×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Meldra, Meldris, Melisa
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
25. janvāris, 2017
Drukāt

Latvijas simtgades svinības pavasarī sāksies Latgalē

Foto: Ernests Dinka, Saeimas AdministrācijaFoto: Ernests Dinka, Saeimas Administrācija

Latvijas valsts simtgades svinību atklāšana gaidāma 2017. gada 4. maijā, Latvijas otrajā dzimšanas dienā, ar Balto galdautu svētkiem un tautas akciju “Apskauj Latviju”, šodien vēsta Saeimas preses dienests.

Latvijas valsts simtgadi atzīmēs no 2017. līdz 2021. gadam, lai aptvertu un pilnvērtīgi izstāstītu valsts veidošanas stāstu. Nozīmīgu vietu tajā ieņem vēsturiskais Latgales kongress, šodien svētkiem veltītā preses konferencē uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

“Pirmais Latgales latviešu kongress Rēzeknē 1917. gadā ir viens no svarīgākajiem vēsturiskajiem notikumiem, kas iezīmē mūsu valsts un nācijas tapšanas ceļu, kā arī parlamentārisma veidošanos. Kongresā lēma, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta,” atgādināja Mūrniece.

Aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis akcentēja, ka “mums ir gods veidot un svinēt savas valsts simtgadi, jo no tūkstošiem pasaules tautu tikai diviem simtiem ir sava valsts”.

“Aizsardzības nozarē Latvijas valsts simtgadē mums ir trīs lieli mērķi – militārās vēstures izpratnes veicināšana, karavīru vērtību un tradīciju izcelšana un patriotisma gribas stiprināšana,” raksturoja aizsardzības ministrs. “Mūsu karavīru dzīvības par šo valsti tika ziedotas, un Latgale bija tā vieta, kur vēl divdesmitajos gados cīnījāmies par šo valsti. Mums ir jāatdod parāds saviem varoņiem – cilvēkiem, kas kritušas par šo valsti. Šobrīd apkopojam, meklējam informāciju par cilvēkiem, kas saņēmuši Lāčplēša ordeni. Šajā procesā esam iesaistījuši jaunsargus,” pastāstīja R.Bergmanis.

Latgales Simtgades kongress un tā norišu programma būs viens no centrālajiem Latvijas valsts simtgades svinību atklāšanas notikumiem. Galvenie svinību notikumi gaidāmi Rēzeknē no 22. aprīļa līdz 7. maijam un Daugavpilī 6. maijā. Ar daudzveidīgu pasākumu programmu tiks akcentēta Latgales nozīmība Latvijas valsts izveidošanā un izceltas Latgales vērtības.

Kultūras ministre Dace Melbārde pauda, ka Latvijas valsts simtgades svinības sāksies tieši Latgalē, vietā, kur pirms simts gadiem norisinājās izšķiroši notikumi ceļā uz Latvijas valsts dibināšanu. “Latgale man ir īpaši mīļa savdabīgās, vitālās latgaliešu valodas un kultūras dēļ. Ticu, ka simtgadē īpašo vēl vairāk iemīlēs paši latgalieši, kā arī iepazīs arī Latgales draugi un viesi. Aicinu visus pasaules latgaliešus atzīmēt kongresa simtgadi gan klātienē daudzajās norisēs līdz pat augustam, gan neklātienē – sekojot līdzi norisēm sabiedriskajos medijos,” sacīja ministre.

Pirmais Latgales kongress, kas notika Rēzeknē 1917. gada 9. – 10. maijā (26. – 27. aprīlī pēc vecā stila kalendāra), bija Latgales latviešu pārstāvju sanāksme, kurā apsprieda Latgales pašpārvaldes jautājumus, tostarp jautājumu par Daugavpils, Ludzas un Rēzeknes apriņķu atdalīšanu no Vitebskas guberņas un to pievienošanu Vidzemes un Kurzemes latviešu apdzīvotajai teritorijai.

Nozīmīgākie notikumi Rēzeknē būs Latgales Simtgades kongress un Latgaliešu valodas nakts. Kongresa simtgades svinību programmā paredzēts atklāt īpašu Latgales kongresa simtgadei veltītu izstādi Latgales kultūrvēstures muzejā, un Latgales reģiona skolās Latgalē pazīstami kultūras un sabiedriskie darbinieki vadīs Novadmācības mācību stundas.

Atklāšanas dienā 5. maijā – notiks dievkalpojums Rēzeknes Jēzus sirds katedrālē ar kopīgu svētku gājienu un Latgales kongresa piemiņas vietas atklāšanu. Vienlaicīgi tas būs arī 4. pasaules latgaliešu saiets, kuru apmeklēs arī latgalieši no Sibīrijas. Tāpat tiks prezentēta Latgales kongresa simtgadei veltīta Latvijas Bankas monēta.

Notikumam par godu top vairāki jaundarbi. VSIA “Latvijas Koncerti” veido koncertciklu par katru no Latvijas novadiem, kas notiks Latvijas novadu koncertzālēs dažādos gadalaikos 2017. un 2018. gadā. Latgales koncertuzvedumu “Rakstiem un skaņai” veido Latgales izcelsmes radošā komanda un Latvijas radio koris Sigvarda Kļavas vadībā. Kompozīcijas pamatā ir Latgales unikālās kultūrtelpas izcelšana, sapludinot vienotā mākslinieciskā veselumā katoliciskās tradīcijas un tradicionālo folkloru. Krāslavietis Aleksandrs Meijers šim uzvedumam radījis īpašu mūzikas instrumentu no keramikas podiem. Latgalei veltītā uzveduma pirmizrāde Latgales vēstniecībā GORS notiks 22. aprīlī. Savukārt 4. maijā svētku koncertā izskanēs R.Dubras oratorijas pirmatskaņojums Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra, kora “Latvija” un ērģelnieces Ivetas Apkalnas izpildījumā.

6. maijā Daugavpilī notiks Tautu forums. Forumā tiks akcentēts dažādu tautību Latvijas iedzīvotāju devums dažādās jomās, jo īpaši uzsverot lomu valsts veidošanā un attīstībā. Foruma saturiskā programma top sadarbībā ar Daugavpils jauniešu iniciatīvu LAVKA un Vienības namu, kas šo gadu aizvada 80. jubilejass zīmē.

Latgales kongresa simtgades programma turpināsies arī maijā un jūnijā ar starptautisko tēlniecības simpoziju un Starptautisko militāro orķestru festivālu Daugavpilī, Tautas mūzikas svētkiem Ludzā un Latgales mākslas svētkiem Višķos.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+