×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
20. jūnijs, 2014
Drukāt

Latvijas nodokļi – konkurētspējīgi ar ASV? (5)

Foto: LETAFoto: LETA

Kamēr Latvijā politiķi diskutē par nodokļu pazemināšanu, Eiropā nodokļu nasta pamazām aug.

Eiropas Savienība jo­projām paliek augsto nodokļu zona – visu maksājamo nodokļu summa un obligātie sociālās apdrošināšanas maksājumi sasniedz 39,4% no iekšzemes kopprodukta, kas ir 15 procenta punktus virs ASV un par 10 – virs Japānas līmeņa, secināts pirmdien iznākušajā ES statistikas biroja publikācijā “Nodokļu tendences Eiropas Savienībā”. Tas, protams, nav nekāds jaunums pēdējos 40 gadus.

Jaunums ir tas, ka nodokļu slogs Eiropas Savienībā palēnām palielinās. Pēdējos trīs gadus pa pusprocenta punktam gadā. 2011. gadā tas bija 38,8% no iekšzemes kopprodukta, bet 2012. gadā – jau 39,4%. Turklāt tas jau ir pārsniedzis pirmskrīzes līmeni, un sagaidāms, ka sociālo prasību ietekmē tas pieaugs, prognozē Eiropas Komisijas Nodokļu un muitas savienības ģenerāldirektorāta eksperti.

Tas svārstās no tām piecām dalībvalstīm, kurās slogs ir zem 30% no IKP, līdz labklājības valstīm, kurās virs 40%. Visaugstākais nodokļu īpatsvars ir Dānijā – 48,1%.

Latvijā ir otrs zemākais nodokļu slogs ES (27,9% kopā ar Bulgāriju aiz Lietuvas 27,2% no IKP). Tas ir tuvāks Kanādas (27,8%) un ASV (24,7%) nodokļu īpatsvaram nekā ES vidējam. Vairāk nekā ES vidēji nodokļi tiek ievākti no netiešajiem nodokļiem, it īpaši no PVN, kamēr sociālās apdrošināšanas maksājumi ir zemāki nekā citur Eiropā.

ES atjaunotais kurss uz izaugsmi, nodarbinātības palielināšana pieprasa uzņēmējdarbību veicinošus nodokļus, kas arī atspoguļojās vispārējā tendencē – darbaspēka nodoklis samazinājās no 19,9% (no IKP) 2009. gadā līdz 19,7% 2010. gadā, bet 2012. gadā atkal pacēlās līdz 20,1%. Kāpēc? Virkne dalībvalstu pacēla augstāko likmi iedzīvotāju ienākuma nodoklim (IIN), jo krīzes ietekmē kritās patēriņš un sociālās vajadzības nevarēja nosegt no pievienotās vērtības nodokļa. Visvairāk šo iedzīvotāju ienākuma nodokli no 30,9% līdz 38% cēla Grieķija, arī Kipra un Polija (par diviem procentpunktiem). Šogad to dara Somija un Zviedrija, kurā ir visaugstākā šī IIN likme – 56,9%.

Nodokļu slogs ES 2012. gadā
Valsts % no IKP
Dānija 48,1
Beļģija 45,4
Francija 45,0
Zviedrija 44,2
Somija 44,1
Itālija 44,0
Austrija 43,1
ES vidēji 39,4
Luksemburga 39,3
Ungārija 39,2
Vācija 39,1
Nīderlande 39,0
Slovēnija 37,6
Horvātija 35,7
Apvienotā Karaliste 35,4
Kipra 35,3
Čehija 35,0
Grieķija 33,7
Malta 33,6
Polija 32,5
Spānija 32,5
Igaunija 32,5
Portugāle 32,4
Īrija 28,7
Slovākija 28,3
Rumānija 28,3
Latvija 27,9
Bulgārija 27,9
Lietuva 27,2
Dati: “Eurostat”

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. A kur blakus pazudis valstīs saņemtās algas saraksts ?

 2. Atšķirība ir tāda, ka Anglo-Amerikā pie katras uzņēmējdarbības nestāv klāt n-tie kontrolieri-pārbaudītāji, bet nodokļu cietums vismaz Amerikā, kaut vai spriežot pēc filmām,
  taču ir ikdienišķa parādība,
  kas draud par nodokļu nemaksāšanu pilnā apmērā un nevis tā kā te,
  ku vieni vienīgi “nevarīši” sēž valsts aparātos…

 3. Nevis slogs, bet iekasēšanas apmērs! Tās ir dažādas lietas.

 4. Uzņēmējdarbību veicinoši nodokļi Atbildēt

  Lai veicinātu uzņēmējdarbību Latvijai ir jāseko divu pasaulē ekonomiski spēcīgāko valstu-ASV un Ķīnas piemēram-jāievieš uzņēmējdarbību veicinošo progresīvo nodokļu sistēmu!

 5. Sacentīsimies nodokļu paaugstināšanā ar bagātajām valstīm vai rūpēsimies par savu iedzīvotāju (ne tikai bagātnieku) labklājību? Un,nav ko karināt te klāt atkal tos virtuālos Dombrovska IKP procentus!
  Nodokļus drīzāk jau ir jāsalīdzina ar algām uzskaitītajās valstīs!Visaugstākais nodokļu īpatsvars ir Dānijā? Bet Dānijā,draugi mīļie (no Vienotības) ir arī vienas no visaugstākajām algām Eiropā! “Visvairāk šo iedzīvotājuienākuma nodokli no 30,9% līdz 38% cēla Grieķija” Bet algas un pensijas Grieķijā joprojām ir nesalīdzināmi lielākas nekā Latvijā! Plus vēl,piemēram,0% PVN likme svarīgāķajiem pārtikas produktiem un bezmaksas augstākā izglītība valsts augstskolās visiem ES valstu pilsoņiem!Bet Latvijā joprojām nav pat obligātās veselības apdrošināšanas (kā ne tikai Grieķijā,bet arī visās pārējās ES valstīs!! Nākamā šajā tabulā Beļģija.Bet Beļģijā un Briselē ir piecas reizes lielālas algas un minimālā pensija pat pie 1000 eiro mēnesi! Arī Beļģijas 6% PVN likme visai pārtikai ir 3,5 reizes zemāka par Latvijas 21% PVN likmi kā pārtikai,tā alkoholam un tabakas izstrādājumiem! Pirms celt nodokļus,Latvijā ir jāievieš ienākuma nodoklis pēc maksātspējas principa kā šajās valstīs,ar atbilstošu neapliekamo minimumu,jāsmaina PVN pārtikai un jāatjauno slimokases kā Igaunijā un Lietuvā,nevis saglabājot neapliekamo minimumu,kas ir vairākkārt zemāks par iztikas minimumu,jāceļ vēl nodokļus! Neaizmirsīsim,ka šodien pat pārtikas produktu un medikamentu cenas Latvijā ir augstākas nekā vairumā uzskaitīto valstu! Celiet kapitāla pieauguma nodokli,kurš Latvijā tālu atpaliek no Dānijas,Somijas,Zviedrijas,Norvēģijas,Francijas un pat Portugāles! Aplieciet ar nodokli privātos peldbaseinus kā Grieķijā! Paaugstiniet PVN jūsu iecienītajiem omāriem,austerēm,cigāriem,tekilai,viskijam,rumam un briljantiem,nevis maizei un pienam!

Draugiem Facebook Twitter Google+