×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
17. aprīlis, 2014
Drukāt

Latvijas skolēni Eiropas Dabaszinātņu olimpiādē izcīna bronzas medaļas

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Abas Latvijas komandas aprīļa sākumā Grieķijas galvaspilsētā Atēnās notiekošajā 2. Eiropas Savienības Dabaszinātņu olimpiādē (EUSO) izcīnīja bronzas medaļas, informē Latvijas komandu vadītāja Agnese Kokina.

Viņa klāsta, ka olimpiādē kopumā piedalījās 50 komandas no 25 ES valstīm. Jaunieši vecumā līdz sešpadsmit gadiem apliecināja savas zināšanas dabaszinātnēs – bioloģijā, ķīmijā un fizikā, spēju darboties praktiski un strādāt komandā.

Šogad komandām bija jāatšifrē sāls un olīveļļas noslēpumi, jo sāls līdz ar olīvām bija veltes, kuras dievi piedāvāja cilvēkiem, kad cīnījās par Atēnu aizbildniecību. Jauniešiem bija jāmēra olīveļļas viskozitāte, gaismas laušanas koeficients, oksidēšanās pakāpi, ķīmiski jāattīra nātrija hlorīds un jāpēta iespējas ražot biodīzeli ar sālsūdenī augušām aļģēm.

Kopumā bija jāveic divi laboratorijas darbi, katrs četras stundas garš. Pēc uzdevumiem jaunieši varēja atpūsties dažādās ekskursijās un meistardarbnīcās, satikties ar Grieķijas olimpisko komandu airēšanā un citādi iepazīt viesmīlīgo Grieķiju. Tāpat olimpiāde bija lieliska iespēja satikt un iepazīt daudz citu valstu jauniešus, klāsta Kokina.

Iespēju doties uz šo olimpiādi jaunieši izcīnīja, pateicoties saviem sasniegumiem Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra virtuālajā konkursā “Domā! Zini! Mācies!”, sasniegumiem mācību priekšmetu olimpiādēs un rezultātiem atlases kārtā, kas rīkota Latvijas Universitātē (LU).

Latvijas komandu sastāvā bija Artūrs Banga (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Artis Galvanovskis (Jelgavas tehnoloģiju vidusskola), Viktorija Vereteņņikova (Rīgas Klasiskā ģimnāzija), Reinis Irmejs (Rīgas Valsts 1. ģimāzija), Arturs Petrovs (Daugavpils Krievu vidusskola – licejs) un Ingus Jānis Pretkalniņš (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).

Komandas sacensībām sagatavoja LU un Rīgas Stradiņa universitātes speciālisti. Līdz arī skolēniem uz Atēnām devās trīs mentori, kas katrs pārstāvēja savu zinātņu nozari, lai olimpiādes laikā varētu iztulkot uzdevumus latviešu valodā. Bioloģiju pārstāvēja Agnese Kokina (LU), ķīmiju – Mihails Haļitovs (Rīgas Stradiņa universitāte), fiziku – Ata Krūmiņa (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).

Dalība olimpiādē bija iespējama ar nodibinājuma “Fonds ASNI”, LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas un nodibinājuma “Izglītības atbalsta fonds” atbalstu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+