×
Mobilā versija
+4°C
Jurģis, Juris, Georgs
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. marts, 2015
Drukāt

Neparasti – Latvijas persiku šķirnes!

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Mani interesē persiku šķirnes ‘Latvijas Persiks’, ‘Ziemeļu Persiks’ un citas.” MĀRA  RUNDĀLES NOVADĀ

LU Botāniskā dārza kolekcijā ir vairākas dendrologa un selekcionāra Viktora Vārnas radītās persiku šķirnes, ko var audzēt Latvijas klimatiskajos apstākļos. No tām populārākā ir ‘Maira’. Mazāk zināma ir šķirne ‘Viktors’ – ļoti ražīga, bet nepietiekami ziemcietīga. Šim vidēja lieluma kokam ar skraju vainagu augļi ienākas augusta otrajā pusē. Augļa mīkstums ir spilgti dzeltens, miziņa izteikti pūkaina. Tie ir skaisti, vidēji lieli, sulīgi, saldskābi, ļoti garšīgi. Ja trūkst mitruma, var kļūt šķiedraini un miltaini.

‘Latvijas Persiks’ – gaišas krāsas augļi ar svītrotu sārtojumu, samērā lieli, ar patīkamu saldskābu, atsvaidzinošu garšu, ļoti plānu miziņu; kauliņš labi atdalās no mīkstuma. Ienākas augusta otrajā pusē.

‘Ziemeļu Persiks’ – augļi ienākas tikai septembra sākumā vai otrajā pusē. Tas ir diezgan vēlu, persiki rudenī vairs nesaņem pietiekami daudz saules, tāpēc augļiem nav tik laba garša. Tie ir vidēji lieli, sulīgi, saldskābi, ar baltu mīkstumu. Vairāk piemēroti kompotiem.

Vairāk par Viktora Vārnas selekcionētajām persiku šķirnēm un hibrīdiem (piemēram, LU-V-140), kā arī par potzaru iegādi var uzzināt, zvanot LU Botāniskā dārza Kokaugu laboratorijas dārzkopei Sarmītei Vīgantei (mob. tālr. 26598182).

Zemnieku saimniecībā “Gulbji” (Tukuma novada Pūres pagastā) šogad būs pārdošanā persiki ‘Sočnij’, ‘Spura’, ‘Viktors’ vidēji par 8 eiro. Savukārt zemnieku saimniecības “Liepas” stādaudzētavā (Dobelē, Rožu ielā 2) šķirnes ‘Viktors’ konteinerstādi maksās 11,50–13 eiro.

LU Botāniskā dārza Kokaugu laboratorijas vadītāja Ārija Galeniece atgādina: – Persiks ir dienvidnieks, tāpēc mūsu klimata apstākļos to vislabāk audzēt apmēram 3 m augstā, neapkurināmā stikla vai plēves seguma siltumnīcā. Kociņus stāda 3 m attālumā citu no cita. Zem seguma persikiem katru gadu būs samērā lieli, kvalitatīvi augļi, turklāt kociņi neslimos ar lapu čokurošanos. Nereti siltumnīcā persiki uzzied agri, kamēr vēl nelido kukaiņi, – tad dārzniekam pašam tie jāapputeksnē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+