Kultūra
Mūzika

Latvijas pianistu parāde – Dzintaru koncertzālē 16


Raimonds Pauls
Raimonds Pauls
Publicitātes foto

2. jūnijā ar grandiozu koncertu tiks atklāta Dzintaru koncertzāles vasaras sezona, ieskandinot jauno “Steinway & Sons” koncertflīģeli, kurā piedalīsies Raimonds Pauls ar Hariju Bašu un Latvijas Radio bigbendu, Vestards Šimkus un jaunais talants Andrejs Feldmanis, dziedātāja Dināra Rudāne un Jūrmalas Festivāla orķestris diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā.

Vasaras sezonas atklāšanas koncerts būs vienīgais, kurā jaunais koncertflīģelis būs redzams un dzirdams uz Dzintaru koncertzāles Lielās zāles skatuves. Vestards Šimkus koncertā Latvijā pirmatskaņos Džordža Gēršvina Otro rapsodiju klavierēm un orķestrim. Tieši Vestardam bija tā unikālā iespēja Hamburgā “Steinway & Sons” rūpnīcā izvēlēties jauno Dzintaru koncertzāles koncertflīģeli. “Tas nebija viegls uzdevums izvēlēties vienu no astoņiem “Steinway & Sons” visaugstākās kvalitātes instrumentiem. Flīģelis, kuru izvēlējos, ir apveltīts ne tikai ar perfekti izstrādātu mehāniku, bet arī ar īpaši garu, izteiksmīgu, spilgtu un virstoņiem bagātu skaņu, kuru patiešām var nodēvēt par “dziedošu”. Runājot par Džordža Gēršvina Otro rapsodiju klavierēm un orķestrim, tas ir reti atskaņots komponista meistardarbs, kas pašam Gēršvinam bijis ļoti tuvs, bet uz Dzintaru koncertzāles skatuves skanēs pirmo reizi,” teic pianists. Pats Gēršvins par šo skaņdarbu reiz izteicies: “Tas ir labākais, ko es esmu uzrakstījis.” Vēl koncerta pirmajā daļā uzstāsies arī jauns pianists – konkursa “Ineses Galantes talanti” uzvarētājs Andrejs Feldmanis, kurš izpildīs Sergeja Rahmaņinova “Prelūdiju”.

Savukārt koncerta otrajā daļā pie klavieru taustiņiem uguņos džeza lielmeistars Harijs Bašs un Maestro Raimonds Pauls, kura īpašā piesitiena skaņa neprasa komentārus. Abi džentlmeņi dosies džeza priekšvēstneša – regtaima – enerģiskajos ritma virpuļos. “Klavieres ir visas koncertdzīves pamats. No tām nāk dzīvība, tā nav elektronika. Klavierdueti ne tik bieži ir iespējami. Kaut Latvijā būtu vairāk šādu iespēju,” uzsver Raimonds Pauls. Kas ir regtaims? Tas ir amerikāņu mūzikas žanrs, kura galvenā iezīme ir sinkopētais vai “robainais” stils. Tas sākās kā deju mūzika “sarkano lukturu” afroamerikāņu apdzīvotajos rajonos ASV dienvidos. Latvijā iepazīšanās ar “dzīvo regtaimu” notika 1998. gada martā, kad Raimonda Paula un džeza pianista Harija Baša duets iemēģināja programmu “Ragtime”. Maestro un H. Bašam pievienosies Dināra Rudāne ar savu jauno programmu. “Tas būs mans pirmais lielais koncerts kopā ar Maestro, šo dzīvo leģendu, un es ļoti gaidu uzstāšanos. Manā repertuārā tagad ir astoņas Maestro dziesmas, gan senākas, gan jaunākas, taču visas līdz šim tikpat kā nedzirdētas. Pirms tikšanās ar Maestro es īpaši neklausījos latviešu un krievu mūziku, bet tagad saprotu, kāpēc Maestro tauta tā mīl. Ir par ko. Nu, pateicoties Paulam, man ir jauns izaicinājums – dziedāt latviski,” atklāj Dināra.

 

2. VI 20.00 Dzintaru koncertzāles Lielā zāle

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena no EUR 10 līdz 35

 

LA.lv