Latvijā
Sabiedrība

Endrjū Lūiss: Šīm mācībām nav nedz mērķa, nedz ienaidnieka – tās demonstrē, ka NATO aizsargā un aizsargās pret jebkādu ienaidnieku0


Endrjū Lūiss, ASV viceadmirālis
Endrjū Lūiss, ASV viceadmirālis
Endrjū Lūiss, ASV viceadmirālis

Autors: Viceadmirālis Endrjū Lūiss, ASV 2. Jūras kara flotes kapteinis

Esmu ļoti pagodināts vadīt 47. ikgadējās militārās mācības “Baltops” kā atjaunotās ASV 2. Jūras kara flotes kapteinis. Es vēlos pateikties Latvijai, mūsu uzticamajiem sabiedrotajiem, kas šogad ir viena no mācību uzņemošajām valstīm.

Kā kopš to pirmsākumiem 1972. gadā mācības “Baltops 2019” turpinās stiprināt iesaistīto valstu atturēšanas un aizsardzības spējas. Mēs zinām, ka mūsu latviešu draugiem Baltijas jūra ir teritoriāli nozīmīga, līdz ar to mēs paļaujamies uz jums kā ekspertiem tās ūdeņos.

Sadarbojoties ar jūsu modernizētajiem jūras spēkiem, mēs stiprināsim savas kolektīvās zināšanas šajā teritorijā, turpinot strādāt, lai uzturētu reģionālo stabilitāti un saglabātu kuģošanas brīvību, kā arī pasaules tirdzniecības maršrutus atvērtus.

ASV Jūras kara flote augsti novērtē Latvijas nepārtraukto dalību “Baltops” mācībās, kā arī Latvijas Jūras spēku štāba un apgādes kuģa “Virsaitis” spēju vadīt un kontrolēt pretmīnu operācijas vienību šā gada mācībās.

Latvijas atbalsts “Baltops” mācībām un Baltijas valstu jūras eskadra ir būtiski elementi pretmīnu misijai, kas tiešā veidā atbalsta NATO spējas darboties Baltijas jūrā.

Es esmu pārliecināts, ka katrs sabiedrotais un partneris iegulda Eiropas kolektīvajā drošībā. Latvija ir ne tikai izpildījusi NATO aizsardzības budžeta saistības 2% apmērā no IKP, bet arī apņēmusies uzturēt spēcīgas un profesionālas pretmīnu pasākumu spējas.

Bez spējām efektīvi neitralizēt mīnas un nodrošināt drošu ceļu jūras spēku kuģiem mēs nespētu veikt izsēšanās operācijas, kuras demonstrējam šo mācību laikā.

Lai droši un efektīvi strādātu piekrastēs, jūras kājniekiem ir labi jāpazīst apkārtējā vide. Mūsu komanda paļaujas uz Latvijas sabiedroto rīcībā esošajām zināšanām, kad palīdz mums saprast vidi, kas savukārt palīdz saglabāt Baltijas jūru drošu militārajai un civilajai kuģošanai, kas ir būtiska Baltijas ekonomikas un drošības sastāvdaļa.

ASV 2. flote tika atjaunota 2018. gadā Norfolkā, Virdžīnijā, lai novērstu draudus jūrniecības jomā. Mums ir izcila, dinamiska un elastīga flote, kurai nepieciešamības gadījumā ir pieejami kuģi, lidaparāti, jūrnieki un jūras spēku kājnieki, kuri tiks galā ar jebkuru mums uzticēto misiju.

Latvijai ir ļoti svarīga loma šajās mācībās kā vienai no valstīm, kur notiek “Baltops” operāciju fāzē. Tādā veidā Latvija demonstrē nelokāmu apņemšanos sabiedrotajiem, partneriem un reģionālajai drošībai. Mācību laikā Spānijas Jūras spēku desanta kuģis “Juan Carlos I” veica izsēšanās operāciju Latvijas jūras krastos, kā arī tika veikti gaisa atbalsta vingrinājumi.

Šogad “Baltops” mācību mērķis ir stiprināt un uzlabot esošo sadarbību un partnerību starp mūsu bruņotajiem spēkiem, demonstrējot savu klātbūtni un apvienoto jūras spēku spējas.

Mēs veiksim operācijas, stingri ievērojot starptautiskas normas un regulējumus.

Šīm mācībām nav nedz mērķa, nedz ienaidnieka – tās demonstrē, ka NATO kā alianse aizsargā un aizsargās pret jebkādu ienaidnieku. Ir svarīgi, ka domājoši sabiedrotie un partneri apvienojas, lai atturētu agresiju un apturētu tos, kas cenšas traucēt vai apdraudēt tiesiskumu jūrā.

Kopā piedaloties mācībās, mēs uzlabojam savstarpējās sadarbības spējas un demonstrējam mūsu kolektīvo apņemšanos atturēt potenciālos pretiniekus, tajā pašā laikā nodrošinot mūsu kopīgo stratēģisko interešu aizstāvību. Kopā mēs esam daļa no spēcīgākās militārās alianses pasaulē.

Esam gandarīti un lepni kalpot līdzās Latvijas bruņotajiem spēkiem. Kā teicu iepriekš – mēs esam spēcīgāki, kad mēs strādājam kopā.

Es vēlos vēlreiz pateikties Latvijai par tās atbalstu, un es ar nepacietību gaidu tikpat sekmīgas “Baltops” mācības arī turpmāk.

LA.lv
IE
Ināra Egle
Latvijā
Ministri eksperimentēs? Valdība dosies mēnesi ilgā atvaļinājumā
4 stundas
LL
Lilija Limane
Latvijā
Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem – 1919. gada 16. jūlijā
11 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Šitāds dūmu mutulis!” Dobelē ģimene izglābjas, bet mājai nodeg jumts
12 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

Raivis Šveicars
Ekonomika
Latvijā pat ķīnieši aizsargā savu intelektuālo īpašumu. Saruna ar Patentu valdes direktoru
Intervija 49 minūtes
RN
Rita Našeniece
Latvijā
Rita Našeniece: Vēl tikai nemirstīgais Ameriks rēgojas gaiteņos kā zīme, ka interese nav zudusi…
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Šuplinska par LU rektora vēlēšanām: “Procesuāli pārkāpumi tur ir”
54 minūtes
LE
LETA
Dabā
Šovakar Latvijā būs vērojams daļējs Mēness aptumsums
3 stundas
LA
LA.LV
Laukos
“Ilgāk kavēties nedrīkst!” Latvijā sāk ziemāju kulšanu
28 minūtes