×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
9. jūlijs, 2015
Drukāt

Latvijas strādājošie visvairāk sūdzas par neērtu darba pozu, nepiemērotu mikroklimatu un nespēju ietekmēt vadības lēmumus (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Strādājošie Latvijā visvairāk cieš no neērtas vai sāpīgas darba pozas, kā arī ilgstoša sēdoša darba, liecina Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūras (EU-OSHA) otrā Eiropas uzņēmumu apsekojuma par jaunajiem un nākotnes riska veidiem (ESENER-2) rezultāti. Pētījums, kura ietvaros tika aptaujāti gandrīz 50 000 darbavietu 36 Eiropas valstīs, rāda, ka Latvijas strādājošos, vairāk nekā vidēji Eiropā, uztrauc arī karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā, nespēja ietekmēt darba procesus un vadības lēmumus, un iespējamā darba zaudēšana.

Latvijā par neērtu vai sāpīgu darba pozu sūdzas 59,7% respondentu, kamēr vidēji ES šis faktors sagādā problēmas 55,8% aptaujāto. Biežāk nekā mūsu strādājošos neērta darba poza nomāc vien spāņus, francūžus, portugāļus, igauņus un somus.

Karstums, aukstums vai sauss gaiss darba vietā traucē pusei Latvijas strādājošo, un tas ir trešais augstākais rādītājs ES aiz Dānijas un Somijas. Vidēji ES nepiemēroti klimatiskie apstākļi ietekmē 35,9% respondentu.

Savukārt uz nespēju ietekmēt uzņēmuma vai iestādes vadības lēmumus norādījuši 22,6% Latvijas strādājošo, un šajā radītājā esam otrajā vietā aiz Zviedrijas. Citur Eiropā darbinieki jūtas krietni ietekmīgāki un ar nespēju mainīt vadības domas saskārušies vien 13,4% aptaujāto.

Sāpīga tēma Latvijas strādājošajiem ir arī darba vietas saglabāšana. Par iespējamo darba zaudēšanu bažījas 27,9% mūsu valsts iedzīvotāju, un šajā ziņā esam piektie ES aiz Somijas, Horvātijas, Portugāles un Čehijas. Vidēji Eiropā darba vietas saglabāšanas jautājums ir aktuāls 15,6% respondentu.

Apsekojuma rezultāti liecina, ka 76% uzņēmumu ES dalībvalstīs regulāri veic riska novērtējumus, kā arī 90% no tiem uzskata tos par lietderīgu darba aizsardzības pārvaldības veidu.

“Tie uzņēmumi, kuri neveic regulārus riska novērtējumus, norāda, ka riski un bīstamība jau ir zināma (83%), kā arī nav nozīmīgu problēmu (80%). Psihosociālie riski tiek uzskatīti par sarežģītākiem nekā citi. Gandrīz viens no pieciem uzņēmumiem, kuri norāda, ka ir jāstrādā ar problemātiskiem klientiem vai laika trūkumā, arī norāda, ka trūkst informācijas, kā efektīvāk novērst šos riskus,” par apsekojumā atklātajiem jaunajiem izaicinājumiem stāsta EU-OSHA direktore Krista Sedlačeka.

Apsekojuma ESENER-2 mērķis ir noskaidrot, kā visu lielumu organizācijās, tostarp mazos uzņēmumos ar 5 – 10 darbiniekiem, praksē tiek risināti darba aizsardzības jautājumi un jo īpaši, kā tiek novērsti jaunie un nākotnes riski. Pētījumā apkopotas atbildes no gandrīz 50 000 darbavietām 36 valstīs, ieskaitot visas 28 dalībvalstis. Ar apsekojuma rezultātiem var iepazīties šajā vietnē.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. tā eiropa paskatās cik viņiem pašiem ir tās neērtās darba pozas ,visu darba cēlienu stāvēt kājās ar salīkušu muguru ,ar izstieptām rokām uz priekšu strādājot vienīgais pārtraukums 25 min pusdienlaiks,kad ir iespēja apsēsties.
    Vieni taisa projektus,kaļ plānus,kamēr pārējie strādā.Ja par daudz atvērsi muti,būsi bezdarbniekos,skaisti runāsi,staigāsi pakaļ šefiņam(viet.arodbiedrības pārst.)kopā iedzersi kafiju,būsi labs darbinieks un dabūsi algas pielikumus.

Draugiem Facebook Twitter Google+