Latvijā
Izglītība

Latvijas skolēni izcīna trīs bronzas godalgas 30. Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē Ungārijā0

Publicitātes foto/A.Kokina foto.

No 14. līdz 21. jūlijam Szegedā, Ungārijā notika 30. Starptautiskā bioloģijas olimpiāde (IBO), kurā piedalījās arī Latvijas komanda: Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 11. klases skolnieks Toms Ekmanis, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas absolvente Anitra Zīle un 11. klases skolnieks Mārtiņš Dāvis Apsītis un Ventspils 1. ģimnāzijas absolvents Leons Ālītis, portālam “La.lv” pastāstīja projekta vadītāja Liene Voroņenko.

Par medaļām cīnījās 285 skolēni no 72 valstīm.

Kopvērtējumā Latvijas skolēni ieguva trīs bronzas godalgas (Toms Ekmanis, Anitra Zīle, Mārtiņš Dāvis Apsītis) un vienu atzinību (Leons Ālītis).

Sacensības organizēja Szegedas Universitāte sadarbībā ar Ungārijas sociālo lietu ministriju. Nedēļas laikā olimpiādes dalībnieki mērojās ar zināšanām un prasmēm bioloģijā, veicot laboratorijas darbus un risinot teorētiskos uzdevumus.

Skolēni veica četrus laboratorijas darbus (katru 1,5 h garumā) dažādās bioloģijas nozarēs.

Olimpiādes organizatori šogad bija īpaši parūpējušies par to, lai praktisko pārbaudījumu sadaļā, kas sastāvēja no četriem praktiskajiem darbiem, tiktu pārbaudītas gandrīz visas IBO oficiālajā zināšanu un prasmju sarakstā iekļautās bioloģijas nozares, tādēļ katrs darbs faktiski sastāvēja no diviem vai trīs mazākiem uzdevumiem.

Skolēniem ļoti īsā laikā bija jāpagūst izdarīt ļoti daudz, un labāk veicās tiem censoņiem, kuriem bija spēcīgākas laika plānošanas un taktiskas lēmumu pieņemšanas prasmes. Praktiskie uzdevumi aptvēra bioloģisko datorskaitļošanu un datu analīzi, bioķīmiju, biotehnoloģiju, augu bioloģiju, ekoloģiju un dzīvnieku anatomiju.

Interesantākie un sarežģītākie bija augu bioloģijas un dzīvnieku anatomijas uzdevumi, mikroorganismu “darbināta” galvaniskā elementa izveidošana un to neironu funkcionālo īpašību un iedalījuma izpēte, kas iesaistīti dzīvnieka orientācijā telpā.

Saistītie raksti

Starptautiskā bioloģijas olimpiāde notiek kopš 1990. gada. IBO piedalās skolēni, kuri ir savu nacionālo bioloģijas olimpiāžu uzvarētāji. Latvija piedalās šajās sacensībās kopš 1995. gada, savukārt 2002. gadā IBO norisinājās Latvijā. Nākamgad IBO notiks 3. – 11. jūlijam Sasebo (Nagasaki), Japānā, par ko plašāk var lasīt šeit.

Dalība Starptautiskajā bioloģijas olimpiādē notiek ar Eiropas Sociālā fonda projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” atbalstu (projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002).

 

 

LA.lv