×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.0°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
28. jūnijs, 2017
Drukāt

Latvijas naftas laukus urbina lēnām (6)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Naftas komerciālās ieguves plāna īstenošanā, iespējams, vistālāk ticis uzņēmums "Baltic Oil Management" Gudenieku "naftas laukā", kur uzstādītas naftas ieguvei nepieciešamās sūkņu iekārtas jeb tā sauktie "zirdziņi". Lielbritānijā tikšot rīkoti arī dažādi semināri, kuros tiks stāstīts par Latvijas priekšrocībām.

Valdība apstiprinājusi jaunu ogļūdeņražu izpētes un ieguves licences laukumu Aizputes novada Lažas pagastā un Kuldīgas novada Gudenieku pagastā 182,2 hektāru platībā. Uz šo naftas izpētes un ieguves laukumu pagājušā gada rudenī Ekonomikas ministrijā (EM) bija pieteikusies Lietuvas akciju sabiedrība “Geobaltic”, kas ieguva tiesības veikt ogļūdeņražu izpēti un ieguvi Gudenieku pagasta “Kalējos”, Lažas pagasta “Popēs”, “Ērgļos”, “Lāčplēšos’’ un “Graudupēs”. Sākotnēji laukums bija apstiprināts 185,17 hektāru platībā, bet nupat jūnija sākumā valdība to samazināja uz 182,2 hektāriem un licences laukumu sadalīja trīs daļās, jo minētajās zemes platībās ir arī valsts autoceļi un tos nevar iekļaut licences laukumā.

Viļņas uzņēmuma “Geobaltic” ģenerāldirektors Daiņus Mičelāvičs teic, ka licences laukuma apstiprināšana ir tikai pirmais solis ceļā uz izpētes uzsākšanu. Ekonomikas ministrijā vēl jāsaņem licence jeb atļauja. Kad to varētu saņemt, viņš vēl nezinot, tāpēc par turpmāko rīcību neko vairāk pateikt nevarot. Tāpat arī jāveic ietekmes uz vidi novērtējums.

Patlaban spēkā ir trīs EM izsniegtas licences ogļūdeņražu izpētei un ieguvei sauszemē.

 

Jāvienojas ar zemes īpašniekiem

‘Latvijā iespējamo naftas atradņu izpēte esot sarežģītāka nekā Lietuvā, kur tiesības uz dzīlēm un atradnēm pieder valstij, atzīst Daiņus Mičelāvičs. Latvijā zemes īpašniekam pieder ne tikai zemes virskārta, bet arī tās dzīles līdz pat zemes asij. Lai varētu uzsākt izpēti, jāvienojas ar zemes īpašniekiem. Piemēram, Aizputes novada Lažas pagastā zeme, kurā paredzēta dzīļu izpēte, pieder Latvijā reģistrētajam lauksaimniecības uzņēmumam SIA “Artis JP”, kas savukārt pieder dāņiem Olem Gronlundam, Svenam Petersenam un Nilam Antonam Nielsenam. SIA “Artis JP” ir ceturtais lielākais lauksaimniecībā izmantojamās zemes īpašnieks, kam Latvijā, lielākoties Kurzemes pusē, pieder 5423,9 hektāri.

“Geobaltic” vadītājs D. Mičelāvičs teic, ka neesot skaidrības, kādu nodokli Latvijas valdība prasīs par naftas atradņu izmantošanu. Lietuvā dabas resursu nodokļa likme svārstās 12 līdz 16% apmērā no iegūtās naftas tirgus vērtības. Latvijas apstākļos vēl jārēķinās ar atlīdzību zemes īpašniekiem. Komersants gan piebilst, ka viņa uzņēmums nodarbojas tikai ar zemes dzīļu izpēti. Informācija “Geobaltic” mājas lapā liecina, ka pašlaik uzņēmumam ir ogļūdeņražu izpētes laukumi Lietuvā, Vācijā un Zviedrijā. Ja ņem vērā, ka izdevumi vienam urbumam ap 1000 metru dziļumā sasniedz ap miljonu ASV dolāru, tad ir skaidrs, ka ar naftas ieguvi var nodarboties tikai lieluzņēmumi, kuriem ir pieredze un pietiekami liels kapitāls.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Tā nu nav patiesība, ka Latvijā nav ģeologu – speciālistu. Ir taču valsts finansēta kapitālsabiedrība LVĢMC, kurā bez metereologiem ir arī Ģeoloģijas nodaļa un viens no tās MK rīkojumā nr. 448 noteiktiem uzdevumiem ir: “zemes dzīļu resursu apzināšana un izvērtēšana”. Bet lieta tāda, ka neviens no šiem speciālistism NAV IEINTERESēTS kaut ko tādu darīt, ja vienkārši VAR NEDARĪT, jo atbildīgā ministrija no viņiem arī neko neprasa. Bet daļa šo kadru ir ar veco, konservatīvo izpratni, stāstot politiķiem, ka Latvijā par dzelzsrūdas ieguvi varēšot sākt domāt “pēc 100 gadiem” (ģ. Graudiņš). Kamēr LU taču joprojām gatavo jauno ģeologu kadrus, kuriem vienkārši Latvijā nav ko darīt…

 2. Pietrūkst prāta un politiskās gribas. Gerhards jau gadiem muļļā šo likumu par zemes dzīlēm savā ministrijā. Kučinskim jau nav prātā, kā tikt pie naudas, bet kā pārdalīt esošos nodokļus, ko sauc par nodokļu reformu. Bet ko gan var gribēt no izbijušiem padomju kadriem, kuriem galviņās iedzīta tikai naudas dalīšana, nevis tās vairošana valsts mērogā.

 3. KĀ ZEMES DZĪLES VAR PIEDERĒT KĀDAI PERSONAI, TĀS NOTEIKTI JĀPIEDER VALSTIJ ?
  NEKAVĒJOTIES JĀMAINA LIKUMS!!!!!!!!!!!!!

 4. Ko jūs te mokaties ar to naftas ieguvi, ja tās cena jau ilgu laiku ir zem 50 USD par barelu (28.06.2017.
  WTI, Brent = 46,4 USD) un tuvākā nākotnē tā arī nekāps! Tajā pat laikā Latvijā ir unikālas dzelzsrūdas atradnes Gārsenē ar augstu magnetīta saturu (virs 45% Fe), bet dzelsrūdas cena pasaulē šodien ir 55,7 USD/T. Tā pat daļēji atrodas uz valsts zemēm. Latvijas politiķi vaimanā par naudas trūkumu budžetā, ceļ nodokļus, bet nemāk vai aprobežotības dēļ neredz, kur šo naudu var iegūt. Eiropa rūdas priekšizpētes darbiem naudu arī dod, lai apgūtu šo nozari! Tikai nav kas to paņem! Tad kur ir problēma? Mūsu valstsvīru un politiķu prāta spējās un aprobežotībā!

  • Problēma ir tajā apstāklī, ka Latvijā nav Ģeoloģijas dienesta, kā tas ir gandrīz visās normālās valstīe. Mūsu “gudrie” to ar vieglu roku kādreiz likvidēja. LVĢMC ir meteorologi un nevis ģeoloģi, bet nosaukumā vārds “ģeoloģijas” iederas apmēram tāpat kā govij segli. Latvijā nav ģeoloģijas speciālistu, kas spētu šādas izpētes veikt un neviens par to pat ausi nekustina. Viss ir diezgan skumji un … stulbi.

 5. Tad sanāk ka Latvijas nafta pieder dāņiem. Nē nu super. To spēj tikai Latvija, pārdot zemi ar naftu ārzemniekiem.

Draugiem Facebook Twitter Google+