Mobilā versija
+7.6°C
Laimonis, Laimis, Elva, Elvijs, Elvis
Sestdiena, 29. oktobris, 2016
12. jūlijs, 2013
Drukāt

Latvijas pirmajai pasta vērtszīmei — 150

PirmaMarka_52

Šodien ”Latvijas Pasts” laidis klajā pastmarku, atzīmējot 150. gadadienu kopš Latvijas teritorijā izdota pirmā pasta vērtszīme.

 

Tās dēvētas par Wenden (Cēsu vēsturiskais nosaukums) pastmarkām un Latvijas teritorijā izdotas cara laikā Cēsu apriņķī no 1863. līdz 1901. gadam. To skaits bijis ap piecpadsmit. Kolekcionārs Egils Plūme: ”Šīs pastmarkas bija derīgas tikai Cēsu apriņķī; ja sūtīja tālāku vēstuli, vajadzēja uzlīmēt arī Krievijas marku. Tās īpaši iecienījuši Krievijas filatēlisti, un, iespējams, liela piekrišana būs arī šai tikko izdotajai – jubilejas atceres markai ar aploksni.”

Vendene3_5

 

Pirmajām Wenden pastmarkām bija vienkāršs dizains – uz vienkrāsaina fona iespiests pasta vērtszīmes nosaukums vācu valodā – Briefmarke Wendenschen Kreises (Cēsu apriņķa pastmarka). Vēlākajos gados pastmarku dizains kļuva krāšņāks, taču to nosaukumu iespieda krievu valodā. Mūsdienās Wenden pastmarkas ir vērtīgs filatēlistu ieguvums, to cenas senākajām markām esot līdz pat 1000 dolāriem. Jābūt uzmanīgiem, jo sastopami arī viltojumi. Tās kolekcionē arī zviedrs Rune Bengtsons, kurš apguvis latviešu valodu, prot arī lietuviešu valodu, Baltijā ir biežs ciemiņš, veicis vairākus pētījumus par Latvijas dzelzceļu, Latgali. Palīdzējis izveidot ”Zviedru – latviešu” vārdnīcu. Ar viņa labvēlību varam apskatīt dažas no šīm unikālajām pastmarkām.

 

Pievienot komentāru

Neglabāt vecmāmiņu uz klavierēm un nevilkt pirkstā...Īsa pamācība kremēšanāKatoļu baznīca nav pret kremāciju, taču uzstāj uz pīšļu glabāšanu cieņpilnā veidā – tāda ir aktualizēto norāžu būtība Vatikāna izdotajā dokumentā par kristīgo apbedīšanu un pelnu uzglabāšanu kremēšanas gadījumā.
Jūra sāk atgriezties. Cik strauji tas notiks?Jūras ūdens, ko no mums uz laiku bija “aizņēmusies” Ziemeļjūra, palēnām sācis atgriezties un atplūdīs palēnām. Taču Baltijas jūras ekoloģijai vairāk būtu
Draugiem Facebook Twitter Google+