×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.7°C
Zenta, Dzelde, Zelda
Trešdiena, 15. augusts, 2018
6. jūnijs, 2016
Drukāt

Latvijas pensionārus varot glābt imigranti (39)

Foto - Edija Pālens/LETAFoto - Edija Pālens/LETA

Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme: "Dzirdam pārmetumus, ka pensiju sistēma Latvijā nedarbojas. Tā darbojas, bet tikai tiem, kas godprātīgi veikuši iemaksas!"

“Ir par vēlu cerēt, ka dzimstības pieaugums glābs situāciju sociālajā budžetā. Tas jau ir nokavēts. Pat tad, ja notiktu brīnums un demogrāfiskā politika rezultētos ar strauju dzimstības pieaugumu, būtu jāpaiet vēl vismaz 20 gadiem, lai šie bērni pieaugtu, iekļautos darba tirgū un sāktu maksāt nodokļus. Vienīgā cerība izdzīvot šos 20 gadus ir atvērta imigrācijas politika,” Labklājības ministrijas (LM) rīkotā pensiju sistēmai veltītā konferencē teica Pasaules bankas vecākā speciāliste sociālās aizsardzības jautājumos Asta Zviniene. Viņa gan atzina, ka šāds lēmums būs politiski un sociāli sarežģīts, kā arī tehniski grūti īstenojams, bet aicināja ņemt piemēru no Skandināvijas valstīm, piemēram, Zviedrijas, kur līdz pat 40% strādājošo jauniešu esot dzimuši citās valstīs, bet, pateicoties viņu maksātajiem nodokļiem, zviedru pensionāri varot justies drošībā.

Labklājības ministrijas rīkotā konference bija veltīta 20 gadiem kopš pašreizējās pensiju sistēmas ieviešanas Latvijā. Tajā piedalījās pašreizējais labklājības ministrs Jānis Reirs un viņa priekšgājēji – Vladimirs Makarovs un Andris Bērziņš, bijusī LM valsts sekretāre Maija Poršņova, kā arī Zviedrijas sociālās drošības ministre Annika Strandhāla, profesors Edvards Palmers no Upsalas Darba pētījumu centra, kā arī virkne vietējo un ārvalstu ekspertu no tādām organizācijām kā Pasaules banka, OECD, Eiropas Komisija u. c.

Konferences gaitā tās dalībnieki vairākkārt Latvijas pensiju sistēmu pielīdzināja smalkam “Porsche” luksusauto. Proti, Latvijas amatpersonām pirms 20 gadiem izdevies radīt tiešām unikālu un tam laikam inovatīvu tehnoloģiju. Taču šis auto vizina tikai tos, kas “piemetuši degvielai” – sava darba mūža laikā apzinīgi veikuši sociālās iemaksas.

“Pirms divdesmit gadiem, kad izstrādājām šo pensiju sistēmu, mēs nevarējām paredzēt, ka vēl šodien saskarsimies ar tādu ēnu ekonomikas īpatsvaru. Mēs ņēmām par paraugu zviedru modeli, bet neiedomājāmies, ka mūsu cilvēkiem atšķirībā no zviedriem goda lieta ir izvairīties no nodokļiem, nevis tos kārtīgi nomaksāt. Un tad no cilvēkiem, kas visu lielāko daļu darba mūža saņēmuši algas aploksnēs, veidojuši mikrouzņēmumus un tamlīdzīgi izvairījušies no nodokļu maksāšanas, dzirdam pārmetumus, ka pensiju sistēma Latvijā nedarbojas. Tā darbojas, bet tikai tiem, kas godprātīgi veikuši iemaksas! Cilvēkiem beidzot jāsaprot cēloņsakarība starp savu iesaistīšanos un saņemtās pensijas apjomu!” uzsvēra Labklājības ministrijas valsts sekretāre Ieva Jaunzeme. Šeit gan jāpiebilst, ka vismaz aptaujātie “Latvijas Avīzes” lasītāji šīs cēloņsakarības saprot ļoti labi. Taču tikpat labi viņi redz situācijas, kad samaksātās sociālās iemaksas politiķi iztērē citiem mērķiem, nevis pensiju izmaksai. Tādi pavērsieni neveicina uzticību sistēmai un motivāciju maksāt nodokļus. Konferences dalībnieki arī atzina, ka iespējamas situācijas, kad cilvēki tiešām visu mūžu godīgi nostrādājuši par minimālo algu, bet tādas esot mazākumā.

Papildu izaicinājums pensiju sistēmai esot demogrāfiskā situācija, jo emigrācijas un zemās dzimstības dēļ strādājošie tuvākajā nākotnē vairs nespēs ar saviem nodokļiem nodrošināt pensijas.

Tomēr ekspertu optimisms par bēgļiem, kuri čakli strādās un godprātīgi maksās nodokļus, šķiet, maigi izsakoties, panaivs. Ziņu raidorganizācija SVT šonedēļ ziņoja, ka no 
163 000 cilvēku, kas pagājušajā gadā pieteicās patvērumam Zviedrijā, strādāt sākuši tikai nepilni 500. Savukārt Latvijas eiroparlamentārietis Roberts Zīle pirms mēneša sarunā ar “Latvijas Avīzi” ironizēja par atsevišķu politiķu un ekspertu naivajām cerībām, ka imigranti uzlabos demogrāfiju, aizpildīs trūkumus darba tirgū un ar savām prasmēm veicinās ekonomisko izaugsmi Eiropas valstīs. Viņš atsaucās uz Vācijas darba devēju organizāciju pētījumu, ka 85% no imigrantiem, kas pērn iekļuva Vācijā, nav vispār nekādu prasmju, tādēļ viņi, visticamāk, būs papildu slogs sociālajam budžetam, nevis ekonomikas balsts. R. Zīles minētos skaitļus vēlāk apstiprināja arī Vācijas pārstāvis Eiropas Parlamentā Hanss Olafs Henkels.

Pievienot komentāru

Komentāri (39)

 1. Kaarteejais nonsense.
  🙁

 2. Latvijas pensionārus glābs Sīrijas bārddzini? Atbildēt

  Zviedru pensionāri varot justies drošībā?!! Zviedrijā,cienītā,pateicoties glābējiem-nelegālajiem imigrantiem,neviens vairs nevar justies drošībā!! Atkārtosim Latvijā?? Un varbūt arī Lietuvā?! Ņemt piemēru no Skandināvijas valstīm tiešām vajadzētu,bet tas attiecas uz Ziemeļvalstu sociālekonomisko modeli-galvenokārt uz Somijas,Zviedrijas,Dānijas,Norvēģijas,Islandes un Nīderlandes nodokļu sistēmu,no kura,mēs tagad,bez kādiem paskaidrojumiem,atsakāmies.Par to cienītā kundze nez kādēļ,pat neieminas! Svarīgi ir tikai pārliecināt uzņemt iespējami vairāk bēgļu,nerēķinoties ar sekām!

 3. Necienītie draudētāji, kāds mērķis ir jūsu draudiem un sabiedrības tracināšanai? Acinājums nemaksāt nosokļus un likt naudu zeķē vai meklēt darbu citās valstīsm kur cilvēkiem nedraud?

 4. Nav jau jabrīnās kapeic Lielbritānija glābās peldus no šis Eiropas ”leiputrijas”.

 5. Redzam Eiropas ,BRISELES liekulību neviens no šiem 3 pasaules migrantiem pēc IQ līmeņa nav piemērots tehnaloģiskai (augsta PVN)ražotnei ,bet vienkāršu tiem neļau Ticība. Kā Zviedijas 0.25% demonstrētais nav unikāls rādītājs ,Statistika butiski netšķiras Francijas,Beļģijas,Dānijas ,Nīderlandes ,Lielbritānijas dvieļu sabiedrības ,tur valdacitas vērtības. Tā pat kā ASV afroamerikāņu (nēģeru) sabiedrība veido 13% no ASV populācijas ,bet 52% no ASV veiktām slepkavībām !

 6. Pati ideja kā tāda jua ir stulums pārākajā pakāpē.’Varnešu pašu alkatības samazināšana arī attiecībā uz tām vēlāk sagaidāmajām pensijām būtu jau daudz cerīgāks sākuma solis un to savu “jumtu” nelikšana visām pelēkās zonas rebēm… otrais, utt., utj…
  🙁

 7. nē invazoriem un citiem svešzemju iebrucējiem..

 8. Pensiju sistēma kā Porše,jā tikpat nepraktiska un dārga,ja Latvijas”valsts”sektorā atsēž 304 000 cilvēku kas ir 16 % no VISIEM iedzīvotājiem,tad par ko vispār runājam,Rietumos tikai 6-8% strādā valsts sektorā.
  Un ir jābūt pilnīgam idiotam ,lai cerētu ,ka ekonomiskie bēgļi strādās ,viņi to negrib un arī neprot.

 9. Lai nu kas varētu runāt par sociālā nodokļa maksāšanu no minimālās algas līmenī, bet ja konferencē “pensijas sistēmai 20 gadi” par to runāja ilgstošs finanšu polirikas veidotājs Latvijā J.Reirs ( Saeimas Budzeta komisijas ilgstošs vadītājs, bijušais finanšu ministrs) un LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme (bijuši LDDK vadītāja, KP vadītāja utt.), tad kā saprast 31.maijā valdības (M.Kučinskis, D.Ozola-reizniece, A.Ašeradens) un Būvniecības nozares vārdā (Fromane) parakstīto Memorandu, kas tapis analīzejot datus,kas apgalvo:
  “Protams, ka būvniecībā nodarbinātajiem reālās algas ir daudz lielākas nekā valstī noteiktā minimālā alga, taču pēc statistikas datiem redzams, ka oficiāli būvstrādnieki saņem tikai nedaudz virs minimālās algas – aptuveni 420-430 eiro mēnesī. Šīs oficiālās algas tālu atpaliek no reālajām algām. References algas, kuras VID varētu noteikt, analizējot uzņēmumu datus, ir viens variants, bet otrs ir ģenerālvienošanās nozarē. Šādu ģenerālvienošanos paredz Darba likums, to noslēdz darba devēji ar arodbiedrību, to atzīst valdība. Šāda ģenerālvienošanās patlaban vēl nav noslēgta”
  Šis Memorands beidzot pasaka un ar valdības parakstiem apstiprina, ka uzņēmēji kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir piespieduši un turpina joprojām piespiest (t.sk.LDDK ko vadīja I.jaunzeme, E.Egle, tagad L.Miengelsone un aktīvais uzņēmējs V Gavrilovs) strādniekus daļu algas saņemt aploksnēs. Tur jābūt ļoti lielai politiskajai nekaunībai, lai tagad vainotu algu saņēmējus, ka viņi sociālo nodokli nav maksājuši no visas nopelnītās algas.

 10. Nez vai pensionāri tik kāri cer uz aizsauli…

 11. Vienīgais ko atnesīs imigranti Latvijai būs jaunas nezināmas slimības,jaunus aprūpējamos no soc. budžeta jaunus pretendentus uz pensijām jo cik zināms tur ir jau ļoti daudz pavecu cilvēkuun pastiprinās spriedzi sabiedrībā un tieši tas ir izdevīgi pasaules bankai jo viņi dos naudu un bez kautrēšanas iekasēs nodokļus jo ar labdarību tie nedarbojas bet gan ar nabagu vairošanu pasaulē,haoss,kars lūk kas viņiem vajadzīgs aizsedzoties ar labiem darbiem par imigrantiem.

 12. Tad kāpēc šitāda .. saņem atalgojumu no nodokļu maksātāju naudas, ja viņa apzināti vai aiz .. gvelž muļķības?

 13. Jaunzeme, izlasi! Atbildēt

  Centrā, kas šogad maija beigās svin savu piekto pastāvēšanas gadu, ar nelegālajiem imigrantiem ir ko noņemties – daudziem nav personas dokumentu, viņi slēpj savu vārdu, vecumu, izcelsmes zemi. Bet katra diena, ko nelegāļi tur pavada, Latvijas valstij izmaksā krietnu naudiņu.

 14. Šitā dāma ir plaši zināma sosrosiete.

 15. man trūkst vārdu… un šādi .. pārvalda mūsu valsti Nu pat smiekli nenāk. Konferencē piedalās Vācijas un Zviedrijas eksperti, kuri pamato migrantu totālo slinkumu, bet mūsu “zuze” tik čivina migrantu meldiņu.
  Nu tak samaziniet savu apetīti uz nodokļiem un maksās visi.Bet galvenais savediet kārtībā tieslietas, mums taču valstī ir pilnīgs haoss un bezatbildība! Valsts tiek izzagta jau kuro gadu!

 16. Tā teikt, labākajās kremļa propagandas tradīcijās…

 17. Ar Zviedriju te neiespējami salīdzināt Atbildēt

  Alga aploksnēs Latvijas ačgārnās nodokļu politikas dēļ! Zviedrija saviem miljonāriem arī ienākuma nodokli pakāpeniski nesamazina!

 18. Tagad ir skaidrs vēl viens bēgļu straumes organizētājs – pasaules banka. Par pensijām – ļaujiet cilvēkiem strādāt un viņu esošās iemaņas pārvērst naudā, tad arī daļa pensionāru varēs gūt papildus ienākumus mazajām pensijām. Tagad vasara, drīz atkal dzirdēsim, kā varonīgie pašvaldības policisti dzenās ogu un puķu tantiņas

 19. Un kur tad palika sociālā budžeta citiem mērķiem novirzītais MILJARDS?

 20. Vai ir kāds darba devejs,kurš ar šantažu un draudiem nav piespiedis piedalīties konvertu sistēmā un ar šīs sistēmas palīdzību nodrošinajis saviem draugiem un radiem labas pensijas un citus sociālos labumus?

  • Aplokšņu nauda neinteresē PB. Viņus interesē tikai viņiem vien aktuāli jautājumi. Aplokšņu algas Latvijā ir daudz mazāks svarīgs jautājums par migrantu iepludināšanu.

 21. Palīdzot ātrāk iztukšot sociālo budžetu?

 22. Mūsu valsts pārvaldītāju rīcība ir vienkārši “izcila”! Pensiju sistēmu viņi glābs ar migrantu iepludināšanu, skolotāju algas cels ar skolu likvidēšanu, bet medicīniskās aprūpes sistēmu uzlabo likvidējot medicīnas iestādes un uzliekot arvien lielākas maksas par medicīniskajiem pakalpojumiem.
  Nepārspējami “valstiska” domāšana!
  Valdībai jau sen aizmirsies tas miljards, kuru tā “aizņēmās” no pensiju naudas “svarīgākiem” mērķiem un tagad kā galvenie vainīgie pensiju naudas trūkumam tiek nosaukti nodokļu nemaksātāji. Interesanti, kāpēc citās valstīs iedzīvotāji nodokļus maksā, bet Latvijā, lūk, nemaksā? Un vai tā ir, ka nemaksā? Un kas tad ir tie, kuri nemaksā? Un vai vaina šeit ir pašos nemaksātājos, vai valdības izveidotajā nodokļu sistēmā un nodokļu iekasēšanas sistēmā? Vai tas ir normāli, ja saskaitot kopā visus nodokļus, kurus nākas maksāt vidusmēra Latvijas iedzīvotājam – darba ņēmējam, nodokļos ( ieskaitot PVN u.c.) ir jānomaksā ap 70% no ienākumiem? Vai tas ir normāli, ka nodokļu slogs mums ir uzlikts tieši uz mazāk turīgo pleciem, bet biezajiem ir laipni piedāvātas dažādas nodokļu atlaides un likumīgas nodokļu nemaksāšanas iespējas? Kur ir progresīvais nodoklis, kuru Latvijā, atšķirībā no daudzām citām valstīm, “nu nekādi nav iespējams ieviest”??!

 23. Ieva Jaunzeme – 42 450 eiro gadā un mēnesī 3530.73 eiro. Jums pensija tiešām iznāks laba. Bet ka izdzīvot tiem, kuri pensionējās 2003 gadā, kad algas bija ap 200 latu mēnesī? Arī pensijas ir jārēķina ar koeficientu, kas piesaistīts vidējai algai valstī. Un ja cilvēks savu mūžu ir godprātīgi strādājis, tad viņa pensija nedrīkst būt zemāka par reālo iztikas minimumu, kas ir 500 eiro mēnesī. Kas notiek tagad ar lauksaimnieku Eiropas pensijām, kuriem tās piešķīra 2007 gadā par to, ka viņi pārtrauc strādāt lauksaimniecībā. Un mazākā pensija bija sākot no 500 latiem ( 690 eiro} līdz 1250 latiem ( 1736 eiro) mēnesī. Tagad tās pensijas automātiski tiek pārliktas un valsts sociālo budžetu. Par kādu taisnīgumu pensiju aprēķināšanā te vispār var runāt? Kas ir to zvaigznīšu brīžu autori vai viņi ir par to uzņēmušies atbildību, Straujuma toreizējā ZM valsts sekretāre tika pat premjeres amatā un tagad sēž Saeimā un nejūtās vainīga pensijas sistēmas izkropļošanā.

  • Nu kam gan citam lai labi klājas, ja ne Labklājības ministrijas valsts sekretārei? Должность обязывает, kā sacīt jāsaka …

 24. Jaunzeme u.c.- beidziet gvelzt. Kā izdzīvot ar 240.- un 40 g stāžu vergojot valsts darbā? No kā vēl jāatsakās? Ja nav atbildes- klusējiet!

 25. Darbojas, darbojas- priekš Bērziņzeļliem un cita sabiedrības krējuma! Tie kas savu veselību grobīja ziemeļos, priekš tiem nedarbojas!

 26. Jā, par kādu dzimstību var runāt, ja lielākā daļa cilvēku dzīvo Latvijā uz minimālās algas, kas pat diviem cilvēkiem dzīvojot kopā ir par maz, lai varētu runāt bērnu radīšanu, audzināšanu un uzturēšanu līdz viņi paši sāk strādāt. Un no valsts puses atbalsts jaunajām ģimenēm un māmiņām arī ir uz urrā – pilnīgi rodas nepārprotama vēlme radīt nākamo nodokļu maksātāju armiju, kas nākotnē arī vergos par kapeikām un vecumdienās pensiju saņemot varēs grauzt nagus aiz neziņas par ko maksāt , ko ēst un kādas zāles pirkt un ko ne.Kas attiecas uz imigrantiem – atkarīgs droši vien no tā, kur viņus ņems, jo šitie čučmeki , kas saskrējuši ES pēc Merkeles un Junkera ielūguma lielākoties tikai pieprasa visu no Eiropas, pastāvot uz to, ka viņi lūk ir bēgļi, bet integrēties vidē, kurā viņi atrodas un jo vairāk – strādāt viņi negrib un negribēs.Un kas attiecas uz Latvijas pensionāriem – ja dažs labs deputāts tik ļoti uztraucās par mūsu pensionāriem, tad varbūt atteiksies no kādiem procentiem no savām diezgan lielajām algām, kas tā vien izskatās par nekā nedarīšanu un tukšu muldēšanu tiek maksātas pārspīlēti lielas. Bet nu kur nu – mums jau deputāti paši nabadzīgākie kadri valstī – ar štuku kabatā mēnesī sprāgst nost badā bezmaz.

 27. Visus Mūs/Latviešus var glābt tikai Revolūcionāras pārmaiņas Latvijā! Neatkarību viegli atguvām, bet par 25 gadiem Jaunu Ekonomiku tā arī Neuzbūvēja! Kas? Sākot ar 90 mito Valdībām, Partijām! Visiem to gadu un vakardienas Politiķiem!, Visiem Juristiem, Finansistiem! Tukša muca tālu skan! A- ū! Un tagad viss virzās uz Latviešu izmiršanu! Tikai Ekonomikas radīšana Paglābs Latviešu tautu! Un Jauna, Neapzogama Nodokļu sistēma Latvijā! Jauna Likumdošana! Bargi sodi! Nekāda abžēlošana! Nāves sodi! Un nekādi arābu, musulmaņu bēgļi! Paši, kā bēgļi!

 28. No savas dumjības cilvēku var glābt tikai viņš pats sevi. Ievai Jaunzemei pat tā iespēja nepastāv.

 29. Valsts daļai pensionāru, kuri godīgi visu mūžu maksājuši nodokļus, joprojām katru mēnesi ietur 20% nopelnītās pensijas!!! Tā ir “ļoti laba” motivācija citiem maksāt nodokļus. LV Satversmes tiesa šo sabiedrības daļas DISKRIMINĀCIJU atzīst par atbilstošu Satversmei! Super valsts!

 30. Vienas aplamības Atbildēt

  Ierēdņiem laikam jāattaisno sevi un vai viņi nedrīkst runāt patiesību. Virsraksts un raksta saturs ir aplams līdz izmisumam, ka tik nepatiesi var runāt, ka mūs glābs imigranti.
  Igaunijā cik tautas un cik liels budžets un cik tas liels Latvijā? Latvija tiek izlaupīta ap 5-7 miljardi gadā, neiegūto nodokļu dēļ.Kā tik ķeras pie aploksnēm vai nodokļu nemaksātājiem, tā vaimanas – sabruks ekonomika, uzņēmēji pārcelsies uz Igauniju utt. Vaar ir pie varas Saeimā, ministrijās, nomenklatūrā, uzņēmējdarbībā un nemaksā paši nodokļus un nevēlas aizskart korumpantus, aplokšņu algu saņēmējus, pareizāk, aplokšņu algu izsniedzējus, nepārtrauc nereģistrētu uzņēmējdarbību utt.
  Pie varas oligarhi lembergi un viņa brigāde, kur nonāk miljoni, kaut jau ap desmit gadus tiesā, tiesā un nenotiesā. Gadsimta prāva, gadsimta Latvijas izlaupīšana. Par to jārunā. Kur jūs liksiet imigrantus, jo tāpat darba vietu nav.
  Ministriju klerķi mūs maldina.

 31. Ja pie mums valda ēnu ekonomika Atbildēt

  Nekādi jauniebraucēji imigranti, bēgłi tiem pensionāriem nelīdzēs jo šie imigranti arī darbosies līdzi ēnu noteikumiem. Iznīciniet to ēnu ekonomiku un tad runājiet par kaut kādiem tādiem pensionāru glābšanas plāniem bet laikam gan nē….. jo post padomju koruptīvā sabiedrībā kā Latvijā visiem tā ēnu ekonomika tik łoti łoti patīk visiem!! Kamēr man pašam labi tad štrunts ar pārejiem un lai dzīvo aplokšnu algas , kukułošana un nodokłu nemaksāšana! Tādā gaisotnē atrodamies.

 32. Tas tikai rāda, ka rūtaina saulīte raud pēc tiem mūsu valsts pārvaldītājiem ( un tie nav nezināmi), kuri pie tā noveduši. Migranti to vien sapņo, kā parazitēt (un audzināt savus daudzos bērnus) uz pensionāriem vēlreiz atvilktiem nodokļiem.

 33. Šitā laikam no marsa nolaidusies… Demagoģe… Viņi uz EU brauc nevis lai nodokljus maksātu, bet pabalstus saņemtu. Kad shitādi darboņi sāks atbildēt par vārdiem…

Draugiem Facebook Twitter Google+