Foto: LETA/AFP

Latvijas robežu tuvumā parādījies piemineklis Staļinam 1

Atzīmējot Krievijas Tēvzemes aizstāvju dienu 23. februārī Pleskavas apgabala Ostrovas rajonā pie Holmatku ciema uzstādīts piemineklis Staļinam – viņa krūšutēls.

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 170
Lasīt citas ziņas

Krievijas masu informācijas līdzekļi vēsta, ka PSRS bruņoto spēku virspavēlniekam veltītā biste likta vietā, kur sākas tā sauktā “Staļina līnija”, kas ir 30. gados pie PSRS rietumu robežām izveidota ilglaicīga betona fortifikāciju sistēma.

Iniciators šajā lietā ir Pleskavas apgabala kara vēstures muzejrezervāta vadība, bet finansiālā palīdzība pilnībā nākusi no Krievijas militārvēsturiskās biedrības. Staļina krūšutēls būs tikai viens no elementiem iecerētajā “Militārpatriotiskajā kompleksā”, ko veidos angāri un forti ar ekspozīciju, piemineklis Karavīram – atbrīvotājam un brāļu kapi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā biste, tā viss pārējais svinīgi tiks atklāts maijā, aģentūrai “Interfax” pavēstījis iniciatīvas grupas pārstāvis, muzejrezervāta direktors Pjotrs Grinčuks. “Mēs nepolitizējam šo notikumu. Taču šī cilvēka nopelni kara laikā ir neapstrīdami. Tāpat kā pēckara periodā, valsts atjaunošanā pēc paša briesmīgā kara,” viņš apgalvoja. Grinčuks izteicās, ka nosaukumu “Staļina līnija” 1941. gadā esot sākuši lietot vācieši. Jāatzīmē gan, ka pēc Rietumukrainas un Rietumbaltkrievijas, kā arī Baltijas valstu okupācijas 1939./1940. gadā šī aizsardzības līnija palika tālu aizmugurē, zaudēja bijušo nozīmi un tika pamesta. 1941. gada jūlijā tajā pozīcijas ieņēma vien atsevišķas atejošās sarkanās armijas daļas, taču ilgi noturēties pret vāciešiem atsevišķie pretošanās punkti nespēja.

Paziņojums par pieminekli “Visu tautu tēvam” Pleskavas apgabalā tika izteikts vien dažas dienas pēc tam, kad pozitīvi par līdzīgu monumentu savā pilsētā medijos izteicās Arhangeļskas mērs Igors Godziša. Arhangeļskas gadījums turklāt ir vēl absurdāks, jo kā vieta Staļina piemineklim tiek izskatīts Lomonosova parks, kur jau atrodas piemiņas akmens Solovku salu staļiniskā gulaga nometnē nomocītajiem. Par pamatojumu Staļina piemiņas iemūžināšanai minēts fakts, ka cara laikos Arhangeļskas apkaimē viņš divas reizes bijis izsūtījumā. Pilsētas sabiedriskā doma šobrīd ir sašķēlusies divās daļās – vieni vāc naudu, lai pieminekli uzceltu līdz gada beigām, citi vāc parakstus pret to.

Staļina pieminekļa vai piemiņas zīmju uzstādīšanas iespējas mūsdienās tiek izskatītas arī citās Krievijas pilsētās, bet dažās jau īstenota. Kopš pagājušā gada septembra Staļina piemineklis pēc komunistu iniciatīvas slejas Penzas centrā; trīsmetrīgs “ūsainis” parādījies arī lauksaimniecības kooperatīva “Šelangera” teritorijā Marijelas republikā, aprīlī Usurijskā atklāta viņam veltīta piemiņas plāksne, bet decembrī zeltītu Staļina bisti uzstādīja Krievijas atbalstīto kaujinieku kontrolētajā Ukrainas pilsētā Luhanskā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.