×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
28. augusts, 2014
Drukāt

Latvijas “patrioti” Kremļa mērcē (31)

Foto - LETAFoto - LETA

Valdība šonedēļ iepazinās ar pētījumu par šeit pastāvīgi dzīvojošo cittautiešu piederības sajūtu Latvijai. Pētījuma ietvaros aptaujāti 800 Latvijā pastāvīgi dzīvojoši cittautieši, no kuriem absolūtais vairākums, protams, bija krievi, bet tāpat arī baltkrievi, ukraiņi, poļi un citu mazākumtautību pārstāvji.

Pētījuma ievads parāda gandrīz vai optimistisku ainu. Aptuveni 75% cittautiešu uzskata, ka ir piederīgi Latvijai. Par Latvijas patriotiem sevi uzskata 64% aptaujāto, bet 58% aptaujāto jūt lepnumu par to, ka ir Latvijas iedzīvotāji. Līdzīgas aptaujas “SKDS” veicis jau agrāk un salīdzinošie dati uzrāda, ka pilsonību ieguvušo cittautiešu vidū izteikti pieaug lepnums par piederību Latvijas pilsoņu lokam. Tāpat arvien vairāk pieaug cilvēku skaits, kas piekrīt apgalvojumam – “vispārīgi runājot, Latvija ir labāka nekā lielākā daļa valstu”.

Tomēr, šķirot pētījumu tālāk, aina kļūst arvien drūmāka. No aptaujātajiem nepilsoņiem tikai 11,3% tuvākā gada laikā plāno naturalizēties, bet 80,6% noteikti nevēlas kļūt par Latvijas pilsoņiem.

Vēl interesantāka ir cittautiešu attieksme pret vēsturiskiem un ārpolitiskiem notikumiem. Vairāk nekā 60% aptaujāto (galvenokārt gados vecāki ļaudis) piekrīt apgalvojumam, ka “PSRS sastāvā Latvijai klājās gluži labi”, ap 29% ir pārliecināti, ka Latvijas cilvēkiem klātos labāk, ja valsts atrastos nevis Eiropas Savienībā, bet gan Krievijas veidotajā Eirāzijas savienībā.

Turklāt vairāk nekā 80% cittautiešu pārliecināti, ka Krievija nekādā veidā neapdraud Latvijas neatkarību. Ukrainas konflikta kontekstā 35% aptaujāto uzskata, ka taisnība ir Krievijas pusē un tikai 15% aizstāv Ukrainas pozīciju.

Ziņas par šādas aptaujas gatavošanu pavasarī izraisīja nelielu šūmēšanos sabiedrībā un arī politiskajās aprindās, jo sākotnēji premjere un ministri par pētījumu bija ļoti nerunīgi. Tagad vairs netiek slēpts, ka aptauju veicis pētījumu centrs “SKDS”, tā izmaksāja 16 000 eiro un ir pilnā apmērā pieejama MK mājas lapā internetā. Tomēr valdības sēdē šis pētījums tika pētīts slēgtajā daļā. “Tas vairāk tādēļ, lai ministri varētu netraucēti iztaujāt pētījuma autorus un diskutēt. Nekādas slēptas daļas šeit nav,” skaidroja Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Kādus secinājumus izdarījuši ministri, visticamāk, uzzināsim tikai tad, kad viņi iesniegs premjerei priekšlikumus par pasākumiem mazākumtautību piederības sajūtas stiprināšanai. Pagaidām valdība vienojusies izdalīt papildu līdzekļus latviešu valodas apmācībām.

Savukārt “SKDS” direktors Arnis Kaktiņš, komentējot pētījuma rezultātus, atzina: “Mēs neesam saliedētākā valsts Eiropā, un ne viss mums iet gludi. Mums ir daudz sāpīgu problēmu, bet apgalvojumi, ka esam “uz nažiem” un gaidāms pilsoņu karš, ir pilnīgas blēņas.” Līdzīgu viedokli pauda arī Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētājs Ilmārs Latkovskis (NA). Viņš solīja, ka vienā no pirmajām sēdēm pēc Saeimas sesijas atsākšanās komisija padziļināti iepazīsies ar šo pētījumu un iztaujās tā autorus.

Pavasarī, kad sabiedrība uzzināja par šāda pētījuma tapšanu, Saeimā vislielāko sašutuma izrādīja “Saskaņas centra” frakcija, kas šo pētījumu sākotnēji pielīdzināja “raganu medībām” un pieprasīja Laimdotai Straujumai paskaidrojumus. Pēc iepazīšanās ar aptaujas rezultātiem “SC” pārstāvis Valērijs Agešins atzina, ka šāds pētījums tomēr bijis nepieciešams, un izteica cerību, ka tas nenoguls kaut kur valdības plauktā. “Tas, ka 64% cittautiešu sevi atzīst par patriotiem, man ir pārsteigums. Šis cipars ir lielāks, nekā es gaidīju, ņemot vērā, ka cilvēki jūtas atstumti. Tomēr apmierinātībai nav pamata – 
patriotisma līmenis jo­projām ir neveselīgi zems,” teica Agešins. Faktā, ka liela daļa aptaujāto labāk redzētu Latviju Eirāzijas savienībā, nevis ES, viņš nesaskata nekādas pretrunas. “Gluži vienkārši šie cilvēki vēlas, lai Latvija gudri izmantotu savu ģeogrāfisko stāvokli, veidojot konstruktīvas attiecības gan ar austrumiem, gan ar rietumiem,” teica Agešins.

Pretējās domās ir Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas vadītājs Ainars Latkovskis (“Vienotība”). Lielo Eirāzijas atbalstītāju skaitu viņš saista ar Krievijas propagandas ietekmi uz Latvijas cittautiešiem. “Maskavas oficiālie mediji veido mītu par labo dzīvi Krievijā. Gluži tāpat, kā PSRS pirms Otrā pasaules kara radīja sev strādnieku paradīzes tēlu. Neizslēdzu iespēju, ka nākotnē šie kanāli varētu ne tikai rādīt pozitīvās krāsās Krieviju, bet arī musināt vietējos krievvalodīgos uz vardarbīgu sacelšanos pret Latvijas valsts varu. Pagaidām neredzu, ko mēs šai propagandas un melu kampaņai varētu likt pretim. Pagaidām nešķiet, ka Latvijas sabiedrība būtu gatava maksāt par kontrpropagandas kanālu,” teica Latkovskis.

“Ja cilvēks sevi uzskata par Latvijas patriotu, bet vienlaikus atbalsta Kremļa politiku Ukrainā vai vēlas Latvijas iekļaušanos Eir­āzijas savienībā, tad jāatzīst, ka izpratne par patriotismu ļoti atšķiras,” vērtēja Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA). Arī viņa respondentu atbildēs saskata Maskavas oficiālo kanālu “pumpētās” ideoloģijas ietekmi, bet par ideju veidot vienotu Baltijas valstu krievu kanālu, kas dotu pretsparu Krievijas propagandai, pagaidām esot vairāk jautājumu nekā atbilžu.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde vakar publiskoja jaunāko Iedzīvotāju reģistra informāciju. Saskaņā ar to Latvijā dzīvo 1 295 345 latvieši un 582 998 krievi, kā arī 
73 442 baltkrievi, 52 274 ukraiņi, 47 947 poļi un 
27 778 lietuvieši, kā arī 8972 ebreji un 8069 čigāni. No krieviem 181 785 ir nepilsoņi. Tāpat pilsonības nav 713 latviešiem. Starp Latvijas iedzīvotājiem ir arī 864 ķīnieši, no kuriem tikai četri ir pilsoņi, 46 kubieši, divi laosieši, divi panamieši, septiņi tunisieši, 18 vjetnamieši un 47 sīrieši, kā arī citu tautību pārstāvji.

patriotisms_aptauja

Pievienot komentāru

Komentāri (31)

 1. Daudzi t.s. īstie latvieši arī ilgojas pēc PSRS… diemžēl

 2. krievijas pilsoņiem jāpamet Latvija.Jo ātrāk jo labāk. Lielkrievu nacionālsociālistikā boļševiku partijai (SC) Vajadzīgi jauni partijas statuti lai piedalītos vēlēšanās.

 3. Laikam viņu (J.Polis) ari, ja butu dzivs, kads nosauktu par Latvijas patriotu Kremļa mērce. Bet no tā viņu godam neauksti un nekarsti. Jo viņš bija augstak par visiem saukliem.

 4. Laikam viņu (J.Polis) ari ja butu dzivs kads nosauktu par Latvijas patriotu Kremļa mērce. Bet no tā viņu godam neausti un nekarsti. Jo viņš bija augstak par visiem saukliem.

 5. „ Neatkariga” 2000g. 14.01
  Izgudrotājs dzīvo trūkumā Gunta Skrebele
  Jānis Polis
  Viņš ir tipisks entuziasts, fanātiķis, un, iespējams nav domājusi par vecumdienas nodrošinājumu. Būtu neētiski viņam kaut-ko piedāvāt tāpat. Valstī šādu cilvēku finansiālais nodrošinājums ir liela problēma, kas jārisina valstiskā mērogā, teica E. Jurševics
  1965.g. J.Polis ķeries pie šī laikietilpīgā darba-acetiladamantāna ķīmisko īpašību izpētes, ko PSRS spējusi nodrošināt „ Es negribu slavēt padomju laikus, bet tolaik mūsu galvenais dzenulis bija palīdzēt cilvēkiem, nevis nopelnīt.” . Skudras skābes kladbutna 70.g. patents ASV, Anglija.
  75.g. Brežņevs kongresā uzdeva jautājumu, vai kāds nevar uztaisīt pretgripas bumbu. Velnu drīdenis aizsūtīju vēstuli Brežņevam, stāstot, ka mums tāda bumba jau ir, un pēc tam remantadīns veikli tika ievests”, stāstīja J.Polis
  J. Stradiņš. Viņaprāt, J.Polim pienāktos Ministru kabineta balva, taču nez vai tas esot iespējams, jo valdība to nepiešķirot par padomju laikā paveikto.
  Padomju laikā biju tā noravies ar darbiem, ka nepietika laika aizstāvēt disertāciju,” teica J.Polis 59.gadu vecuma kļuvu par bezdarbnieku, līdz tam saņēmu 60ls uz papīra tagad saņemu 53ls. Tāda ir kārtība, un šādā situācijā neesmu vienīgais, tādā pašā stāvokļi ir arī ārsti, skolotāji.

 6. šiem piekrītam 1000% Atbildēt

  mana pārliecība 28. augusts, 2014 12:12 Atbildēt

  Absolūti bezmērķīga naudas tērēšana. Izskatās, ka bijušajai komunistei straujumai par katru cenu vajadzēja atrast kaut vai vienu Latvijai lojālu nelatvieti, lai turpinātu prettiesisko un no starptautisko tiesību viedokļa nelikumīgo krievu okupantu integrāciju. Krievam ticēt nevar, to ir pierādījusi vēsture. Čečenijas kara sākumā, kad notika krievijas armijas iebrukums, čečenu kaimiņi krievi, ar kuriem viņi dzīvojuši kopā plecu pie pleca, masveidā nodeva savus kaimiņus krievu armijai kā teroristus. Tas ir fakts un liek padomāt par to, kas notiktu Latvijā, ja šeit iebruktu krievu armija. Krievi steigtos atriebties latviešiem par zaudētajām privilēģijām. Kas netic, lai palasa ziņu portālos komentārus krievu valodā. Ja jau pat brāļu tautu ukraiņus ienīst un lamā par fašisiem, tad kas viņiem ir latvieši?
  Varbūt biedrenei straujumai šādus “pētījumus ” vajadzētu veikt par savu naudu, nevis palaist vējā nodokļu maksātāju naudu?

 7. Pētijums precīzi pierāda veco patiesību ,, lai cik vilku nebaro,tik un tā uz mežu skatās” tā arī ar evalūcijai pakļauto sētas šarikovu . Pirmā izdevība un sāk apspalvoties !

 8. Biju klāt kādā saietā, kur 2 vīriem sievas bija krievietes. Vaļsirdīgā sarunā par notikumiem Ukrainā viņas abas atbalstīja Putina rīcību, bet viņu vīri ieņēma svārstīgu pozīciju. Manuprāt viens no iemesliem bija tas, ka šajās ģimenēs pārsvarā skatās tikai Krievijas TV. Arī savdabīgs pētījums, vai ne!

 9. kaut ka negribas tam ticet ka 64% cittautiesi ir Latvijas patrioti!labi ja 1o%!pat notikumus Ukraina tie takte par labu krievijai!nevajaga sagrozit faktus!nu protams ka taks ka atklati kuri pateiks ka ka neieredz latviesus,nebus daudz!padomju laikos bija darbs,at to samaksu vareja izdzivot!ari pensionari kuri bija atstradajusi noteiktos gadus ar pensijam vareja iztikt!tagad pensiju sistema laba tikai izredzetajiem!un toneviens nevar noliegt!pa siem 23 gadiem valsts ir izzagta!

 10. Absolūti bezmērķīga naudas tērēšana. Izskatās, ka bijušajai komunistei straujumai par katru cenu vajadzēja atrast kaut vai vienu Latvijai lojālu nelatvieti, lai turpinātu prettiesisko un no starptautisko tiesību viedokļa nelikumīgo krievu okupantu integrāciju. Krievam ticēt nevar, to ir pierādījusi vēsture. Čečenijas kara sākumā, kad notika krievijas armijas iebrukums, čečenu kaimiņi krievi, ar kuriem viņi dzīvojuši kopā plecu pie pleca, masveidā nodeva savus kaimiņus krievu armijai kā teroristus. Tas ir fakts un liek padomāt par to, kas notiktu Latvijā, ja šeit iebruktu krievu armija. Krievi steigtos atriebties latviešiem par zaudētajām privilēģijām. Kas netic, lai palasa ziņu portālos komentārus krievu valodā. Ja jau pat brāļu tautu ukraiņus ienīst un lamā par fašisiem, tad kas viņiem ir latvieši?
  Varbūt biedrenei straujumai šādus “pētījumus ” vajadzētu veikt par savu naudu, nevis palaist vējā nodokļu maksātāju naudu?

  • pareizi domajiet!tikai lai krievvalodigie nedoma ka iebrukuma gadijuma tiks seviski saudzeti!ka parasti naks ieksa marodieri un tiem nosplauties par tautibu,galvenais manta!pareizi tada gadijuma mes,latviesi,busim vivi fasisti un krievi un to lidzskrejeji mums atmaksas!

 11. Всё дело в том, что в сознании у русских людей принято чётко различать страну и собственно государство. А вот вы отождествляете себя со своим государством, это заложено в вашем менталитете. Между тем, государство это по определению есть аппарат принуждения, а страна – это простые люди, которые живут в данной стране. Вот себя я отношу скорее к патриотам страны, но не государства, которое меня не признаёт и откровенно ненавидит, хотя и живёт на мои налоги. Защищать страну и простых людей я пойду, а вот защищать этнократическое государство – однозначно нет.

 12. “Pētījuma ietvaros aptaujāti 800 Latvijā pastāvīgi dzīvojoši cittautieši”
  —————-
  Neobjektīvs pētījums. Es teiktu ka pat ļoti sabiedrību maldinošs. Es nevaru piekrist, ka atskaitot krievus, kas iebraukuši pēc kara, kā “atbrvotāji”, atbalsta Latvijas statusu Krievijas vai eirāzijas sastāvā. Pēdējā laika notikumi LAtvijā parāda ko citu, par ko negrib runāt politiskās partijas, valdība un drošības struktūras. Drošības struktūras pēdējā laika izskatās, ka tās vispār ir pagājušās maliņā, sakot tā ir demokrātija. Ukrainas notikumi arī ir demokrātiski, atbilstoši visām eiropas deklarācijām un konvencijām. Tas kas notiek šodien ir 21.gadsimta holokosts pret cilvēkiem un tautām, ko reālizē šodienas fašists – Krievija un vinu līdzskrējēji “putinasosi” no eiropas lielvarām, kas pieļauj tam notikt.

 13. Александр Atbildēt

  181 785 русских неграждан. Всего 300 000, т.е. 120 000 неграждан других национальностей. +)

 14. Šīs aptaujas ir viena vienīga smadzeņu skalošana priekš mietpilsoņiem. Cittautiešu apgalvojumi, ka 60,6% Latvijai klājās labi PSRS un puse no viņiem saka, ka Eirāzijas savienībā būtu labāk nekā ES ir tiešā pretrunā ar lielo Latvijas patriotu skaitu (22,4+41,4) starp viņiem. Ko jūs te ar savām aptaujām muļķojat – paši sevi vai latviešu sabiedrību?

  • es piekritu Dainim un ari jorikam ,ari es saku ;LABI ka neesam krievijas sastava

   • nepārtraukti dzirdu histeriju par to, ka Krievija vēlas okupēt Latviju. Bet NEKAD (!) nedzirdēju kaut VIENU racionālo argumentu, KĀPĒC Krievijai vēlas to darīt.

    • tu aizej pie kada burves,raganas un ta lai parasa vinpasaule Adolfam,kapec tas gribeja sagrabt visu pasauli!varbut tu vel biji mazs un nelasiji zirinovska murgojumus?vesture atkartojas tikai Adolfa vieta ir Vladimirs!

     • laikam tu pats konsultējies ar raganām par izdomāto Krievijas “agresiju”. bet ko Es pats katru dienu apollo.lv komentāros lasu, ka Krievus vajag fiziski iznīcināt

    • Pirmkārt ka tas ir IMPĒRIJAS instintā zaudēto atgūt ,cienītais ! Pirmā zaudētās teritorijas atgūšanas fakts saistas ar ABRENES /PIE TĀLAVAS apgabalu, 1921 gada robežlīgumu ! Tas ir teritorija kurā līdz 1940 gadam,PSRS okupācijai ,aneksijai pastāvēja pirmā LATVIJAS brīvalsts ! Tūlīt pēc 1991 gada PSRS sabrukuma KRIEVIJA neatzina šīs LATVIJAS vēsturiskās robežas ! UN vaina ir tā laika kremļa līdzskrējējiem,d-līdējiem : LC un prezid.VVF kura labprātīgi ,atteicās no valst teritorijas par labu KRIEVIJAI ! Oficiāli ,uzlabos starpvalstu attiecības ,kā redzam NEKĀ ! REVANŠISTISKAIS režīms virza savu varēšanas robežu tālāk uz Rietumiem , to šodien redzam UKrainā ! Un cienītais ,vai Krievija apstāsies ? Vēsture liecina ka- NĒ ! To apstādina rupjš prettrieciens ! Krievam Latvijā ir jasaprot viena patiesība ,VAI NU TAS AKCEPTĒ LATVIJU ,VALODU UN KULTŪRU ,VAI NĒ ! Orajā gadijumā ,ceļš zem kājām.!

     • kur LR oficiālajos dokumentos ir teikts, ka Abrenes atrašanās Krievijas Federācijā ir “Krievijas agresijas” apstiprinājums? Nav tadi dokumenti.
      Sakarā ar Ukraiņu Krieviem Donbasā: vai viņiem savā vesturiski apzīvotā teritorijā ir tiesības ur Krievu valodas oficiālo statusu?

     • No kura laika

      vēsturiski skaitās-kopš okupācijas sākuma?

    • Vai ir kaut viens racionāls arguments no Krievijas puses par to kas noteik Ukrainā?

 15. lielakais raibums vel jau prieksa.

 16. kas viņi ir parādīja valodas referendums, parāda balsošana vēlēšanās. Aizdomas, ka šāda veida smadzeņu skalošana latviešiem ir pārāk prasta, lai gan daudzi uzķersies.

 17. Paldies dievina,ka neesam krievu sastava,tad butu raiba dzive!

Draugiem Facebook Twitter Google+