×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
10. novembris, 2014
Drukāt

Anda Līce: Latvijas lielais sapnis. Kāds tas ir šodien? (13)

Foto - LETAFoto - LETA

Kopš neatkarības atjaunošanas ir pagājuši divdesmit ar kaudzīti gadi, bet pats galvenais jautājums joprojām nav atbildēts, kaut gan Vilis Plūdonis savā laikā šo sapni nosauca vārdā un, pateicoties Jānim Mediņam, tas joprojām skan: “Tev mūžam dzīvot, Latvija!” Var jau, protams, pasmaidīt: “Ak, tas tikai tāds tautiskais romantisms!” Nē, mīļie, dzejnieki ir pravieši, ne velti mēs tik bieži citējam viņus, nevis, piemēram, politiķus. Tagad varam nolikt malā nu jau piepildīto, tobrīd lielo sapni par atgriešanos Eiropā un iestāšanos NATO, kas īstenībā bija tikai līdzekļi ceļā uz kādu lielāku mērķi.

Kāds ir mūsu šodienas lielais sapnis? Pirms gadiem daudzināja labklājību, tagad aizvien biežāk piesauc pārticību. Pirmais jēdziens ir plašāks, jo tomēr ietver ne tikai materiālos, bet arī garīgos labumus. Pārticība, par kuru jo­projām tiek jūsmots ārzemju braucienos, vismaz vienai sabiedrības daļai nu ir pienākusi bīstami tuvu. Bīstami tāpēc, ka tā iet roku rokā ar patērēšanas filozofiju, kad pirmajā vietā ir nevis radīšana, bet visa, cilvēku ieskaitot, lietošana. Tiklīdz derīguma termiņš, mūsuprāt, kaut kam ir beidzies, mēs to izmetam.

Lai pārliecinātos, cik dīvainas ir kļuvušas prioritātes, vajag pārlūkot televīzijas, kura taču testē un veido sabiedrisko domu, programmas. Kāds tajās ir dažādu dabūšanas (sievas, vīra, auto, traktora) šovu un cik kultūrai atvēlētā laika samērs. Ik vakaru mūs aicina ielūkoties citu cilvēku virtuvēs un ledusskapjos, nevis, piemēram, grāmatu plauktos, virtuāli sēdēt ar viņiem pie viena galda un baudīt, baudīt. Tiek gan mēģināts to miksēt ar sarunām par dzīvi, tomēr uzkrītoša ir nemitīgā atgriešanās pie miesas lutināšanas.

Nesadzirdējuši valsts varas pārstāvjos atbalsi savām ilgām pēc taisnīguma un augstākiem dzīves mērķiem un redzēdami, ka vara tikai runā par tiesisku valsti, bet tiesiskumu praktizēt nav spējīga, cilvēki metas patērēšanā. Bet pārsātinājums aptur augšanu. Ārēji tas izpaužas kā liekais svars, apātija un paštaisnums, sabiedrība kļūst miegaina, un tam ir graujošas sekas. Vecā Eiropa, nevēlēdamās ieraudzīt pilnu patiesību par pagātni un šodienas apdraudējumiem, gatavo sev bēdīgu nākotni.

Eiropas valstīs pārticība ir tik augsta, ka cilvēkiem šķiet – viss ir sasniegts un neko no Dieva vairs nevajag. Nāk jaunas bezdievības vilnis – arhitektūras pērles dievnamus grasās jaukt nost vai pielāgot citām vajadzībām. Vai pie mums padomju laikā neizrīkojās līdzīgi? Ticība un pārticība – kur sākas viena un kur beidzas otra? Plūdonis rakstīja: “Tu, tēvzeme, mums Dieva dotā!” Ko mēs šodien par to sakām?

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Tieciet vispirms paši ar savu Sodomu un Gomoru galā, un tad spriediet par ārzemju dievnamiem. Savā acī baļķis nav redzams?

 2. Sestdienu un svētdienu pavadīt supermārketā tas ir mūsdienu ierindas biedru augstākais sapnis.Klausīties surogātpārraides pa tv vai sajūsmināties par Kaimiņa rupjībām – tas pats līmenis. Ja Dienas ‘Lasītavā ” publicētie dzejoļi pretendē uz mākslas lauciņu, ja pretīgās teātra izrādes tiek slavētas kā pasaules augstākās virsotnes, ja vecmeistaru operas tiek pārvērstas seklās lubenēs, tad vienkārši rodas jautājums – kurp pasaule dodas? Un atbilde ir deklarēta pašā jautājumā – uz iznīcību.

 3. Varbūt vajadzētu likt punktu tai gaudulībai un vaimanāšanai. Nu itin nekas nav labi. Paskatieties, Līces kundze, pa labi un kreisi, un ieraudzīsiet darbīgus, strādīgus cilvēkus, kas strādā savai ģimenei un strādā savai valstij. Tēvzeme Latvija mums ir Dieva dota, un lielākā ļaužu daļa savai Tēvzemei godīgi arī kalpo. Nevajag vienmēr izdabūt laukā tos pāris trīs procentus, kam Latvija ir vienaldzīga. Nevajag arī pārmest plašsaziņas līdzekļiem banalitātes un stulbumu, jo nabaga plašsaziņas līdzekļu speci savu saimnieku interesēs kalpo velnam. Bet viņi nav “visa tauta”! Nesēdēsim pie TV, bet pabraukāsim pa Latviju, paceļosim, lai varētu salīdzināt. Tad arī redzes leņķis mainīsies mūsu Tēvzemei Latvijai par godu..

 4. Ar valsts Prezidentu, kuru varētu sveikt par veikumu Latvijai, ar pilsoniski cienīgu ievēlētu Saeimu un politiskajām partijām, kuras nav šauras interešu grupiņas, ar sakarīgu Ministru Prezidentu. ”Atbrīvotāju” izvadīšanu uz viņu tēvzemi ( to kuriem Latvijas valsts ir apgrūtinājums). Un vel un vel… Visbeidzot dzīves nogalē vēlos savā tēja iebērt trīs karotītes Latvijas cukura, kā savulaik teica K. Ulmanis- tagad varam bērt 3 karotītes cukura…

 5. Rinkevičs,Streips un daudzi viņiem līdzīgie arī īstenojuši savu sapni, atklāti lepojoties ar to ka ir geji.Pie varas bijušie un esošie īstenoja un īsteno savu sapni kā sevi padarīt turīgākus un pārticīgākus ,bet Latviju nabagāku.Liela darba tautas daļa īstenoja savu sapni pametot dzīvi Latvijā,un tā varētu turpināt, kamēr neapjēgs,ka vajadzīga viena stingra ,taisnīga ,nesavtīga, roka un gudra galva (par ko šobrīd ņirgājas un smejas) kas dotu vismaz sākuma grūdienu tautai saliedēties un uzņemt kursu no iznīcības.

 6. Vispareizaka atbilde ir ” Zemniekam”, bez okupantiem un vinu pecteciem, bez kolonisitem musu
  Latvija butu ziedosha un laimiga valsts.Paskataties uz musu Jurmalu, vai ta vairs ir Latvija ?

 7. Anda, vai Tev tiešām jāprasa?

 8. Nav jau viena t’ada vispilnigaakaa un vispareizakaa sapnja kas visus ieceltu saulitee. Pirms izvirz’it k’adu objektiivi izmeeramu, sal’idzinamu (80% no ES videjaa, kas vajadzigs ekonomistiem) meerki, saaksim ar taadu abstraktu formulejumu, kas attiecas gan uz pagastu, gan valsti gan individu – PASHPILNVEIDE – lai ko ari dar’itu, pavertee pats vai esi mieraa ar sevi.

 9. Latvijas sapnis – Latvija bez krievruņu okupantiem un kolonistiem, un šo noziedznieku pēctečiem.

  • Bet nu ir jauns okupācijas paveids-INVESTORI. Pie mums,tā saucamie ķīniešu investori nepilna gada laikā ir nopirkuši jau 161 īpašumu ?!? Bez tankiem un karavīriem,bet ar lielu naudas maku-BLIUKT Ar biezu naudas maku par atiecīgas amatpersonas pieri,un vis. Un kas būs nākošgad ?????? Bet tu tik krievi,krievi,krievi.

   • ir bijis referendums par ķīniešu valodu kā valsts valodu Latvijā?Vai tad Latvija jau ir pasludināta par “iskonno ķīniešu zemi” kopš neatminamiem laikiem?Kaut kā nav dzirdēts.Kamēr krievi gan to visu JAU ir dabūjuši gatavu.

Draugiem Facebook Twitter Google+