Medības
Pieredze

Latvijas Mednieku savienībā0

Foto: Linda Dombrovska

Oktobrī galvenās Latvijas Mednieku savienības (LMS) darba aktivitātes bija saistītas ar jautājumiem, kas skar medījamo dzīvnieku populāciju stāvokļa novērtēšanu un nomedīšanas apjoma plānošanu.

Darba grupa, kuras sastāvā ietilpst medniekus pārstāvošās organizācijas, mežsaimnieki un lauksaimnieki, meža īpašnieki un Valsts meža dienesta pārstāvji, tikās, lai pārrunātu jautājumus, kas skar pārnadžu populāciju apsaimniekošanu.

Sanāksmes dalībnieki vienojās, ka nākotnē vēlas redzēt lielāku iesaistīto un ieinteresēto pušu ietekmi uz nomedīšanas apjomu jeb limitu plānošanas procesu.

Valsts meža dienests apņēmās tuvākajā laikā izstrādāt kārtību, kā nākotnē tiks plānots un apstiprināts pārnadžu nomedīšanas limits, kā arī kārtību, kā iesaistītās un ieinteresētās puses var piedalīties pārnadžu populāciju stāvokļa novērtēšanā un paust savu viedokli par nepieciešamo nomedīšanas apjomu.

Savukārt mednieki sadarbībā ar zemes īpašniekiem un apsaimniekotājiem izstrādās kopīgu rīcības plānu, kā ievākt un apkopot informāciju par pārnadžu populāciju stāvokli un postījumiem, kas nodarīti lauksaimniecībai un mežsaimniecībai, un kā šī informācija iesniedzama VMD, lai tā tiktu ņemta vērā limitu plānošanas procesā.

Oktobra vidū norisinājās vairākas sanāksmes, kas saistītas ar lielo plēsēju medībām Latvijā. Vispirms Vides konsultatīvā padome organizēja sanāksmi par nākamās sezonas lūšu limita projektu, uz kuru bija uzaicināti speciālā monitoringa veicēji – Valsts mežzinātnes institūta Silava pārstāvji, kā arī VMD Medību daļas pārstāvis.

Silavas pārstāvis Jānis Ozoliņš informēja, ka iepriekšējās sezonas monitoringa rezultāti rāda lūšu populācijas reproduktīvo rādītāju pasliktināšanos. Ņemot vērā sugas aizsardzības plānā iestrādātos adaptīvās apsaimniekošanas principus, zinātnieki rekomendē nākamajā medību sezonā samazināt lūšu nomedīšanas limitu. Iepriekšējā sezonā tas bija noteikts 150 dzīvnieku apmērā.

Valsts meža dienests skaidroja, ka atšķirības lūšu populācijas apjomā, kas vērojamas starp VMD datiem un zinātnieku sniegto populācijas novērtējumu, skaidrojamas ar atšķirīgas metodikas izmantošanu. Tomēr VMD uzskata, ka, izmantojot zinātnieku noteikto lūšu populācijas apjomu pēc medību sezonas un ņemot vērā sugas aizsardzības plānā dotos lūšu reproduktīvos rādītājus, iegūtais rezultāts īpaši neatšķiras no VMD novērtētā populācijas apjoma.

LMS pārstāvis Jānis Baumanis pauda viedokli, ka nav saņemts apstiprinājums, ka lūšu reproduktīvie rādītāji pasliktinājušies medību ietekmē. Ļoti iespējams, ka tas notiek tādēļ, ka populācija tuvojas maksimālajai vides ietilpībai un sāk pašregulēties.

Oktobra otrajā pusē Jaunkalsnavā norisinājās sanāksme, kas bija veltīta lielo plēsēju monitoringam. Tajā piedalījās pārstāvji no Silavas, Valsts meža dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes un medniekus pārstāvošajām organizācijām.

Monitoringa veicēji iepazīstināja ar pašreizējo situāciju un savu redzējumu, kādi dati par lielo plēsēju populācijām nepieciešami nākotnē. Sanāksmē vairākkārt tika uzsvērts, ka nākotnē daudz lielāka vērība jāpievērš informācijai, kas iegūta ar neinvazīvām metodēm, nevis tikai datiem par nomedītajiem dzīvniekiem. Tie ir dažādi dzīvnieku klātbūtnes pierādījumi (pēdas, dzīvnieku attēli, ekskrementi, DNS paraugi u. c.).

Šai informācijai jābūt ar piesaisti laikā un telpā. Respektīvi, jābūt fiksētam laikam, kad pierādījumi iegūti, un GPS koordinātām.

Valsts meža dienests iepazīstināja ar vilku un lūšu populācijas klātbūtnes pierādījumiem, kas fiksēti iepriekšējās divās medību sezonās. Kaut arī šādu fiksēto pierādījumu apjoms iepriekšējā sezonā ir pieaudzis, tomēr joprojām šī informācija ir nepietiekama. Tāpēc nākamajā sezonā mednieki tiek īpaši aicināti iesūtīt vilku un lūšu pierādījumus (pēdu vai dzīvnieku attēli ar fiksētu laiku un GPS koordinātām) Valsts meža dienestam.

Šai informācijai nākotnē būs aizvien lielāka nozīme, nosakot vilku un lūšu nomedīšanas apjomu un plānojot tā sadalījumu pa reģioniem. LMS aicina medniekus aktīvi iesaistīties informācijas ievākšanā un iesūtīšanā VMD.

Plašāka informācija par iepriekšējo divu sezonu rezultātiem, kā arī prasībām informācijas ievākšanai un iesūtīšanai pieejama LMS mājas lapā.

LA.lv
ME
Medības
Medības
Kalibri. TOP 2 – “opītis” .30-06 Springfield
2 dienas
Kate Šterna
Medības
Mācība visiem! Ievedot kucēnus, par noteikumiem jāpainteresējas iepriekš
3 dienas
ME
Medības
Medības
Medību kalibri. TOP1 – klasiskais .308 Winchester
3 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA
Latvijā
Saeima pieņem 2020.gada budžetu, tērēs 10 miljardus eiro
39 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Opozīcija pamet sēžu zāli
2 stundas
LA
LA.LV
Sports
Strēlnieks un Dikaioulaku atzīti par Latvijas gada basketbolistiem
1 stunda
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Slektroskrejriteņus liks “rāmjos”
1 stunda
LA
LA.LV
Dabā
Gaidāms silts un lielākoties sauss laiks: sinoptiķi prognozē laiku 7 dienām
4 stundas