezultāts kļuva 16:10 par labu “VEF Rīga”. Vēl pirmo ceturtdaļu rīdziniekiem izdevās noslēgt ar divu punktu handikapu (21:19), taču jau ar pirmajām otrā ceturkšņa minūtēm viesi no Sanktpēterburgas izvirzījās vadībā pirmo reizi šajā cīņā, turklāt panākot jau 27:21 sev par labu.

Pirmā puslaika turpinājumā mājinieki centās atspēlēties, taču nesekmīgi, turklāt otrās ceturtdaļas izskaņā “Zeņit” panāca jau 11 punktu pārsvaru (34:45), kamēr “VEF Rīga” vairākas minūtes bija acīmredzamas problēmas ar punktu gūšanu. Tiesa, puslaiku rīdzinieki noslēdza ar diviem punktiem, kurus guva Timma.

Otro puslaiku rīdzinieki uzsāka ar ofensīvu, jo pirmo piecu minūšu laikā spēja deficītu samazināt līdz tikai diviem punktiem (49:51). Turpmākajās minūtēs starp abu komandu basketbolistiem aizritēja bezkompromisa cīņa, taču “VEF Rīga” komandai nekādi neizdevās kaut vai panākt neizšķirtu. Savukārt noslēdzošā ceturkšņa ievada jau labāk spēlēja “Zeņit”, kuriem pāris minūšu laikā izdevās atrauties līdz astoņu punktu atstatumam (64:56).

Mača izskaņā mājiniekiem spēle īpaši nevedās, bet nedaudz vairāk kā divas minūtes līdz pamatlaika beigām panāca jau 72:62. Lai gan “VEF Rīga” darīja visu iespējamo, lai atspēlētos, pretinieki tomēr bija pārāk meistarīgi, lai izlaistu uzvaru no rokām.

Līdz ar to pēc šī mača “VEF Rīga” divas kārtas pirms apakšgrupu turnīra beigām no grupā ceturtajā vietā esošās “Zeņit” atpaliek jau par trīs uzvaru tiesu, kas nozīmē, ka Latvijas klubs zaudējis pat teorētiskas izredzes sasniegt Eiropas kausa otro posmu.

Novembra deviņās spēlēs Rīgas klubs izcīnīja tikai vienu uzvaru, bet Eiropas kausā tā kontā ir jau seši zaudējumi pēc kārtas. Šī sērija tika uzsākta 29.oktobrī ar maču pret “Zeņit”, kad viesos piedzīvots zaudējums ar 70:84.

Komandas sastāvā nesen pēc atlabšanas no savainojuma atgriezies Aigars Šķēle, kas licis atbrīvoties no amerikāņa Džastina Kobsa.

Eiropas kausā, spēlējot izbraukumā, “Zeņit” komandai pirms cīņas ar rīdziniekiem bija iekrāti zaudējumi visās trijās iepriekšējās spēlēs. Pirms mača Rīgā vienība piesaistīja amerikāņu basketbolistu Delenti Stīvensu.

“Zeņit” vienība šajā vasarā tika pārformēta uz Ļubercu “Triumf” kluba bāzes. Iepriekš Sanktpēterburgas vīriešu basketbolu pārstāvēja “Spartak” komanda, kuru iepriekšējā sezonā vadīja latvieši Gundars Vētra un Mārtiņš Zībarts, taču pēc pagājušās sezonas klubs tika izformēts.

Citās šīs grupas spēlēs šodien Krievijas vienība Maskavas apgabala “Himki” savā laukumā ar 82:78 (20:13, 22:15, 18:15, 22:35) apspēlēja Stambulas “Bešiktaš Integral Forex” no Turcijas, sagādājot tai pirmo zaudējumu turnīrā, bet bet Ļubļanas “Union Olimpija” no Slovēnijas savā laukumā tiksies ar Ungārijas klubu Solnokas “Olaj KK”.

D apakšgrupā līderes ar sešām uzvarām septiņās spēlēs ir “Bešiktaš Integral Forex” un Himki”, bet “Union Olimpija” tikusi pie četriem panākumiem sešās cīņās. Četras uzvaras astoņos dueļos ir “Zeņit” kontā, bet Ungārijas un Latvijas klubi guvuši attiecīgi divus un vienu panākumu.

Savukārt, “Ventspils” ar 67:71 (12:21, 20:17, 21:16, 14:17) zaudēja Karšijakas “Pinar” basketbolistiem no Turcijas, sarežģījot savas izredzes kvalificēties otrajam posmam.

“Ventspils” sastāvā ar 14 punktiem un septiņām atlēkušajām bumbām izcēlās Mairs Četmens, kurš gan maču divu tehnisko piezīmju dēļ bija spiests noslēgt priekšlaicīgi. Tikmēr pa deviņiem punktiem iemeta Dāvis Lejasmeiers un Akselis Vairogs.

Lai gan pirmos punktus šajā mačā guva mājinieki no Turcijas, ventspilniekiem izdevās izvirzīties vadībā ar 4:3. Tupinājums Latvijas čempioniem gan nebija tik sekmīgs, jo pēc veiksmīga “Pinar” izrāviena viņi nonāca vadībā jau ar desmit punktu pārsvaru – 20:10, bet pirmo ceturtdaļu Karšijakas vienība noslēdza ar deviņu punktu handikapu (21:12).

Sekmīgāk “Ventspils” vienībai neizdevās arī otrā ceturtdaļa, kuras vidū mājinieki panāca jau 31:17. Viesi no Latvijas centās pamazām zaudētos punktus atspēlēt un puslaika izskaņā panāca vairs tikai 32:37, bet pēdējās sekundēs pirmo tehnisko piezīmi saņēma Četmens, mājiniekiem atgūstot vienu punktu ar soda metiena palīdzību.

Trešajā trešdaļā abas komandas aizvadīja līdzvērtīgu cīņu, taču ceturkšņa izskaņā “Ventspils” spēlēja veiksmīgi, pēc Troija Bārnīsa tāla divpunktu metiena pēdējā sekundē samazinot rezultāta starpību līdz minimumam – 53:54. Noslēdzošajā spēles daļā starp abiem klubiem turpinājās bezkompromisa cīņa, taču ceturtās ceturtdaļas sākumā Četmens pamanījās nopelnīt otro tehnisko piezīmi, tāpēc tiesneši viņu izraidīja no zāles.

Kad līdz spēles pamatlaika beigām bija atlikušas nedaudz vairāk par četrām minūtēm, “Pinar” atradās vadībā ar 67:59, bet divas minūtes līdz izskaņai Dāvis Lejasmeiers ar tālmetienu panāca vairs tikai 65:68, turklāt pēc tam divus soda metienus realizēja arī Artis Ate. Nākamajā uzbrukumā “Pinar” guva divus punktus ar precīzu soda metienu, bet mača izskaņā ventspilniekiem neizdevās gūt virsroku.

Šajā mačā Latvijas čempioniem nepalīdzēja nesenais ventspilnieku jaunieguvums Kristaps Jančenoks, kurš turpina atkopties no savainojuma.

Turcijas klubs jau iepriekš bija nodrošinājis vietu nākamajā posmā, bet “Ventspils” pašlaik vien sliktākas savstarpējo maču summas dēļ atpaliek no grupas ceturtajā vietā esošās Melnkalnes komandas Podgoricas “Budučnost Voli”, kas vēl savu astotās kārtas maču vēl nav aizvadījusi. Pat zaudējums šajā spēlē ventspilniekiem nav atņēmis izredzes sasniegt nākamo posmu, tomēr tādā gadījumā šāda iespēja, visticamāk, vairs nebūs atkarīga vien no pašu sekmēm.

Pēdējo trīs sezonu laikā šī bija abu komandu ceturtā savstarpējā spēle, bet līdz šim visās uzvarējuši Karšijakas basketbolisti. Šajā turnīrā 29.oktobrī “Ventspils” savā laukumā zaudēja ar 72:81. Turklāt šajā vienībā savulaik spēlējis gan “Ventspils” galvenais treneris Roberts Štelmahers, gan Četmens.

Pirms brauciena uz Turciju ventspilniekiem izdevās pārtraukt trīs zaudējumu sēriju, vietējā čempionātā viesos pārliecinoši apspēlējot ambiciozo “Barons”/LDz komandu ar 101:66. Tikmēr “Pinar” komanda šobrīd ir ļoti labā formā, par ko liecina ne tikai labais sniegums Eiropas kausā, bet arī nacionālajā čempionātā. Pēdējais zaudējumus, skaitot kopā abus turnīrus, piedzīvots 15.novembrī, bet pēc tā sekojušas jau piecas uzvaras.

Pārējās šīs grupas spēlēs šodien Krasnodaras “Lokomotiv-Kubaņ” no Krievijas izbraukumā ar 68:54 (17:10, 18:19, 15:15, 18:10) pieveica Grieķijas komandu Saloniku PAOK, bet “Budučnost Voli” savā laukumā tiksies ar Zelona Guras “Stelmet” no Polijas.

“Lokomotiv-Kubaņ” ir F apakšgrupas līdere ar astoņām uzvarām astoņās spēlēs, seko “Pinar” ar pieciem panākumiem septiņās cīņās, bet PAOK tikusi pie četrām uzvarām. “Budučnost Voli” un “Ventspils” kontā ir pa divām uzvarām, bet “Stelmet” cīnās ar vienu panākumu.