Dabā
Medības

Latvijas Mednieku savienības jaunumi0

Foto: Kate Šterna

Īstenojot starp Latvijas mednieku savienību (LMS) un Aizsardzības ministriju noslēgto vienošanos par sadarbību, LMS martā nodrošināja lekcijas par Latvijas dabu un medībām Jaunsardzes 3.līmeņa nometnēs.

Dažādās Latvijas vietās norisinājās piecas nometnes (divreiz Kalnciemā, Valmierā, Skrundā un Rēzeknē). Kopumā šīs lekcijas noklausījās vairāk nekā 600 jauniešu. Daudzi no viņiem izrādīja vēlmi kļūt par medniekiem un atzina, ka lekcija sniegusi daudz noderīgas informācijas par to, kā kļūt par mednieku un kā medības Latvijā tiek organizētas.

Visās lekcijās tika uzdoti jautājumi par jauno likuma normu, kas ļauj medībās nodot ieroci medniekam no 16 gadu vecuma, un jaunieši atzinīgi novērtēja šīs likumdošanas izmaiņas.

Lai veicinātu drošu apiešanos ar ieročiem, medību šaušanas sporta attīstību un iesaistītu arvien jaunus medniekus šaušanas prasmju pilnveidošanā, Dobeles sporta centra šautuvē ziemas mēnešos tika organizētas mazjaudas pneimatikas šaušanas sacensības. Dalībniekiem dažādās vecuma grupās bija iespēja šaut gan uz stāvošu, gan kustošu mērķi.

Lai piedalītos sacensībās, nebija obligāti jābūt medniekam. Galvenais bija izrādīt interesi par šaušanas sportu un vēlmi apgūt arvien jaunas prasmes un zināšanas, kas saistītas ar drošu šaušanu. Kopumā tika noorganizēti astoņi sacensību posmi. Ņemot vērā tendenci dalībnieku skaitam pieaugt un pozitīvās atsauksmes, nolemts, ka LMS šo pasākumu organizēs arī turpmāk. Nākamo mazjaudas pneimatikas šaušanas sezonu plānots sākt novembrī.

Pēc LMS Dienvidkurzemes reģiona biedru ierosinājuma LMS vērsās Valsts meža dienestā ar priekšlikumu mainīt staltbriežu medīšanas kārtību Latvijā, nosakot, ka, izmantojot staltbriežu govs medību atļauju, drīkst nomedīt staltbriežu bulli līdz divu gadu vecumam jeb špīseri ar pirmajiem ragiem.

Pamatojums šim priekšlikumam – daudzi klubi nevēlas izmantot briežu buļļu atļaujas, lai medītu sliktas kvalitātes jaunos dzīvniekus. Vienkārša briežu buļļu limita palielināšana šādos gadījumos nebūtu atrisinājums, jo klubi vienalga turpinātu medīt pieaugušus vai vidēja vecuma dzīvniekus. Atļaujot špīseru nomedīšanai izmantot briežu govju medību atļaujas, tiks veicināta sliktākas kvalitātes jauno buļļu medīšana, nepalielinot risku, ka pārāk intensīvi tiek medīti vidēja vecuma un pieauguši briežu buļļi.

VMD šo priekšlikumu ir akceptējis un informējis virsmežniecības šo priekšlikumu ņemt vērā, plānojot nākamās sezonas staltbriežu nomedīšanas apjomus.

6. aprīlī Jaunmoku pilī norisināsies tradicionālā, nu jau piektā, Gada balvas medniecībā pasniegšanas ceremonija. Šogad balvu saņems 13 laureāti četrās dažādās nominācijās. Par mūža ieguldījumu balvu saņems Pēteris Birzgalis, Guntis Upmalis un Pēteris Ikaunieks. Par ieguldījumu medniecībā Latvijā – Gunta Cunska un Agris Klimanovs. Par atbalstu medniecībai – Rolands Orlovskis.

Par ieguldījumu medniecībā reģionā: Kurzemē – Ivars Koloda un Jānis Iesalnieks; Zemgalē – Modris Goba; Sēlijā – Jānis Bērziņš; Vidzemē – Oskars Vilciņš un Leonīds Palms, bet Latgalē – Vladimirs Prisjagins un Egils Rūtiņš.

Vairāk lasiet žurnāla Medības aprīļa numurā

LA.lv