Kultūra
Māksla

Latvijas mākslinieces no starptautiskas biennāles atved divas Grand Prix0


Jeune Création Européenne Grand Prix laureātes (no kreisās): Annemarija Gulbe, Santa France un Līsela Buriša.
Jeune Création Européenne Grand Prix laureātes (no kreisās): Annemarija Gulbe, Santa France un Līsela Buriša.
Publicitātes foto

Pagājušās nedēļas nogalē, 11. oktobrī, Parīzes piepilsētas Monrūžas galerijā “Le Beffroi” Eiropas mākslas profesionāļi atklāja Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli “Eiropas jaunrade” (JCE. Jeune Création Européenne) 2019 – 2021, kurā divas no trim Grand Prix balvām ieguva Latvijas jaunās mākslinieces – multimediju māksliniece Santa France un fotogrāfe Annemarija Gulbe, informē Guna Dātava.

Trešo Grand Prix balvu saņēma dāņu video māksliniece Līsela Buriša, bet specbalvu ieguva Dānijas delegācijas pārstāve Nata Bloka Gregersena, pauda Dātava.

JCE biennāle ir septiņu valstu – Francijas, Dānijas, Latvijas, Itālijas, Spānijas, Portugāles un Rumānijas – sadarbības iniciatīva, kas darbojas ar vienotu mērķi: sniegt atspēriena iespējas jaunajiem Eiropas māksliniekiem, kā arī veicināt laikmetīgās mākslas norises iesaistītajās valstīs.

Latvijā JCE biennāli vada Vides risinājumu institūts. Katras iesaistītās valsts pārstāvji nokomplektē delegāciju astoņu jauno mākslinieku sastāvā, lai iekļautu viņu darbus vienotā JCE biennāles ceļojošajā izstādē, kas divu gadu laikā apceļos iesaistītās mākslas galerijas un centrus.

Pirmās izstādes atklāšanā Monrūžā starptautiska mākslas profesionāļu žūrija paziņo perspektīvākos māksliniekus, pasniedzot Grand Prix balvas. Tajās ietilpst apmaksāta sešu mēnešu residence Parīzē un naudas balva, ko saņems Grand Prix ieguvējas – Santa France, Annemarija Gulbe un Līsela Buriša.

Šogad žūrija lēma piešķirt arī vienu specbalvu, kuras ieguvēja Nata Bloka Gregersena dosies triju mēnešu rezidencē centrā “In Extenso”, veidos personālizstādi un arī saņems naudas balva.

Starptautiskās žūrijas prezidente, Laurenca Bernarda galerijas Šveicē direktore Odrija Teičmane uzsvēra, ka Latvijas delegācija šogad uzrādījusi īpši augstu sniegumu – demonstrējot svaigumu un aktualitāti kā darbu naratīvos, tā izvēlētajos medijos.

Multimediju māksliniece Santa France savās hiperreālajās klusās dabas kompozīcijās vēsta par elektroniskajām ierīcēm un to īpašniekiem.

Māksliniece aplūko to, kā bieža šo ierīču lietošana, meklējot otro pusīti interneta iepazīšanās portālos vai strādājot attālināti, ietekmē cilvēka ķermeni un prātu.

Savukārt Annemarija Gulbe fotogrāfiju sērijā “Love Re-Search” dokumentē savas paaudzes ikdienas ainas, būdama vienlaikus tās pārstāve un vērotāja, kā arī tiecas izprast savu distancēšanos, būšanu ārpus romantikas un mīlestības konceptu.

Latviju JCE Biennale 2019 – 2021 Latvijas delegāciju pārstāv fotogrāfe Annemarija Gulbe, multimediju māksliniece Santa France, arhitekts un mākslinieks Krišs Zilgalvis, gleznotāja Sabīne Vernere, fotogrāfe Elīna Semane, gleznotāja Luīze Rukšāne, scenogrāfs Krišjānis Elviks un kuratore Tīna Pētersone.

Latvija starptautiskajā JCE biennālē piedalās jau trešo reizi.

Arī iepriekšējo divu biennāļu laikā, Latvijas komanda uzrādījusi veiksmīgu sniegumu – JCE biennālē 2015 – 2017 gleznotājs Klāvs Loris ieguva Grand Prix balvu, savukārt JCE biennālē 2017 – 2019 Sandra Strēle ieguva specbalvu – apmaksātu rezidenci. Taču šī gada biennāle latviešiem izrādījusies visveiksmīgākā.

JCE biennāles 2019 – 2021 ceļojošā izstāde 55 mākslinieku sastāvā Monrūžas galerijā “Le Beffroi” būs apskatāma vēl līdz 3. novembrim. Pēc tam tā sāks ceļot cauri iesaistīto valstu galerijām un mākslas centriem, kopā mērojot 5850 km garu distanci. No 2020. gada aprīļa līdz maijam tā viesosies Hjorringas mākslas galerijā Vrå Dānijā. Savukārt no nākamā gada jūnija līdz pat septembrim tā būs apskatāma Zinātnes un mākslas centrā “Brūzis” Cēsīs.

Saistītie raksti

Latvijas dalību JCE biennālē vada Vides risinājumu institūts (VRI) sadarbībā ar kuratoru Alberto Di Džennaro un Kaņepes Laikmetīgās kultūras centru.

Kopš 2013. gada VRI ir Cēsu Vecā alus brūža īpašnieks un saimnieks. VRI tajā attīsta Zinātnes un mākslas centru “Brūzis” – starptautisku platformu zinātniekiem, māksliniekiem, inženieriem un citu jomu speciālistiem, kas kopīgiem spēkiem risinās kompleksas vides problēmas un veidos nākotnes attīstības scenārijus.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Raimonds Pauls Liepājā apmeklēs izstādi par “Credo”
7 stundas
AB
Anita Bormane
Kultūra
Pārmaiņu gars pulsē Mūkusalas salonā
7 stundas
ED
Eduards Dorofejevs
Kultūra
Gaisma viļņa galā. Eduards Dorofejevs par Ivana Aivazovska izstādi
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Lielākie ieguvēji no nodokļu reformas būs strādājošie bez bērniem
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
TIEŠRAIDE: Juris Pūce skaidro pašvaldību reformu Aglonas iedzīvotājiem
Tiešraide 30 minūtes
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Mūsu NBA puišu paveiktais svētku nedēļā – sezonas ceturtās nedēļas Latvijas TOP10
14 minūtes
LA
LA.LV
Ekonomika
Ziņu portālam LA.LV jauns auditorijas lieluma rekords! 1
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
IDB aizdomās par kukuļņemšanu aizturējis policijas amatpersonu
1 stunda