Mobilā versija
-2.7°C
Lidija, Lida
Pirmdiena, 16. janvāris, 2017
12. jūlijs, 2013
Drukāt

Latvijas pirmajai pasta vērtszīmei — 150

PirmaMarka_52

Šodien ”Latvijas Pasts” laidis klajā pastmarku, atzīmējot 150. gadadienu kopš Latvijas teritorijā izdota pirmā pasta vērtszīme.

 

Tās dēvētas par Wenden (Cēsu vēsturiskais nosaukums) pastmarkām un Latvijas teritorijā izdotas cara laikā Cēsu apriņķī no 1863. līdz 1901. gadam. To skaits bijis ap piecpadsmit. Kolekcionārs Egils Plūme: ”Šīs pastmarkas bija derīgas tikai Cēsu apriņķī; ja sūtīja tālāku vēstuli, vajadzēja uzlīmēt arī Krievijas marku. Tās īpaši iecienījuši Krievijas filatēlisti, un, iespējams, liela piekrišana būs arī šai tikko izdotajai – jubilejas atceres markai ar aploksni.”

Vendene3_5

 

Pirmajām Wenden pastmarkām bija vienkāršs dizains – uz vienkrāsaina fona iespiests pasta vērtszīmes nosaukums vācu valodā – Briefmarke Wendenschen Kreises (Cēsu apriņķa pastmarka). Vēlākajos gados pastmarku dizains kļuva krāšņāks, taču to nosaukumu iespieda krievu valodā. Mūsdienās Wenden pastmarkas ir vērtīgs filatēlistu ieguvums, to cenas senākajām markām esot līdz pat 1000 dolāriem. Jābūt uzmanīgiem, jo sastopami arī viltojumi. Tās kolekcionē arī zviedrs Rune Bengtsons, kurš apguvis latviešu valodu, prot arī lietuviešu valodu, Baltijā ir biežs ciemiņš, veicis vairākus pētījumus par Latvijas dzelzceļu, Latgali. Palīdzējis izveidot ”Zviedru – latviešu” vārdnīcu. Ar viņa labvēlību varam apskatīt dažas no šīm unikālajām pastmarkām.

 

Pievienot komentāru

Vecāku nevērība dārgi maksā: mamma pati aplej zīdaini ar karstu tēju (3)Pagājušā diennaktī slimnīcās nogādāti četri bērni ar ķermeņa apdegumiem, aģentūrai LETA pastāstīja Neatliekamā medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša.
Saimniecībā notika pat EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Draugiem Facebook Twitter Google+