Literatūra

Latvijas literatūras gada balva par mūža ieguldījumu piešķirta rakstniekam Albertam Belam 16

foto – Leta

Paziņoti “Latvijas literatūras gada balvas 2012” nominanti, balvu par mūža ieguldījumu saņems rakstnieks Alberts Bels, aģentūrai BNS pavēstīja Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas pārstāve Andra Konste.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir nozīmīgākais gada notikums literatūras nozarē Latvijā, kas sniedz literāro darbu profesionālu izvērtējumu un pauž atzinību labākajiem darbiem, kuri gada laikā nākuši klajā Latvijas rakstniecībā.

Bels ir viens no latviešu literatūras spožākajiem prozaiķiem, kurš sarakstījis 22 grāmatas. Viņa darbu būtiska iezīme ir cilvēka psiholoģijas padziļināts tēlojums, indivīda un sabiedrības attiecības, personības nozīme laika maiņās. Pēc Bela romāniem uzņemtas filmas “Uzbrukums slepenpolicijai” (1974), “Šāviens mežā” (1984), “Būris” (1993). 2010. gadā izdota literatūrzinātnieču Daces Lūses un Daces Ūdres grāmata “Alberts Bels”. Rakstnieks ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda biedrs.

Nominācijā “Labākais dzejas krājums” izvirzīti Ingas Gailes “Migla”, Ingmāras Balodes “alba”, Arvja Vigula “5:00” un Pētera Draguna “Tumšā stundā”.

Uz labākā prozas darba balvu pretendē Ingas Žoludes “Sarkanie bērni”, Kristīnes Ulbergas “Zaļā vārna”, Egīls Venters “Mainīgā intervence” un Andras Manfeldes “Dzimtenīte”.

Labāko oriģinālliteratūras tulkojumu latviešu valodā izvēlēsies starp Silvijas Brices no vācu valodas tulkoto Alfrēda Deblīna darbu “Berlīne. Aleksandra laukums”, Maimas Grīnbergas no igauņu valodas tulkoto Jāna Krosa “Stūrgalvības hroniku”, Guntara Godiņa no somu valodas tulkoto Heli Lāksonenas “Kad gos smej” un Jāņa Krūmiņa no vācu valodas tulkoto Johana Volfnaga Gētes darbu “Meistara Vilhelma mācību gadi”.

Savukārt nominācijā “Labākais Latvijas autora darbs bērniem” izvirzīti Māra Runguļa “Nekrietnais Alfrēds”, Ineses Zanderes “Līze Analīze”, Jura Zvirgzdiņa ” Kad muzejā iespīd Mēness jeb Tobiass un draugi sargā Rīgas vēsturi” un Lilijas Berzinskas “Ziloņu dārzs”.

Nominācijā “Spilgtākā debija” izvirzīti Anna Foma par darbu “Jaunā Vāgnera klusēšana”, Ilona Balode “Rīga–Pekina”, Toms Treibergs “Gaismas apstākļi” un Daina Sirmā par darbu “Kailsals”.

Balvas ieguvējus katrā nominācijā paziņos un apbalvos 18.aprīlī balvu pasniegšanas ceremonijā Dizaina fabrikā. Šajā pasākumā tiks pasniegtas arī vairākas ekspertu komisijas un balvas atbalstītāju speciālbalvas, kā arī sumināts mūža balvas ieguvējs. Balvu ieguvēji šogad pirmoreiz saņems LALIGABA lampas – dizaina studijas “MĀJO” veidotu balvu. Jaunizveidotās balvas veidola koncepcijas pamatā ir grāmata kā gaismas simbols, tādējādi atklājot literāri augstvērtīgu darbu spēju izgaismot domāšanas, emociju un sapratnes laukus.

Latvijas “Literatūras gada balvas 2012” ekspertu komisijā strādāja literatūrfilozofe Ieva Kolmane, dzejniece Liāna Langa, dzejniece un tulkotāja Maira Asare, literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš, literatūrkritiķe Anda Baklāne, dzejniece Ērika Bērziņa, literatūrzinātnieks Pauls Daija, rakstniece Dace Rukšāne-Ščipčinska un tulkotāja Mudīte Treimane.

LALIGABA nominētās dzejas grāmatas lasīšanai būs pieejamas “Vīna studijās”, bet balvai nominētās grāmatas nopērkamas “Jāņa Rozes” grāmatnīcu tīklā un citās grāmatnīcās. Savukārt 5.aprīlī Kaņepes Kultūras centrā būs nominēto dzejas darbu lasījumi, bet 10.aprīlī Kalnciema kvartāla kafejnīcā – nominēto prozas un tulkojumu darbu lasījumi.

LA.lv