Laukos
Lauku sēta

Kāpēc Latvijas pierobeža nav sakopta? 0

Foto – Ieva Čīka/LETA

Jautājums. Kurš Latvijas pierobežā atbild par lielajiem, nesakoptajiem laukiem, kas aizauguši ar zirgskābenēm un citām nezālēm? Kāpēc ir tik krasa atšķirība, šķērsojot robežu? Lietuvā aizaugušus laukus neredz! Vai tad lauksaimnieki nesaņem pietiekami lielu naudu, lai nomiglotu nezāļainos laukus? Valentīna Grenctālē.

Par lauku sakopšanu atbild konkrētā lauka īpašnieks. Lai saņemtu Eiropas Savienības atbalsta maksājumus par platībām, zemes uzturēšana noganīšanai vai kultūraugu audzēšanai piemērotā stāvoklī ir viens no pamatnosacījumiem gan Latvijā, gan pārējās ES valstīs, – informē Zemkopības ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Viktorija Straujupe.

Ikviens lauksaimnieks par sakoptām lauksaimniecības zemes platībām var saņemt vienoto platības maksājumu, kā arī pretendēt uz maksājumu par klimatam un videi labvēlīgu lauksaimniecības praksi jeb zaļināšanas maksājumu. Par labi apsaimniekotām uzskata noganītas vai nopļautas zālāju platības, kurās nopļautā zāle ir novākta. Latvijā 2017. gadā provizoriskā vienotā platības maksājuma likme ir 76 eiro/ha, zaļināšanas maksājumam – 43 eiro/ha.

Atkarībā no katra lauksaimnieka saimniekošanas veida ir pieejami vēl citi papildu maksājumi: saistītā atbalsta veidi, kas aptver 13 lauksaimniecības nozares, maksājums par bioloģisko lauksaimniecību, par apgabaliem, kuros ir dabas vai citi specifiski ierobežojumi.

Saskaņā ar likumu “Par nekustamā īpašuma nodokli” neapstrādātai lauksaimniecībā izmantojamai zemei tiek piemērota nekustamā īpašuma nodokļa papildlikme 1,5% apmērā no īpašuma kadastrālās vērtības. Lauku atbalsta dienests ik gadu apseko lauksaimniecības zemes un datus par neapstrādātajām platībām iesniedz vietējām pašvaldībām nodokļa papildlikmes aprēķināšanai.

LA.lv
LE
LETA/LA.lv
Laukos
Jelgavā par septiņiem miljoniem eiro plāno būvēt veģetārās pārtikas ražotni
1 diena
LA
Laukos.lv
Laukos
Vai apdraudēta bezmaksas piena un augļu izdale skolās? Briselē spriedīs par programmas finansējumu
1 diena
AT
Agro Tops
Laukos
Amerikāņi atjauno ‘Massey Ferguson’ traktorus
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO: Latvijā pazīstami cilvēki pauž sirsnīgus vēlējumus savai valstij
1 stunda
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Latvijas simtgades stāsts izskan fantastiskā deju lielizrādē “Abas Malas”
6 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
“Dinamo” neiemet “bullīšus” un zaudē Gagarina kausa īpašniecei “Ak Bars”
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Laika prognoze: kādi laikapstākļi sagaida valsts svētkos, un vai būs labi redzams salūts?
7 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
VIDEO. Roze Stiebra: Nevajag Latviju saķemmēt, vienkārši jādzīvo
6 stundas