×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. septembris, 2015
Drukāt

Latvijas skolas nav gatavas darbam ar bēgļu bērniem (10)

Foto-FotoliaFoto-Fotolia

Latvijas skolas nav gatavas darbam ar bēgļu bērniem, šādu viedokli TV3 pauda Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolas direktors Pēteris Ševčenko. Tieši šajā skolā pirmo reizi Latvijā mācības sācis bēglis.

Rīgas Natālijas Draudziņas vidusskolā mācības ir sācis 16 gadus vecais bēglis no Afganistānas Kamrans Aijubi, kurš Latvijas izglītības sistēmā saskāries ar vairākām problēmām. Kā skaidroja Ševčenko, Kamrana piemērs parādot to, ka vispirms bēgļus latviski jāskolo jau patvēruma meklētāju izmitināšanas centros. Viņš pieļāvis, ka drīz vien Latvijā ieradīsies daudzi bērni, kuri tāpat kā Kamrans nepratīs ne rakstīt, ne lasīt.

Kamrans patlaban ir vienīgais bēgļa statusu ieguvušais patvēruma meklētājs, kurš skolojas latviešu plūsmas mācību iestādē. Jaunietis spēj sazināties tikai persiešu valodā, turklāt neprot ne rakstīt, ne lasīt. Skolā sākotnēji plānojuši bēglim dot vietu kādā no klasēm, taču tad sapratuši, ka jaunieša zināšanas neatbilst pat 1.klases līmenim, tāpēc tagad pedagoģe ar viņu strādā individuāli un māca latviešu valodas pamatus. Viņa cer, ka mācību noslēgumā jaunietis vismaz sadzīves līmenī spēs sazināties latviešu valodā.

Turklāt milzu problēmas sagādā arī kontaktēšanās, jo Latvijā ir ļoti maz persiešu valodas pratēju. Tagad ar lielām pūlēm ir izdevies sameklēt tulku, kurš prot persiešu valodu, taču, tā kā tulka pakalpojumus valsts vai pašvaldība neapmaksā, viņš var palīdzēt tikai tad, kad pašam ir brīvs laiks.

Kamrans skolas solā pavada vienu mācību stundu dienā. Valsts apmaksā mācību materiālus un pedagoga darbu. Nauda ir atvēlēta pusgadam, bet kas notiks tālāk, skolā nezina. Vēl gaidāmas Rīgas domes piemaksas par papildu latviešu valodas nodarbībām. Skolotāja gan atzīst, ka finansiāli izdevīgāk būtu pasniegt visai klasei.

Jaunietis kopā ar ģimeni savulaik dzīvojis vienā no Afganistānas reģioniem, kuru kontrolē talibi kaujinieki. Lai pasargātu dēlu no neizbēgamās rekrutēšanas, viņa tēvs pārdevis zemi un samaksājis kontrabandistiem, lai tie puiku aizved uz drošāku valsti. Par to, kā viņš nokļuvis līdz Latvijai, Kamrans nestāsta, vien akcentē, ka šeit jūtas droši un labi. “Es ar lielu prieku mācos latviešu valodu. Skolotāja ir laba, un viņa man daudz palīdz. Sākumā vispār bija grūti iejusties Latvijas dzīves ritmā. Tagad jau esmu pieradis, un man šeit patīk,” sacīja jaunietis.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Nav nemaz tik bēdīgi Atbildēt

  Vienotības vairāk nekā 2500 biedri no partijas 43 reģionālām nodaļām,bez piketēšanas pie Raiņa pieminekļa,taču noteikti sniegs bēgļiem arī praktisku palīdzību,gan uzņemot viņus savās audžuģimenēs,gan (sekojot Vācijas piemēram) piedaloties šajā darbā bez atlīdzības,kā brīvprātīgie palīgi un tulki!

 2. Muļķības!Kad mēs dzīvojām Anglijā,bērns uzreiz gāja uz skolu nezinādams ne zilbi angliski,kā visi bērni,katru dienu tajā vidē,kontaktējoties,iejūtoties u.t.t.un pēc pāris mēnešiem visu saprata.Tā tik pie mums grib uztaisīt baigo problēmu,uz kā rēķina grib saņemt lielākas algas….

 3. Goda vārs, nav domāts kā provokācija, bet Atbildēt

  Kāda programma bija sagatavpta tiem uz Sibīriju izsūtītajiem latviešu bērniem, kas bez jebkādām krievu valodas zināšanām?

 4. Apstaigā IM kabinetus un tu sapratīsi – kāpēc nekā nav ( TO IR TIK DAUDZ UN VISI TIK ”SVARĪGI” UN VISI ”STRĀDĀ”…

 5. Viss buus labi. Beerni aatri iemaacaas valodas. Pats biju beeglju beerns. Ierados novembrii – ne bii, ne bee. Naakoshaa juunijaa jau skraideleeju ar vieteejiem beerniem pa speelju laukumu un chivinaaju angliski.

 6. Nevajag Latvijas skolotājiem kādu jaunu darba apmaksas modeli – vajag dzīvot saskaņā ar principu:
  “Zemāk par zāli, klusāk par vēju” ?

 7. Ko noziimee ‘nav gatavas darbam ar beeglju beerniem’? Tad vajag skolotaajiem, skolaam un skolu direktoriem ‘gatavoties’ un straadaat, nevis akmanaat un vaimanaat, streikot un piketeet!!!

  • Ko iemācīsi guļošam…..

  • vispārējas tolerances vārdā vajadzētu visas skolas Latvijā pārorientēt uz persiešu valodu.Varbūt,ka tad mums neatņems NATO patrulēšanu un ES finansējumu.Būsim taču parādījuši savu solidaritāti ar Tuvajiem Austrumiem un Ziemeļāfriku,kas arī tiek no mums prasīts.Ak,latvieši ,latvieši un viņu valdība!

Draugiem Facebook Twitter Google+