×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
6. septembris, 2012
Drukāt

Latvijas nekustamo īpašumu sektorā turpinās stagnācija

Foto- LETAFoto- LETA

Valstī kopumā stagnācija nekustamo īpašumu attīstības sektorā, kas sākās pēc krīzes, turpinās, aģentūrai BNS atzina Nekustamo īpašumu projektu attīstītāju asociācijas (NĪPAA) valdes priekšsēdētājs Ilvars Metnieks.

Viņš paskaidroja, ka uz to norāda pārdodamo objektu relatīvi zemais cenu līmenis, kas pa šiem gadiem ir tikai nedaudz pieaudzis. “Turklāt šis pieaugums ir ne tik daudz uz īpašumu vērtības celšanos, cik krīzes radītā cenu šoka korekcijas iespaidā, kas pakāpeniski pielāgojās īstajam nekustamo īpašumu tirgus līmenim. Patlaban cenas jaunajos projektos ir nedaudz pakāpušās uz to pakāpeniskās realizācijas rēķina, ka tie palēnām pāriet no banku meitasuzņēmumu pārpildītajiem nekustamo īpašumu portfeļiem jauno īpašnieku rokās,” klāstīja Metnieks.

“Neliels izņēmums ir Rīgas un Jūrmalas ekskluzīvais segments, kura klientūra ir nerezidenti un kurš neatspoguļo iedzīvotāju patiesi zemo pirktspēju valstī,” piebilda NĪPAA valdes priekšsēdētājs.

Metnieks norādīja, ka sabiedrībā nav būtiski mainījusies izprate par krīzes mērogiem Eiropā, tāpēc nav vērts domāt par plašu nekustamo īpašumu attīstīšanu. “Šis gads nekādus pārsteigumus, visticamāk, nenesīs, taču apgalvot, ka viss būs tikai slikti, arī noteikti nevar. Latviju turpmākajos gados sagaida daudzi pozitīvi notikumi – eiro ieviešana, Eiropas kultūras galvaspilsētas loma 2014.gadā un Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības padomē 2015.gadā –, kas Latvijas vārdu nesīs tālāk pasaulē un pievērsīs vairāk ārvalstu nekustamo īpašumu investoru uzmanību šai teritorijai un jo īpaši Rīgai,” pastāstīja Metnieks un piemetināja, ka Latvijas galvaspilsēta savu izaugsmes un kvalitātes potenciālu vēl pat tuvu nav izsmēlusi.

NĪAPP valdes priekšsēdētājs arī minēja, ka esošais dzīvojamais fonds arvien vairāk zaudē pievilcību iedzīvotāju naudas trūkuma dēļ.

“Veco māju acīmredzamā iziešana no ierindas, to nesaudzīgais nolietojums un pilnīga neatbilstība mūsdienu energotaupības parametriem kļūst ar katru dienu katastrofālāka. Iespējams, pēc pāris gadiem, kad iedzīvotāju ienākumi būs atgriezušies pirmskrīzes līmenī, pieprasījums pēc mūsdienīga un energoefektīva mājokļa var atkal strauji pieaugt kā treknajos gados, bet šāds scenārijs nebūs iespējams, ja turpināsies valsts iedzīvotāju emigrācija un viņu vietu neieņems kādi citi ļaudis no kaimiņvalstīm,” atzina Metnieks.

NĪPAA dibināta 2005.gada rudenī. Tās galvenie mērķi ir nodrošināt nekustamā īpašuma jomas ilglaicīgu un stabilu attīstību, kā arī apvienot nekustamo īpašumu projektu attīstītājus organizētā struktūrā, kas virza un ietekmē nekustamā īpašuma attīstības procesus valstī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+