Laukos
Bizness

“Latvijas koks” uzņēmumi šogad uzrādījuši stabilu izaugsmi0

Foto LETA

Latvijas kokapstrādātāju asociācijas “Latvijas koks” uzņēmumi šogad uzrādījuši stabilu izaugsmi, kamēr viena no galvenajām nozares uzņēmumu problēmām joprojām bija koksnes resursu pieejamība, sacīja asociācijas izpilddirektors Artūrs Bukonts.

“Būtiski lielas atšķirības salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem šogad nav bijušas. Vēl joprojām redzam stabilu izaugsmi,” sacīja Bukonts.

Vienlaikus viņš piebilda, ka viena no nozares galvenajām problēmām šogad joprojām bija koksnes resursu pieejamība.

“Uzņēmumi savus resursu krājumus vairs nemēra dienās, bet stundās. Daļai zāģmateriālu ražotāju savu darbību ir nācies apturēt uz kādu dienu tamdēļ, ka laika apstākļu dēļ tirgū nav pieejams koksnes resurss,” sacīja Bukonts, piebilstot, ka pašreizējie laika apstākļi, gaisa temperatūrai nokrītoties zem nulles, dod iespēju sagādāt tos resursus, kas ir pievesti no meža pie krautuvēm. Nozare cer uz kārtīgu ziemu, lai resursu pieejamība vairs nebūtu problēma.

Viņš piebilda, ka ierobežotās resursu pieejamības dēļ pieaugušas arī kokapstrādātāju izmaksas. “Nav lēts prieks turēt liekas jaudas pagalmā šādos laika apstākļos kaut vai zinot to, ka pēc tam viņām būs 100% noslogojums,” sacīja Bukonts.

Viņš arī atzina, ka vairāku apstākļu dēļ mežizstrādes kompānijām ir bremzēta arī meža mašīnu parka atjaunošana. “Mums ir ļoti novecojis mežistrādes tehnikas parks. Tas nozīmē, ka brīdī, kad mums parādās iespēja strādāt mežā, mēs to ne vienmēr varam izdarīt pietiekoši ātri un ar pilnu jaudu,” sacīja Bukonts. Pēc viņa sacītā arī no Eiropas Savienības (ES) fondiem pieejamais finansējums šajā situācijā nelīdz, jo ne visiem uzņēmumiem izdodas šo naudu piesaistīt. Tas, pēc Bukonta domām, kropļo pakalpojumu tirgu, jo uzņēmumiem, kas ir piesaistījuši ES fondu finansējumu, ir iespējas pazemināt savu pakalpojumu cenu salīdzinājumā ar citiem tirgus dalībniekiem.

Vēl viena nozares problēma ir darbaspēka trūkums, kas nākotnē kļūs vēl lielāks izaicinājums. “Darbaspēka trūkums ir visās ražošanas nozarēs un tas nav nekāds jaunums. Jautājums, ko darīsim tālāk. Lielie pārstrādes uzņēmumi jau krīzes laikā investēja optimizācijā un efektivitātes kāpināšanā, liekot modernas līnijas. Tagad laiks pienācis arī vidējiem un mazajiem uzņēmumiem domāt par to pašu,” sacīja asociācijas izpilddirektors.

Asociācijas “Latvijas koks” uzņēmumu galvenā produkcija ir bērza saplāksnis, liekti līmētās detaļas, koksnes skaidu plātnes, mēbeļu plātnes, sērkociņi, zāģmateriāli, dažādi izstrādājumi no koksnes un visu veidu mēbeles, kā arī ostas pakalpojumi

LA.lv