×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
31. marts, 2014
Drukāt

Latvijas realitāte – sievietei, kas smēķē un bieži sauļojas, ap 35 gadiem novecojusi āda (2)

Foto - shutterstock.comFoto - shutterstock.com

«Sievietei āda salīdzinoši labi turas līdz 30 – 35 gadu vecumam, pēc tam sāk izpausties ādas novecošana. Tiesa, pie speciālistiem arvien biežāk vēršas sievietes, kam ir tikko 35 gadi, bet ādas virsējie slāņi jau ir zaudējuši aizsargfunkcijas un izteikti samazinājies to elastīgo šķiedru daudzums, kas atbild par ādas tvirtumu un elastīgumu. Lielā mērā to veicina dzīves veids – smēķēšana un pārmērīga sauļošanās dabīgajā saulē un solārijā,» norāda Lāzerplastikas klīnikas ķirurgs Valdis Ģīlis.

Ādai novecojot, pirmās parasti parādās dinamiskās grumbiņas pierē, vārnu kājiņas pie acīm u.c. Tās rada aktīva sejas muskuļu darbība un tādi ieradumi kā, piemēram, izbrīnā saraukt pieri vai samiegt acis. Vēlāk parādās arī gravitācijas grumbiņas, kas rodas ādai noslīdot. Galējā novecošanās pazīme ir, kad ādas virsma ievērojami zaudē elastīgās šķiedras, var teikt – kļūst līdzīga sietam. Medicīnā to dēvē par ādas elastozi.

Lai ādu pasargātu no novecošanas, svarīgi ir to sargāt no vides kaitīgās ietekmes – mazāk uzturēties saulē un lietot saules aizsargkrēmus. Pirmais un vienkāršākais līdzeklis, kā cīnīties ar dinamiskajām grumbiņām, ir lietot A vitamīnu (retinolu) saturošus un mitrinošus krēmus. Lietojot kvalitatīvu, ādu atjaunojošo kosmētiku, kas tās virsējo slāni – epidermu padara biezāku, bieži var pat pilnībā izlīdzināt dinamiskās grumbiņas un attālināt ādas novecošanos.

Ja krēmi nelīdz, nākamais solis, lai izlīdzinātu dinamiskās grumbiņas, ir veikt botulīna toksīna injekcijas. Labu rezultātu var sniegt hialuronskābi saturošas injekcijas vai tā dēvētie filleri, jo novecojot āda zaudē hialuronskābi, kas notur tajā mitrumu, taču ar šīm injekcijām to mākslīgi ievada ādā.

Radikālākas metodes cīņā ar ādas novecošanos ir lāzerprocedūras. Sākotnēji, lai izlīdzinātu ādu un padarītu to vizuāli jaunāku, der izmēģināt lāzerprocedūras, ko veic ar neablatīvajiem lāzeriem. Tās iedarbojas, uzsildot ādu dziļākajos slāņos, un tādejādi veicina elastīgo šūnu – kolagēna atjaunošanos. Procedūras ar neablatīvajiem lāzeriem netraumē ādas virsējo slāni.

Agresīvākas, bet arī krietni efektīvākas ir procedūras ar ablatīvajiem lāzeriem. Efektu, ko sniedz šāda procedūra, var salīdzināt ar rezultātu, kādu dod ķirurģiska ādas plastiskā operācija. Valdis Ģīlis pamato: «Plānai, elastozes skartai ādai ar lāzerprocedūrām ļoti ātri var panākt vizuālu uzlabojumu. Protams, efekts laika gaitā pakāpeniski zūd, tomēr nepieciešamību veikt atkārtotu procedūru cilvēks izjūt tikai apmēram pēc pieciem gadiem.»

Ķirurgs uzsver, ka pirms lāzerprocedūrām āda ir jāsagatavo. Jābūt daudzmaz pieņemama biezuma ādas virsējam slānim – epidermai, kā arī zemādā – dermā jābūt zināmam daudzumam elastīgo šķiedru. Tādēļ pirms lāzerprocedūrām vismaz trīs nedēļas, kā arī pēc tām ieteicams lietot kvalitatīvu ādu atjaunojošu krēmu. Šobrīd Latvijā ir pieejami Dānijā izstrādāti krēmi, kas satur stabilas formas A vitamīna esterus. Svarīgi, ka šie esteri paši spēj dziļi iesūkties ādā un veicināt epidermas, kā arī elastīgo šūnu – kolagēna ātru atjaunošanos. Pirms krēmu lietošanas kursa ir iespējams veikt padziļinātu ādas diagnostiku ar DermaScan ultraskaņas aparatūru un noteikt tā brīža ādas virskārtas – epidermas biezumu, kā arī ādas dziļākajos slāņos fiksēt elastīgo šķiedru kolagēna blīvumu. Attēli tiek saglabāti, un pēc krēmu lietošanas kursa, veicot atkārtotu diagnostiku, ir iespējams apskatīt, cik daudz ir atjaunojies epidermas slānis un cik daudz palielinājies elastīgo šķiedru blīvums. Šāda veida diagnostiku periodiski bez maksas ir iespējams veikt atsevišķās klīnikās un aptiekās.

Protams, ja krēmi, filleri un lāzerprocedūras vairs nelīdz, tad galējā iespēja ir veikt ķirurģisku ādas plastisko operāciju.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Ādas cepšana – mode un stulbums! Kāda jēga sēdēt solārijā un saulē lai iegūtu īslaicīgu brūnganu ādas iekrāsu. Pastaigā brūna vai vēl “skaistāk” – sarkana. Nomet vēl kādas pāris reizes ādu. Krunkas un kājiņas..tas vēl mazākais, jo tikai skaistums. Bet tam uzreiz seko ādas problēmas,vēzi pat nepieminot. Sievietes vēl tagad daudzmaz sāk sargāties, tai skaitā arī es pēdējos 3 gadus – bet vīrieši, tiem tak nekas nekaitē – dedzinās un met ādu, par katru nomestu ādu lielā daļa vēl lepojās.

    • Pievienojos par stulbumu. Dānijā esot aizliegts apmeklēt solāriju līdz, šķiet, 18 gadu vecumam. Skatoties uz jaunajām Latvijas “mulatītēm”, kas savu pusdienu naudu notērē solārijos, arī Latvijā būtu vajadzīgs likums, kas aizliedz solārijus līdz daudz maz domājošam vecumam. Es būtu priecīga, ja man pirms gadiem 15 kāds būtu teicis, ka sauļošanās nav tik laba. Noteikti uz kosmētiku un kosmetologiem būt daudz naudiņu ieekonomējusi 🙂 🙂

Draugiem Facebook Twitter Google+