Ekrānšāviņš

Viltus ziņa: Uz Rīgu atbraukušais Krievijas iedzīvotājs – apkārt te ir posts, netīrība un nabadzība 42

Krievijas interneta portāls “topnewsrussia.ru” publicējis rakstu par kāda Krievijas iedzīvotāja piedzīvojumiem Latvijā. To, cik slikti viņš te juties, norāda jau virsraksts – “Es nokļuvu bedrē” (attēlā).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Romāns (uzvārds netiek minēts) neesot plānojis pārcelties uz Rīgu, bet “tā dzīvē sagadījās”. Kad viņš te atbraucis, sajuties tā, it kā ar laika mašīnu būtu pārcēlies atpakaļ uz pagājušo gadsimtu un nokļuvis kaut kādā “noplukušā pilsētiņā”.

“Latvijā 99% runā krieviski. Romānam tas izlikās dīvaini, jo Latvijas politiķi pazīstami ar savu rusofobiju. Taču viņš saprata, ka naids pret Krieviju ir tikai politiķiem, bet vienkāršie cilvēki ar nostalģiju atceras PSRS laiku un ar gandarījumu runā krieviski,” rak­sta portāls. Tālāk stāstījums kļūst vēl dīvaināks: “Latvijā neatzīmē ne 8. martu, ne 23. februāri. Taču Romānu visvairāk šokēja cits. Krievijā viņš bija pieradis pie Jaungada brīvdienām, bet Latvijā tādu nav. Tauta turpina strādāt, it kā nekas tāds nebūtu. Ne par kādu atpūtu nevar būt ne runas. Cilvēki ir priecīgi, ja viņiem vispār ir darbs.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Dažādi apvainojumi Latvijai un latviešiem turpinās bagātīgā slānī – benzīns esot dārgāks nekā Krievijā, arī dzīvokļi ļoti dārgi, taču tos nevienam nevajagot – ne latviešiem, ne krieviem, ne eiropiešiem, tāpēc viss stāvot tukšs. “Latvijā ir panīkums. Darba nav, uzņēmumi nedarbojas. Valsts pārtiek vienīgi no tūrisma. (..) Dzīve eiropeiskajā Latvijā atgādina kadrus no vecām filmām. Šķiet, ka laiks apstājies kaut kur pagājušā gadsimta deviņdesmitajos – apkārt netīrība, nabadzība, bezcerība un izmisums. Cilvēki saprot, ka politiķi viņus apmānījuši, bet neko nevar izdarīt, vilciens aizgājis!” tā interneta portāls apraksta ekonomisko situāciju Latvijā.

Izcelsme un izplatība

Dažādi anonīmi “aculiecinieku” stāstiņi par Baltijas valstīm pēdējā laikā Krievijas interneta vietnēs parādās arvien vairāk. Galvenais mērķis – parādīt, cik slikti te klājas pēc neatkarības atgūšanas un iestāšanās Eiropas Savienībā. Piemēram, viens paņēmiens – nekur nebraucot, vienkārši atrast ar “Google street view” interneta programmas palīdzību kāda nomaļāka lauku ceļa vai pamestas mājas ainavu, nofilmēt to un pievienot komentāru, ka tā izskatoties visur Latvijā, lūk, pie kā valsti esot novedusi Eiropa.

Arī “Romāna stāstu” pārpublicējuši vēl vairāki Krievijas portāli, un tas vairākas dienas aktīvi tika izplatīts sociālajos tīklos. Taču šis gadījums nekaunībā pārspējis citus, jo autori tam pievienojuši arī saiti uz oriģinālo materiālu, kas publicēts populārā Krievijas interneta portālā “Lenta.ru”. Un tas, izrādās, ir pavisam cits stāsts.

Atmaskojums

Jau no pirmajām rindiņām kļūst skaidrs, ka “Lenta.ru” publikācija krietni atšķiras, emocionālā noskaņa mainīta teju vai katram teikumam. Pārsvarā atziņas ir neitrālas vai pozitīvas, un kopumā Romāna salīdzinājumi par dzīves kvalitāti drīzāk ir par labu Latvijai nekā Krievijai.

“Dzīvot Rīgā ir ievērojami lētāk nekā Maskavā. Es salīdzinātu ar Krievijas reģionu centriem. Vispirms pievērs uzmanību produktu cenām: tie ir daudz lētāki, jo tiek audzēti un gatavoti tepat, Latvijā. Kas attiecas uz benzīnu, tad tas ir cits stāsts: litrs maksā 1,15 eiro. Tas ir dārgāk, taču izdevumi vienalga ir mazāki, jo attālumi Rīgā nav tādi kā Maskavā. Neskatoties uz degvielas cenu, auto latviešiem nav nekāds luksusa priekšmets. Cilvēki nav tā ieciklējušies uz auto markām. (..) Sociālās atšķirības nav tik izteiktas. Krievijā skaidri izdalās miljonāri un nabadzīgie. Te visi ir līdzīgi. Nav tādas nabadzīgo skolotāju un ārstu problēmas, jo šajās sfērās darbinieki saņem normālus ienākumus.”

Reklāma
Reklāma

Vēl Romāns priecājas par dzīvi Pierīgā, kur esot ļoti mierīgi un patīkami, un latvieši pat neliekot žogus apkārt savai teritorijai. Savā stāstā viņš uzslavē pat Latvijas veselības aprūpes sistēmu, jo katram iedzīvotājam esot savs ģimenes ārsts.

Runājot par “topnewsrussia.ru” apcerēto “ceļošanu laikā”, viņš salīdzina nevis dzīves apstākļus, bet arhitektūru – Vecrīgā ēkas esot no senāka laikmeta, bet citos Rīgas rajonos vairāk redzamas PSRS laikā celtas mājas.

Runājot par svētkiem, Romāns norāda, ka te svin “katoļu Ziemassvētkus”, bet pēc Jaunā gada brīvdienu neesot. Viņš gan vairākkārt uzsver, ka Latvija ir ļoti krieviska, piemēram, te gandrīz visi labi runājot krieviski, tāpēc viņš īpašu atšķirību starp Krieviju un Latviju nejūtot un prom braukt pagaidām nedomājot.

Tiesa, arī par šo rakstu varētu rasties jautājumi, vai tāds Romāns vispār ir patiesa personība, nevis žurnālista iztēles auglis. Neviena bilde pie teksta nav pievienota, nav minēts ne viņa uzvārds, ne darbavieta. Taču vismaz “Lenta.ru” raksta mērķis nav bijis primitīvi nomelnot Latviju, kā to tālāk darījuši “pārrakstītāji”.