Kultūra
Kultūrpolitika

Latvijas kultūras mantojuma satura digitalizācijas pirmo kārtu veiks “Studija Lokomotīve”0

Foto – Leta

Latvijas kultūras mantojuma satura digitalizācijas pirmo kārtu par 63 343 eiro veiks SIA “Studija Lokomotīve”, liecina paziņojums Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā.

Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) projekta “Kultūras mantojuma satura digitalizācija” pirmo kārtu īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu (LNA), Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (iepriekš Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija) un Kultūras informācijas sistēmu centru.

Projekta pirmajā kārtā “Studija Lokomotīve” veiks skaņas un video materiālu digitalizāciju.

Projekta virsuzdevums ir nodrošināt Latvijas kultūras mantojuma plašu pieejamību sabiedrībai digitālajā vidē, kas kalpo par pamatu nacionālās identitātes stiprināšanai, kultūras, zinātnes, zināšanu sabiedrības un radošo industriju attīstībai. Tāpat ar projekta palīdzību iecerēts nodrošināt ilgtspējīgu nacionālā kultūras mantojuma ilgtermiņa saglabāšanu digitālā formā, atkārtotas tā izmantošanas iespējas jaunos produktos un pakalpojumos, kā arī iekļaušanos vienotā Eiropas un pasaules kultūras digitālajā telpā.

Līdz 2021. gada beigām iecerēts papildināt līdzšinējo LNB, LNA un citās kultūras iestādēs uzkrāto digitālo saturu. Īstenojot projektu, plānots digitalizēt 3 075 000 lappušu teksta materiālu, 117 000 vienību dažādu attēlu un kultūras vērtību aprakstu, tai skaitā kartes, fotogrāfijas, kultūras pieminekļu uzmērījumus un lietu aprakstus, 223 000 audio materiālu minūtes, 245 000 videomateriālu minūtes, 37 500 kinomateriālu minūtes, 70 000 muzeju priekšmetus, kā arī nelielā apjomā tiks veikta kultūras pieminekļu trīsdimensiālā digitalizācija (10 vienības), kultūras norišu (50 vienības) un nemateriālā kultūras mantojuma (15 vienības) fiksēšana.

Vienlaikus ar digitalizācijas norisi pilnajā projektā plānots attīstīt digitālo objektu pārvaldības un saglabāšanas sistēmu, izstrādāt autortiesību pārvaldības un satura licencēšanas sistēmas, veikt 29 reģionālo kultūras centru aprīkošanu ar video satura izplatīšanas infrastruktūru, kā arī izveidot vienu satura pārvaldības un vienu izplatīšanas kompetenču centru. Tāpat tiks publicētas vairākas atvērto datu kopas, tai skaitā saistīto atvērto datu kopas, kā arī plānots izstrādāt vairākas centralizētas informācijas sistēmu platformas.

Projekta kopējās īstenošanas izmaksas ir 8 000 000 eiro, no kuriem 6 800 000 eiro jeb 85% ir ERAF finansējums un 1 200 000 eiro jeb 15% – valsts līdzfinansējums.

LA.lv