×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
14. augusts, 2016
Drukāt

Latvijas sieru lielā diena Valmierā. “LA” fotoreportāža (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Siera svētku rīkotāji un dalībnieki (no labās): Jānis Šolks, Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs, Rolands Jomerts, PKS "Straupe" tehniskais direktors, Gundars Sisenis, SIA "ELPA" valdes priekšsēdētājs, Ringolds Arnītis, Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs, Ēvalds Putniņš, AS "Limbažu siers" valdes priekšsēdētājs, Vanda Davidanova, "Siera kluba" vadītāja, Armands Krauze, 12. Saeimas deputāts, Jānis Baiks, Valmieras domes priekšsēdētājs, Viesturs Krilovs, AS "Jaunpils pienotava" valdes priekšsēdētājs.

Valmierā sestdien izskanēja biedrības “Siera klubs” sadarbībā ar Zemkopības ministriju un Valmieras pašvaldību organizētie četrpadsmitie svētki “Latvijas novadu Siera diena”.

Tā bija iespēja vienkopus nogaršot un iegādāties apmēram 100 sieru šķirnes un veidus. Ne tikai dižtirgū, bet arī garajā sieru galdā, ēdienos, sacensībās un konkursos satikās AS “Smiltenes piens”, AS “Jaunpils pienotava”, AS “Limbažu siers”, AS “Rankas piens”, SIA “Kalnu siers”, SIA “Siera ražotne”, PKS “Straupe”, AS “Talsu piensaimnieks”, SIA “ELPA”, PLPKS “Dundaga” un zemnieku saimniecību “Vecsiljāņi”, “Jaundimdāni”, “Pakalnieši”, “Dzintari”, “Celmi”, “Blūdži”, “Birznieki” sieri un citi piena produkti. Svētkus apmeklēja daudzi tūkstoši cilvēku.

Pasākumu atklāja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Īpašs sveiciens piena pārstrādes uzņēmumiem bija no Zemkopības ministrijas: parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis septiņiem siera ražotājiem – AS “Preiļu siers”, AS “Smiltenes piens”, AS “Talsu piensaimnieks”, AS “Jaunpils pienotava”, AS “Limbažu siers”, PKS “Straupe” un SIA “ELPA” pasniedza Zemkopības ministrijas atzinības rakstus dažādās nominācijās: par apjomīgāko siera ražošanu un eksportu, par ilggadēju stabilu un veiksmīgu darbību piena produktu ražošanā, par radošu darbu jaunu produktu ieviešanā, par tradīciju turpināšanu cietā siera ražošanā u. c.

Pēc sirsnīgās ievaddaļas sākās svētku programma, kas bija plaša un daudzpusīga, interesanta gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem.

Pasākuma laikā notika Siera karaļa – Jāņu siera – kroņa maiņas ceremonija. AS “Jaunpils pienotava” valdes priekšsēdētājs Viesturs Krilovs kroni nodeva AS “Rankas piens”. Abi uzņēmumi ir čakli siera ražotāji, taču Ranka uzteicama īpaši – viņi šogad Jāņu sieru saražojuši visvairāk – 80 tonnas.

Siera svētku krāšņākais notikums bija “Siera cepuru šovs”. Studijas “Flora pluss” (vadītāja Anita Piroga) desmit dalībnieču cepurēs un tērpos varēja atpazīt mūsu izcilākos sierus: “Grande Duro”, Jāņu sieru, Mālpils sieru, Latvijas sieru, Talsu zaļo rituli, “Jaunpils Zelta”, mocarellu, kūpinātos sierus. Tos pavadīja sarkanvīns un vīnogas. Koši tēr­ptās dāmas uz skatuves sagaidīja brašais un amizantais Kazdangas siers. “Mūsu kluba darbības laikā šī ir otrā tērpu un cepuru skate sieriem. Vai vēl kāds cits produkts ir tik skaisti cildināts? Šķiet, ka ne. Svētkos lustējam, pēc svētkiem – strādājam, un ir redzama atdeve: rodas jaunas siera šķirnes, uzlabojas produkta kvalitāte, pieaug ražošanas apjomi un patēriņš,” priecājās “Siera kluba” vadītāja Vanda Davidanova.

Kad bija iztukšots siera “Mozarella” zupas lielais katls, ko vārīja talsenieks, ZS “Ēmužas” šefpavārs Aivars Varņeckis, kad bija pierimusi kņada pie garā degustācijas galda, uz kura bija vismaz 80 kilogrami dažādu sieru, varēja sākties svētku atraktīvā daļa – sacensības un konkursi. Interesenti lika kopā prātus, lai sastādītu sieru nosaukumu alfabētu. Sparīgi tika dancinātas trīslitrīgās burkas ar krējumu, lai sakultu sviestu. Tomēr visvairāk gaidītas bija sacensības “Valmieras stipriniece” un “Valmieras stiprinieks”. Sievietēm izstieptās rokās vajadzēja celt desmitkilogramīgo “Smiltenes Holandes eirobloku”, bet vīriešiem – “Limbažu Grande Duro” 22 kg smago rituli.

Sacensībām pieteicās sešas sievietes un deviņi vīrieši. Pirmo vietu ieguva Ilona Bečere no Limbažiem – viņa siera kluci pacēla 30 reizes, otrajā vietā ierindojās San­dra Gredzena no Valmieras, siera kluci paceļot 27 reizes, bet trešo vietu ieguva Sanita Kannīte no Pārgaujas, siera kluci paceļot 26 reizes. Vīriešu spēku pārbaudē pirmo vietu ieguva Rinalds Purviņš no Jaungulbenes, paceļot “Grande Duro” rituli 47 reizes. Apmēram piecās minūtēs Rinalds, kopā rēķinot, pacēla vienu tonnu un 34 kilogramus. Otro vietu ieguva Osvalds Kļimins no Rūjienas, smago siera rituli paceļot 46 reizes. Bet trešo vietu ieguva Mārcis Krauklis no Valmieras, siera rituli paceļot 45 reizes. Uzvarētājus sveica AS “Limbažu siers” valdes priekšsēdētājs Ēvalds Putniņš, dāvinot sieru “Grande Duro”.

Svētku apmeklētāji noklausījās daudzus koncertus, noskatījās izrādi “Brēmenes muzikanti”, bet pēc tam siera svētku vadītāja Laura uzrunāja klātesošos, pateicoties par aktīvu dalību vērienīgajā pasākumā:

“Siera ritulis kā saule un piens,

Kā zeme un miers.

Smaržo no ievām līdz ābelēm,

ceriņiem,

liepām,

smaržo pat rudenī, ­ziemā,

smaržo atkal līdz ievām un jāņuzālēm, –

un tā gadu tūkstošiem cauri,

gadu tūkstošiem pāri

tāpat kā četrpadsmito gadu

izsmaržojuši sieri mūsu svētkos.”

 

Viedoklis

Biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova: “Ilgi pošam Latvijas novadu Siera dienu, un tad visai ātri svētki izskan. Ir mazliet skumji, taču mūsos vēl ilgi saglabājas pozitīvās emocijas par svētku stundām, kas bijušas tik piepildītas, krāšņas, sirsnīgas, galvenais – bagātas ar sieriem un siera ēdieniem. Man bieži jautā, kāpēc “Siera klubs” rīko Siera svētkus. Un atbilde ir nemainīga: šis pasākums ir mūsu gada lielākais un svarīgākais notikums, kad varam, tūkstošiem dzirdot, pateikt paldies gan zemniekiem – piena ražotājiem, gan piena pārstrādes uzņēmumiem, gan siera patērētājiem. Latvijā ir daudz labu produktu, bet ne visiem ir svētki. Sieram ir! Tas nozīmē, ka siers ir ne tikai garšīgs un veselīgs, bet svarīgs Latvijai kā turības vairotājs, kā mūsu zemes vārda popularizētājs tālu aiz tās robežām.”

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man ir saglabajusies tēva jaunības dienu fotogrāfija kur viņš un vēl trīs puiši ceļ un apgriež ,kā rakstīts foto otrā pusē ,100 kg rituli apmācībās pie Šveices siera meistara Rudbāržos 30-t0 gadu vidū. Tēvs jau 38 gadus aizsaulē ,nav pie kā pārbaudīt ,īpaši to svaru ,bet ritulis patiesi liels. Lai veicās ,tā allaž uzsvēra tēvs, mūsdienu siera meistariem.

Draugiem Facebook Twitter Google+