×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
27. oktobris, 2012
Drukāt

Latvijas pilīs un muižās notiks Leģendu nakts

Foto-LETAFoto-LETA

Šovakar, 27.oktobrī, vairākās Latvijas pilīs un muižās norisināsies Leģendu nakts, ikvienam ceļotājam sniedzot iespēju bez maksas apmeklēt šīs vēsturiskās ēkas un izbaudīt tajās valdošo atmosfēru, aģentūru LETA informēja Latvijas Piļu un muižu asociācijas izpilddirektore Iveta Piese.

Leģendu nakts notiks vairākās muižās un pilīs vienlaicīgi līdz pat pusnaktij. Lai būtu iespēja apmeklēt vienā vakarā vairākas muižas, pasākumi tiek organizēti kā seansi, kas var atkārtoties.

Šajā naktī apmeklētājiem durvis vērs Dundagas pils, Pelču muiža, Aizputes Padures muiža, Apriķu muiža, Vērgales muiža un Kazdangas pils Kurzemē, Vecauces pils, Jaunauces pils, Lielplatones muiža, Vilces muiža un Jaunpils pils Zemgalē, Veselavas muiža, Lizuma muiža, Gaujienas pils un Jērcēnmuiža Vidzemē, kā arī Balvu muiža Latgalē.

Aizputes novada Apriķu muižā apmeklētājus sagaidīs sulainis, bet kučieris parūpēsies par muižas lauku izrādīšanu. Muižas pārvaldnieks iepazīstinās ar pašām unikālākajām Apriķu muižas vērtībām. Tad ceļš tālāk aizvedīs uz lielajiem pagrabiem – šoreiz tie nebūs nekas vairāk kā ” īpašie ledus pagrabi”, kur lielajos baseinos būs iespēja “izmakšķerēt” pašiem lielās zivis no Mannerheima dīķiem. Ja makšķerēšana būs veiksmīga, tad būs iespēja nogaršot Baltās dāmas īpaši iecienīto zivju zupu.

Šajā naktī varēs iepazīt arī citas muižas relikvijas un klausīties romantisko mīlas stāstu, ko veltīs Mannerheima kungs savai Anastasijai. Muižas bēniņos notiks Rūķu dzīres, uz kurām ielūgts ir ikviens, kas ir tikpat mazs kā rūķis un gatavs doties Rūķu pasaulē. Te gaidāmi trīs seansi: plkst.18, plkst.20 un plkst.23.

Aizputes novadā Kazdangas pilī viesus sagaidīs bargā barona Manteifeļa saime. Nostāstā par baronu Manteifeli ir vēl daudz neatklātu faktu, tāpēc šī nakts var būt tā, kad, apraugot barona īpašumus, varēs atrast testamentu un uzzināt visu par noslēptajiem zelta podiem. Seansi Kazdangas pilī sāksies plkst.18 un plkst.21.

Aizputes Padures muižā jeb Lažas internātskolā ciemiņi iejutīsies pils atmosfērā, kas būs kā kaleidoskops no barona fon Osten Sakena laikiem līdz mūsdienām. Te būs gastronomiski, fiziski un garīgi pārsteigumi. Staigājot par pili, ciemiņu varēs pārsteigt lepnais barons fon Osten Sakens un uzaicināt uz kādu kāršu partiju, neizpaliks arī satikšanās ar bargo baronesi, kā arī pašreizējo pils iemītnieku koncerts. Te seansi sāksies plkst.19 un plkst.22.

Kuldīgas novada Pelču muižā gatavošanās leģendu naktij notiek jau no pavasara. Tās lielie un mazie iemītnieki aicinās izbaudīt Leģendu nakts burvību no plkst.20 līdz plkst.22.

Pāvilostas novada Vērgales muižā būs iespēja redzēt dramatizētu patiesu stāstu par jauniešu – barona fon Štempela un zemnieku meitenes Annas Lazdiņas – mīlestību. 1912.gadā no Vācijas uz Vērgales muižu tika atsūtīts lauksaimniecības muižu vadīšanā students-praktikants barons fon Štempels. Kādā vasaras vakarā zaļumballē viņš iepazinās ar zemnieku meitu Lazdiņu. Jaunieši viens otru iemīlēja un vēlējās apprecēties. Barons fon Štempels rakstīja vēstuli savai mātei, kurā lūdza viņas svētību abu laulībām. Māte dēlam bija noskatījusi bagātu līgavu Vācijā, tāpēc atsūtīja vēstuli ar skarbi rakstītām rindām – labāk es redzu savu dēlu mirušu, nekā precamies ar tik zemas kārtas jeb bauru meitu.

Jaunieši, svētību nesaņēmuši, nolēma doties nāvē. Atvadu vēstulē jaunieši izteikuši vēlēšanos, lai viņus apglabā abus vienā zārkā, vienā kapā. Vēstule beigusies ar vārdiem: “Mēs citādi nevarējām.”

1990.gada vasarā kapsētā jauniešu atdusas vietā uzstādīta plāksne, kurā iekalti abu vārdi un rindas no pirmsnāves vēstules: “Mēs citādi nevarējām.” Vakars sāksies plkst.18, bet tā turpinājums Vērgales muižas pilī gaidāms plkst.20 un plkst.22.

Savukārt Dundagas pils viesus gaida stāsti par apslēptām bagātībām un Zaļo jumpravu.

Jelgavas novadā Lielplatones muižā Leģendu nakts pasākuma laikā barona un baroneses Hānu pavadībā apmeklētāji tiks aicināti uz pastaigu pa gleznaino Lielplatones muižas parku. Te norisināsies seno rakstu, vēstuļu rakstīšanas un vēdekļu mākslas darbnīca, kā arī tirdziņš, kurā varēs iegādāties senatnīgas lietas. Viesiem būs iespēja izbaudīt naksnīgu pastaigu ar spoku stāstiem un izdejot polonēzi caur Lielplatones muižu. Lielplatonē notikumi sāksies jau ap plkst.16 un turpināsies līdz pusnaktij.

Jelgavas novada Vilces pagastā Vilces muižā Leģendu naktī tiks izspēlēts stāsts par Velna gravas rašanos, stāstīta leģenda par Vilces septiņiem magiem, notiks Lielmātes avotiņa piepildīšana ar Lielmātes asarām, darbosies Melnā un Baltā dāma un būs vēl daudz citu brīnumu, Auces novada Vecauces pils aicinās izbaudīt pils atmosfēru un ieklausīties Torņa stāstos, Jaunpils novada Jaunpils pilī muzikāli teatralizēts uzvedums “Leģendas atgriežas!”, kā arī gaidāma Rudens balle ar grupu “Sestā jūdze”.

Gulbenes novadā Lizuma pagastā Lizuma muižas pils aicina uz Leģendu nakts pasākumu “Leģendas par Lizumu un Lizuma pili”, Priekuļu novada Veselavas pagasta Veselavas muižā muižas baronese aicinās uz ēnu teātra pirmizrādi “Leģenda par Rasu”, “Hāgenskalna muzikantiem”, muižas apskati, klasiskās mūzikas koncertu un dejām, Apes novada Gaujienas pagasta Gaujienas pilī varēs iepazīties ar pili, telpām, skolas muzeju, romantiskā noskaņā malkot tēju un vērot teatralizētu uzvedumu “Baronu Vulfu mantojums cauri gadsimtiem”, bet Strenču novada Jērcēnmuižā varēs iepazīt muižas dzīvi laikmeta griežos, aplūkot medību trofeju izstādi un iemēģināt roku šaušanā, kā arī apmeklēt dejas ar muižas kapelu “Pauls fon Krīdeners”.

Toties Balvu muiža Leģendu nakts laikā aicinās uz akcijas “Apceļo seno Atzeles novadu” noslēguma balli.

Šādu pasākumu Latvijas Piļu un muižu asociācija rīko reizi gadā, un tas ir kā turpinājums asociācijas senāk organizētajai akcijai “Apceļosim Latvijas pilis un muižas”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+