Kultūra
Mūzika

Latvijas Radio koris koncertēs festivālā Francijā0

Foto – Valdis Semjonovs

Latvijas Radio koris un tā mākslinieciskais vadītājs diriģents Sigvards Kļava devušies ikvasaras tradicionālajā koncertūrē uz Franciju, lai piedalītos Francijas Radio un Monpeljē reģiona rīkotajā festivālā, kur 21. jūlija vakarā festivāla norises centrālajā vietā Berlioza operā “Le Corum” izskanēs Leo Delība opera “Kasija”, informē Radio kora komunikāciju pārstāve Dagne Indāne.

Latvijas klausītāji koncertu dzirdēs Latvijas Radio 3 Klasikas tiešraidē. Savukārt 23. jūlija un 25. jūlija vakarā Latvijas Radio koris klausītājus priecēs koncertos, kuri notiks greznākajos Francijas dievnamos – Monpeljē un Kahoras katedrālēs.

Leģendārā komponista, producenta un režisora Renē Kērninga dibinātais Francijas Radio festivāls Monpeljē notiek jau jau kopš 1985. gada. Jau no festivāla pirmsākumiem tā programma tradicionāli ir piesātināta ar vairāk nekā simts dažādiem operas un džeza mūzikai veltītiem notikumiem, tostarp operas uzvedumiem, simfonsikās mūzikas koncertiem, kamermūziku, filmu programmu, lekcijām un diskusijām. Festivāls, ar vairāk kā 30 gadu senām muzikālām tradīcijām, ik gadu pulcē arī jaunos pasaules muzikālos talantus, iekļaujot programmā īpašus jauno mākslinieku priekšnesumus.

Francijas Radio un Monpeljē reģiona rīkotais festivāls ir viens no nozīmīgākajiem Eiropas vasaras mūzikas festivāliem un Latvijas Radio koris tajā ir gaidīts viesis jau vairāk nekā 25 gadus. To spilgti apliecina arī Latvijas Radio kora dziedātāja Egila Jākobsona pieredze, jo “brīdī, kad no skatuves piesaka Latvijas Radio kori, ovācijas vienmēr ir lielas un īpaši korim veltītas. Tas patiesi ir liels gandarījums!”

Diriģents Sigvards Kļava ar lepnumu uzsver, ka “slavenais Monpeljē festivāls uzauga kopā ar Latvijas Radio kori. Mēs bijām vieni no pirmajiem kolektīviem, kuri sāka regulāras attiecības ar festivālu laikā, kad tas tikai dzima. Mums bija tā laime būt uzaicinātiem, mēs esam vēstures liecinieki un arī vieni no šī festivāla veidotājiem, kas vēl šodien turpina baudīt sadarbību”.

Jau izsenis viens no festivāla vadmotīviem ir sen uzrakstīta un joprojām neatskaņota, aizmirsta vai nepelnīti reti atskaņota mūzika, tādēļ, turpinot tradīciju, 21. jūlija vakarā kopā ar izciliem operas solistiem Latvijas Radio koris sabalsosies ar Monpeljē Nacionālos operas kori un orķestri, lai Monpeljē Le Corum Berlioza operā izdzīvotu Leo Delība nepabeigtās operas “Kasija” kaislības muzikālā vadītāja un diriģenta Mihaela Šēnvanda vadībā.

Savukārt jau 23. jūlija vakarā Latvijas valsts simtgades svinību zīmē izskanēs izmeklētas mūzikas koncertprogramma “Baltijas skaņa”, kad Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā piepildīs monumentālās 14. gadsimta gotikas pērles – Monpeljē katedrāles velves (Cathédrale Saint-Pierre de Montpellier). Koncertprogramā izskanēs Pētera Vaska, Ērika Ēsenvalda, Arvo Perta un citu skaņražu opusi.

Francijas Radio festivāls Monpeljē šogad risinās no 9. līdz 27. jūlijam.

LA.lv