×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.7°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
13. augusts, 2014
Drukāt

Latvijas sabiedrības pārstāvju vēstule Vācijas kanclerei Angelai Merkelei (21)

Merkele_AFP

Cienījamā Vācijas kanclere Angela Merkele!

Jūs, Merkeles kundze, Eiropas Savienības dalībvalsts – Vācijas vārdā esat pateikusi “nē” NATO kara bāzēm Austrumeiropā . Jūsu lēmums un attieksme Baltijas valstu iedzīvotājos vieš neizpratni un apdraudējuma sajūtu, izraisot šaubas par Vācijas spēju un vēlmi solidarizēties ar Baltijas valstīm.

Otrā pasaules kara beigās, Sarkanajai armijai no nacistiem atbrīvojot, pēc tam okupējot Austrumeiropas valstis, tika turpināts 1939. gadā apkaunojošajā Molotova – Rībentropa paktā lemtais. Austrumeiropas un Centrāleiropas valstis nonāca PSRS totalitārā režīma kontrolē, Baltijas valstis – Lietuva, Latvija, Igaunija – okupētas uz piecdesmit gadiem, bet Vācija – sadalīta. Kopš tā laika pagājuši sešdesmit deviņi gadi.

PSRS īstenotās agresijas rezultātā Aukstā kara laikā cieta vairākas Austrumeiropas un Centrāleiropas valstu paaudzes, režīms neatgriezeniski izmainīja cilvēku likteņus, un šo traumu antihumānā ietekme un mērogs nav izvērtējams skaitļos vien. Austrumeiropas un Centrāleiropas, vēl lielākā mērā Baltijas valstu demokrātiskā attīstība tika aizkavēta par veselu pusgadsimtu, savukārt miljoniem cilvēku bija spiesti dzīvot nāves baiļu un psiholoģiska terora atmosfērā.

Jūs, Merkeles kundze, kas pati esat dzīvojusi padomju totalitārās ideoloģijas un noziedzīgi represīvā STASI kontrolētajā Vācijas Demokrātiskajā Republikā, Jūs, kas esat pieredzējusi Berlīnes mūra krišanu un sāpīgās problēmas, kuras bija jāpārvar vāciešiem, 90. gadu sākumā atkal apvienojoties, iepriekšminēto noteikti labi apzināties. Tāpat kā Vācijas īpašo vēsturisko lomu Baltijas reģionā.

Krievijai uzsākot Ukrainai piederošās Krimas pussalas okupāciju ar jaunas paaudzes kara metodēm, Jūs publiski paziņojāt, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins ir “zaudējis realitātes sajūtu”. Baltijas valstīs jau vairākus gadus notiek Krievijas īstenots informācijas karš, ko baltieši izjūt ik uz soļa. Milzīgie līdzekļi, kuri šajā informācijas karā tiek ieguldīti, netiek taču izlietoti bez noteikta mērķa. Apdraudējumu Baltijas valstu drošībai ir atzinušas visu triju valstu politiskās elites, velkot paralēles ar Austrijas inkorporāciju Trešajā Reihā 1938.gadā, kā arī 1939. gadu, kad divas totalitāras lielvaras vienojās par Eiropas sadalīšanu. Šodien Baltijas politiskais spēks un garantija pret Krievijas agresiju ir atrašanās ES un NATO. Tāpēc uzskatām, ka mūsu valstīs pie Eiropas austrumu robežām šobrīd ir nepieciešama lielāka pastāvīga NATO karaspēka klātbūtne. Zināmā mērā, tas var kļūt par izšķirošu lēmumu Baltijas valstu nākotnei.

Vācija nav slēpusi, ka tai ir ievērojami ieguldījumi un aktīvi ekonomiski sakari ar vienu no pasaules lielākajiem noieta tirgiem – Krieviju. Vācija piedalījās arī Krievijas puses iniciētajā gāzes vada izbūvē, bet šodien publiskajā retorikā enerģētiskā atkarība no Krievijas tiek vērtēta ļoti negatīvi.

Merkeles kundze! Morāle, tostarp politiskā morāle, tomēr nav lēšama naudas izteiksmē un finanšu rādītāji nedrīkst būt nozīmīgāki par Eiropas valstu drošību. Ja kāds sāk domāt savādāk, tad viņam ir “zudusi realitātes sajūta”. Robežu un vēstures pārrakstīšana nav akceptējama nedz Krimā un Ukrainā, nedz Eiropā.

Aicinām Jūs atbalstīt NATO bāžu izveidi Baltijas valstīs un Austrumeiropā! Jūsu atbalsts apliecinās – jaunas paaudzes Molotova – Rībentropa tipa nodevības pakts Eiropā vairs neatkārtosies.

Liāna Langa, dzejniece, publiciste
Māra Zālīte, dzejniece, LZA goda locekle
Pēteris Vasks, komponists
Dzintra Geka, kino režisore
Dagmāra Beitnere, Dr. soc. sc.
Ritvars Jansons, Dr. hist.
Mārtiņš Mintaurs, Dr. hist.
Rudīte Kalpiņa, publiciste, Mag. hist.
Gundega Repše, rakstniece
Jānis Rokpelnis, dzejnieks
Nora Ikstena, rakstniece
Edvīns Raups, dzejnieks, tulkotājs
Inga Ābele, rakstniece
Osvalds Zebris, rakstnieks
Māris Bērziņš, rakstnieks
Nora Ikstena, rakstniece
Aivars Eipurs, rakstnieks
Daina Sirmā, skolotāja, dzejniece
Jānis Vādons, dzejnieks, publicists
Ingūna Cepīte, izdevēja
Ansis Sauka, mūziķis
Solveiga Vasiļjeva, māksliniece
Eižens Valpēters, mākslinieks
Ieva Brante, juriste
Vahurs Afanasjevs, rakstnieks, Igaunijas Rakstnieku savienības biedrs
Gunita Puciriusa, žurnāliste
Heinrihs Puciriuss, ES ierēdnis
Inga Mediņa, uzņēmēja

Pievienot komentāru

Komentāri (21)

 1. mammu, nu iedod pīrādziņu!nu, iiieeedodddd!

 2. @ neaizmirsti vesturi – paradas vajadziba tev pasam iemacities vesturi … ne tik vien kominternas ‘izpalidzigie intelektuali -idioti’ un aktualie CCCP agenti, ieperinati so valstu kritiskas institucijas pietiekama daudzuma, speja novirzit so valstu politisko virzienu … citi darija ko speja – izglabt beglus un legionarus no NKVD nagiem …

  …Sen jau si kluda tur ir izlabota – preteji pasiem baleliniem seit, BEZABRENE, kur pat lidzigu latviesu izcelsmes ‘izmantojamu idiotu’ del vel pat nav pabeigta ne DDD … ne pretvalstisko partiju un org aizliegsana … nemaz nerunajot par nespeju kontrolet 5.kolonnas palidzibu sim partija un org atklatimeginat izmainit LR Satversmi un nelojalas valdibas ieviesanu …

 3. Pilna komentāru sadaļa ar Kremļa botiem – tātad vēstule raidīta īstajā virzienā.

 4. Maz gan to pārstāvju…

 5. Nu smieklīgi. Tā vēstuļu rakstīšana ir Langas iniciēta, viņai tik tas padodas. Māksliniekiem ir nopietnāks ierocis – māksla. Laikam vairs paši mākslā nespēj izteikties. Tas bija Tautas frontes sākumu laiks, kad vēstules strādāja. Nu vajag citādi, vecie līdzekļi neder. Man kauns.

 6. Ak Dievs tie rakstnieki pēdiņās laikam ir nodomājuši tikai vēstules rakstit !!!Tad Prezidents nav labs tad Merkele nezin ko darit Vai nevar tagad aizvērt tās mutes ???

 7. 100% jāpikrīt Nja rakstītajam!
  Vienīgais kas jādara jo ātrāk,jo labāk jāaizbāž šiem blējošajiem provokātoriem mute!
  Patīk NATO un ASV-laimīgu taciņu! Visi šitie rakstnieki ar bezatbildīgo Rinkēviču priekšgalā var iekāpt Rīgā un izkāpt Ņujorkæ. Uzbeku aviolīnijas aizlidinās bez nosēšanās. Šitos murmuļus labāk redzu trimdā, nevis Latvijā.

 8. neaizmirstu vesturi Atbildēt

  Tieši angļi un amerikāņi 2.pasaules karā nodeva Latviju un latviešus. Redz kā viss aizmirstas ASV demogoģijas ietekmē 🙁
  Varbūt biežāk der rīkot ekskursijas uz kurzemes katlu un pieminēt kritušos.

  • bet krievi uz 50 gadiem okupēja latviešu zemi Latviju. Un Latvijā palikušie okupanti un viņu bērni/mazbērni turpina savus ļaunos darbus.

 9. Es gan nepievienojos šai vēstulei, jo neuzskatu par vajadzīgu jau tā ASV demogoģijas okupētā valstī vēl ieviest arī militāru okupāciju. Ja nu vienīgi izdevīgi tos karavīrus barot, pie nosacījuma, ka pārtika jāiepērk no Latvijas lauksaimniekiem un ražotājiem.

 10. Kas šitos pilsoņus ir deleģējis kā Latvijas sabiedrības pārstāvjus? Es ko, nepiederu pie Latvijas sabiedrības? Kaut kādas bezdarbnieces rakstniece, dzejnieces un vēlkaut kādi necilie pilsonīši uzņemas patvaļīgi pārstāvēt visu sabiedrību?
  Labākajā gadījumā 1000 daļu no sabiedrības!
  Es negribu šeit nekādas NATO bāzes. Es gribu dzīvot mierā un saticībā ar Krieviju, Somiju un pārējām pasaules valstīm, kuras nav NATO!
  Man ir dziļi uzspļaut uz kaut kādiem pašpasludinātajiem pārstāvjiem un viņu nelietīgi pausto viedokli!!!

  • Tu jau vari gribēt dzīvot mierā ar Krieviju, bet tā gan Tev neko nejautās un dzīvos uz Tevis tā, kā ienāks prātā. Tur tā nelaime. Un tikai pateicities aizjūras otrai ne tik mīlamai valstij un Nato klātbūtnei varam cerēt uz valsts saglabāšanu. Bez tā sen jau mēs runātu krieviski.

  • viņi ir 1/1000 daļa no sabiedrības, bet tu tikai 1/2000000. Tāpēc tavs viedoklis ir atšķirīgs no vairākuma viedokļa. Bet demokrātijā viss notiek tā, kā grib vairākums. Un lai putins huilo un nacistiskā krievija izgaist – tāds ir pasaules vairākuma viedoklis.

  • Guna, ja jau tu tik ļoti mīli Krieviju, tad visērtāk to apliecināt atsakoties no Latvijas pavalstniecības un pa tiešo doties uz Krievijas vēstniecību pieteikties par Krievijas pilsoni.Kļūsi slavena, tevi rādīs TV Rossija!

 11. Gudrākajam par visiem, kurš bļauj apmaldījies trijās priedēs-Nja.
  Ja tev galvā ir tikai putra, labāk paklusē, nevis rej uz visiem, kuri vismaz spēj sakarīgi ko pateikt. Tavā rakstā vienas vienīgas pretrunas, labāk pamācies nevis ar paamatskolas līmeni sāc stratēģiju būvēt.

  • Es varetu piekrist, ka Nja komentara izteiksmes forma un veids varbut nav tas pareizakais, ka ari domu gajiens pasniegts jucekligi, nemaz nerunajot par stila un gramatikas kludam, bet daudz kas no Nja teikta liek aizdomaties.. Ka ari acimredzamas pretrunas isti nesaskatu..

 12. Idioti, ko lai saka! Varbut pietiek visus secinājumus izdarīt no vēstures grāmatām? Jūs domājat, ka iespējamo karabāzi pie Krievijas robežas, kāds nāks ieņemt ar dzīvo armiju? Nav vairs 1940.g. ir 2014.g.- mūsdienās tādas lietas iznīcina ar tālas darbības ieročiem, raķetēm. Un tagad padomāsim, vai mēs gribam savā teritorijā objektu, kas būtu jāiznīcina ar šādiem ieročiem? Kur var būt tik neaptēsti, nav mums te vajadzīga frontes līnija, ne Nato ne ES ar visu karabāzi nenoturēs Baltijas teritoriju, ja Krievija izdomās te nākt iekšā ar karu, bāze tikai pavairotu iznīcību, kaut vai tādēļ, ka papildspēki atradīsies pārāk tālu, salīdzinot ar Krievijas iespējām šai reģionā. Un raķetes nešķiros kas ir kas- līdzinās līdz ar zemi, internetā var atrast uzskatāmus video, kā tas izskatās. Vienīgais uz ko mēs varētu paļauties- ZS, ko paši esam iznīcinājuši un partizānu kara taktika, bet saistībā ar ZS vājo stāvokli un mazo iedzīvotāju skaitu, kam ir militāra sagatavotība, arī to mēs šobrīd nespētu. Būtu paklusējuši labāk, lai tie lielie plēšas, ne velti saka- klusēšana zelts. Merkele šinī gadījumā ir pieņēmusi stratēģiski pareizu lēmumu, jo karabāzes uzcelšana pie Krievijas robežas būtu tas pats, kas pašiem uzsākt karu, domājat ASV ļautu naidīgai valstu savienībai taisīt karabāzi pie savām robežām- atbilde būtu viena- militārs trieciens, kāpēc jūs domājat, ka Krievija ir tik stulba un ļaus tā novājināt savas pozīcijas, tas būtu tas pats kas padoties! Krievijas armijai ejot cauri Baltijas valstīm šobrīd, zaudējumi un upuru skaits iedzīvotāju vidū būtu nesalīdzināmi mazāks, nekā tad, ja šeit atrastos karabāze. Un jo ātrāk izietu cauri, jo ātrāk mēs būtu viņiem aizmugurē, kas mums ir daudz izdevīgāk un sniegtu lielākas iespējas Lācim ieriebt, kaut vai elementāri apgrūtinot pārtikas un munīcijas piegādes krievu armijai. Diemžēl mēs ar savu trulo blēšanu no oficiālās varas puses, nedomājot par iespējamām sekām globālā ģeopolitiskā mērogā, situāciju tikai nokaitējam.

  • atbalstu rakstniekus! Atbildēt

   Visgudrie nja un viņam(viņai) līdzīgie, visi pārejie ir idioti. Pazīstu šos gudriniekus, pēc spicā rudā purna, mazajām, blēdīgajām ačtelēm, kuras šaudās uz visām pusēm, pēc vienmēr līkās muguras priekšniecības priekša un riebīgas attieksmes pret padotajiem, pēc hroniskas nespējas neapkakāt tos kuri domā savādāk kā gudrinieki.

 13. Jauno auksto karu komandē Vašingtona nevis Berlīne.Vācija vairāk nodarbojas ar ES ekonomiku un diplomātiju.Īstais adresāts būtu Obama,lai gan eiropiešu izpratnē viņš ir kreisi centrisks,bet Merkele labēji centriska.

  • Jā. Jā. Mums vajadzēja piekrist visam, ko dara Kremlis. Tagad mīlīgi dzīvotu Maskavas paspārnē, Žirinovskis apmeklētu Jauno vilni, bet Dugins LU lasītu lekcijas par to, ka tādas latviešu tautas vispār nav.

 14. Guten tag frau Ribentrop.

Draugiem Facebook Twitter Google+