×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
18. februāris, 2016
Drukāt

Britu pētnieks: Latvijas krievi ir veiksmes stāsts (19)

Foto - Ģirts VikmanisFoto - Ģirts Vikmanis

Glāzgovas universitātes Centrālās un Austrumeiropas pētnieks Amons Českins domā, ka ar katru gadu Latvijas krievi vairāk integrējas Latvijas sabiedrībā, bet kā apdraudējumu šim procesam uzskata Krievijas tautiešu politikā iekļauto politiku, kura spēlē uz krievu kultūras rēķina.

“Ja runājam par krieviem Latvijā, tad viņi ir veiksmes stāsts. Nesen ar saviem studentiem biju Daugavpilī, kur dzirdēju vairāk latviešu valodu, nekādus “tautas aizstāvjus” kā BBC filmā neredzēju,” vērtē Glāsgovas universitātes Centrālās un Austrumeiropas pētnieks Amons Českins. Vakar Okupācijas muzejā viņš iepazīstināja ar savu grāmatu “Krieviski runājošie postpadomju Latvijā. Identitātes diskursīvās stratēģijas”.

Pētnieka interese par Latviju radusies pirms vairākiem gadiem, kad viņš te ieradies kā kādas reliģiskas organizācijas misionārs (tagad gan esot kļuvis par pārliecinātu ateistu). Daugavpilī viņš nodzīvojis 16 mēnešus un lieliski pārvalda gan latviešu, gan krievu valodu. Viņš pētījumā analizējis krievvalodīgo laikrakstu “Čas” (šobrīd tas vairs neiznāk), intervējis politiķus, kā arī aptaujājis 200 cilvēku pie Uzvaras pieminekļa, vaicājot, vai Latvijas krievi piekrīt apgalvojumam par to, ka valstī bijusi padomju okupācija.

A. Českins norāda, ka Latvijas krievu analizētajā runā var saskatīt trīs rīcības stratēģijas. Pirmā no tām ir noraidošā, kura bijusi novērojama avīzē “Čas”. Piemēram, viens no tās elementiem esot bijis apgalvot, ka Latvijā tiek noraidīta Latvijas krievu vēsture. “Bija pat raksts, ka izglītībai krievu valodā ir senāka vēsture nekā latviešu izglītībai,” stāsta pētnieks. Nākamā esot integrējošā stratēģija. “”Rīgas “Dinamo” Latvijas krievu presē tika saukts par mūsu komandu, nevis krievi sevi asociēja ar Maskavas “Dinamo,” kā piemēru min A. Českins. Viņaprāt, maldīgs esot uzskats, ka Latvijas krievi dzīvojot tikai savā informatīvajā telpā un ar latviešu informatīvo telpu nesaskaroties. “Līgo svētku svinēšana parāda, ka krievi paņem elementus no latviešu kultūras telpas,” skaidro A. Čes­kins. Tāpat kādā “Čas” publikācijā Brīvības piemineklis saukts par “mūsu Mildu” un laikraksts bijis sašutis, ka to apgānot ārzemju tūristi.

Trešā esot jaunā identitātes stratēģija. “Krievi uzsver, ka viņi ir krievi, tomēr Baltijas krievi. Latvijas krievi ir jokojuši par Krievijas krieviem, lietojot tos pašus izteiksmes līdzekļus kā, piemēram, bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, raksturojot viņus ar vārdiem – vodka, vobla un častuški,” teic pētnieks. Viņaprāt, jaunā identitātes stratēģija Latvijas krieviem esot konstruktīvāka. Tomēr problēmjautājums esot krievu sociālā atmiņa – vecākā krievu paaudze lielākoties kategoriski apgalvo, ka okupācijas nav bijis, bet jaunākajā paaudzē to apgalvojot vairāk nekā trešdaļa no aptaujātajiem. “Pakāpeniski viss mainās uz labo pusi,” piebilst A. Českins. Viņš norāda, ka vienīgā būtiskā sfēra, kur Krievijai ir labāks piedāvājums nekā Latvijai, ir kultūrā, un ar tās palīdzību Krievija mēģinot īstenot savu tautiešu politiku, tomēr lepnums par Krievijas kultūru esot saistāms ar lepnumu par Krievijas Federāciju. “Krievijas “tautiešu” politikas mērķis nav “pārkrievošana”, bet gan “krievijošana”,” skaidroja A. Českins. Viņa ieskatā, lai stiprinātu lielāku piederību Latvijai, jāatdala Krievijas politika no krievu kultūras. “Fokusgrupā viens no krieviem atzina, ka Krievija viņam ir garīga dzimtene, tomēr tā viņam nebija Krievijas Federācija,” skaidro A. Českins. Tomēr, runājot par terminiem, viņš uzsvēra, ka vēl latviešu valodā nav ieviests skaidrs un integrējošs termins, kurš raksturotu Latvijā dzīvojošos cilvēkus, kā, piemēram, krievu valodā ir “latvijci”.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. ” ieradies kā kādas reliģiskas organizācijas misionārs (tagad gan esot kļuvis par pārliecinātu ateistu”
  – – – – – – – – – – –
  Man šķiet, ka Českins vien kārtējais žīdu gaisa jaucējs vien ir.

 2. Ja kaut kas apmēram šāds biežāk skanētu no Latvijas krievu mutes.

 3. Sen Kolimā nav bijis?

 4. Tiešām jāuzdod kliedzošs jautājums : kam veiksmes stāsts ?

 5. Pētnieks tik ilgi pētīja un tomēr nespēja saprast, ka vārds “latvijci” ir surgoātvārds pseido tautībai, jo krievi nevēlas būt Krievijas krievi, bet nav drosmēs arī kļūt par latviešiem. Tas ir apmēram tas pats, ka anglis Skotijā sevi sāktu saukt par skotyijec.

  • Nee, cieniitais, vinjsh domaaja to, ko vinjsh teica, jo ir anglji, ir velsieshi, skoti, iiri + visu pasaules tautu paarstaavji, kam Lielbritaanijas pavalstnieciiba, un visi kopaa vinji ir BRITI. Latvijaa? Diemzheel taada vaarda nav latvieshu valodaa. Krievi progresiivaaki – izdomaajushi lavijci. Latvieshi vareetu lietot – latvaanji @;

 6. krieviem tas ir veiksmes stāsts, jo viņi paglābās no sava mīļotā Putina varas izdarībām, bet Latvijai no tā veiksmes stāsta tikai saulespuķu čaumalas. Bet ārzemniekiem jau to nesaprast.

 7. Tas ir tāds pat ”veiksmes stāsts” kā Dombrovska stāsts.

 8. Чего то не похож данный господин на шотландца. Глазго ведь столица Шотландии. А он какой то смугленкий и не в юбке. А был бы шотландцем, понял нас бы лучше и не писал бы всякой хрени. В последнее время слишком много развелось разных гуру со всех сторон, которые норовят учить нас жизни. Ребятки, go home, от греха по дальше, достали советами своими.
  А образованию на русском языке в Латвии, действительно более 2-х веков.

  • Un arī nav mums nemazākās vajadzības vai pienākums saprast vińu. Šis “grafists” kārtējo reizi demonstrē savu kolonista augstprātību. Pat necenšas lietot šīs valsts valodu kuru vińš tēlo, ka labi nesaprot. Un ja nesaprot, pēdejais laiks vińam to iemācīties. Labāk visiem tādiem augstprātīgiem pagriest muguru. Ja tu gribi uzstāties latviešos tad arī lieto vińu valodu.

   • Не понимаете? Ну и не надо! Вчера здесь один комментатор тоже возмущался вплоть до истерики, кары небесные призывал на меня за то, что пишу по русски. Но закона, обязывающего меня писать в интернете исключительно по латышски, нет. Писать на родном мне и удобнее и быстрее, а на латышском гораздо медленней и всегда удаётся корректно сформулировать свои мысли. Но вас ведь никто насильно не заставляет читать, правда?

  • kā tu esi pists nevienas neinteresē Atbildēt

   Pētniekam ir krievu uzvārds, bet tā skoti arī izskatās – ar tumšiem matiem un paši viņi ir mataini. Un briti arī tāpat izskatās. Vienkārši ir daudzi cilvēki kuriem ir radies idealizēts priekšstats kā briti izskatās…

   Visticamāk, ka pētniekam arī ir īstas krievu saknes. Pirms 200 gadiem Krievijas impērija sūtīja uz ārzemēm savus aristokrātiskos jauniešu studēt(ap to laiku, kad Latvijā radās jaunlatviešu kustība), bet kaut kā viņiem nemaz negribējās pēc studiju beigām doties atpakaļ(it kā neviens no tiem,. kas tika sūtīts studēt, tā arī neatgriezās jau tajā laikā pastāvošajā kloākā) – daži pat paprasīja to ko mēs mūsdienās dēvētu par politisko patvērumu.

   Interesanti, ka Edinburgā zivju kūpināšanas tradīcijas tādā veidā kā tās kūpināja Baltijā ievazāja no Krievijas izceļojušie Baltijas ebreji.

 9. Nekas jau nebuutu,ja,nebuutu pazemota pamatnaacija! Vieteejie mitinaajaas beeninjos,avaarijas graustos,bet, iebrauceejiem deva gan dziivokljus ,gan citas privelegijas.Paqr ko ??? Tas, notiek arii tagad

 10. vārdam “latvijci” vismaz līdz 20. gadsimta 50. gadiem, varbūt arī vēlāk bija tulkojums un manuprāt ķoti labs – ” latvji”, kas uzreiz nošķīra Latviešus kā pamatnāciju un cittautiešus, bet atstāja sapratni par to, ka visu Latvijas pilsoņu dzimtene ir Latvija un tikai Latvija.

 11. Nevar noliegt, Českinam ir virkne labu ideju. Sevišķi par vietējo krievu kultūras balstīšanu. Ne Pūķina “kultūras”, krievu kultūras!

 12. Kas pētniekam maksā par darbu….?

 13. Varbūt vajadzēja padzīvot krievu pārvaldītajā Latvijā, tas labāk saprastu smalko krievu dvēseli. Vešņakovs arī saka, ka krievi ir Latvijas lepnums.

 14. Kurā galā tā veiksme?

Draugiem Facebook Twitter Google+