×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. novembris, 2012
Drukāt

Latvijas Tautas frontes jubilejas pasākumu rīkošana izmaksās Ls 435 000

Foto-LETAFoto-LETA

Nākamgad ar dažādiem pasākumiem tiks atzīmēta Latvijas Tautas frontes (LTF) 25.gadadiena, un to organizēšanai kopumā nepieciešami 435 837 lati, liecina nākamnedēļ valdībā iesniegtais Kultūras ministrijas informatīvais ziņojums.

No LTF 25.gadadienas pasākumu organizēšanai nepieciešamajiem 435 837 latiem šajā gadā vajadzīgi 358 337 lati. Lai nodrošinātu pamatekspozīcijas izveidi LTF muzejā, vajadzīgi 321 877 lati, grāmatas izdošanai par LTF darbību šajā gadā nepieciešami 19 000 lati, bet dokumentālas filmas uzņemšanai par LTF darbību – 17 500 lati, kas ir puse no filmai plānotās summas.

Šim gadam nepieciešamos līdzekļus paredzēts gūt no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”, bet nākamgad 77 500 latu apmērā finansējums jau apstiprināts Saeimā pieņemtajā 2013.gada budžetā. 2013.gadā programmā “Kultūras mantojums” 60 000 lati tiks novirzīti 30 tematisko izstāžu par LTF aktivitātēm izveidošanai, bet 17 500 lati no programmas “Filmu nozare” tiks novirzīti dokumentālajai filmai par LTF darbību.

Ar Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) rīkojumu tika izveidota koleģiāla un koordinējoša institūcija, kuras uzdevums bija izstrādāt pasākumu plānu un koordinēt valsts institūciju, pašvaldību un nevalstiskā sektora organizēto pasākumu īstenošanu LTF dibināšanas 25.gadskārtas atzīmēšanai. Darba grupa kā prioritārus pasākumus ir izvirzījusi pamatekspozīcijas izveidi LTF muzejā, grāmatas izdošanu par LTF darbību, dokumentālas filmas uzņemšanu par LTF darbību un 30 tematisko izstāžu organizēšanu.

Šie pasākumi uzskatāmi par prioritāriem, jo ar to palīdzību vispārliecinošākajā un ilglaicīgākajā veidā tiks iezīmēta Latvijas valstiskās neatkarības izcīņas un atgūšanas vēsturiskā nozīmība, kas ir akcentējama gan LTF 25.gadu jubilejas reizē, gan uzturama un popularizējama ikdienā.

Paredzēts, ka LTF pamatekspozīcija, ar mūsdienīgām muzeogrāfiskām metodēm aktualizējot vienu no spilgtākajiem posmiem Latvijas vēsturē – Trešo atmodu, uzrunās visplašāko auditoriju, radot emocionālu valstiskās un patriotiskās audzināšanas iespēju. Muzeja ekspozīcija ļaus dziļāk un būtiskāk izprast Latvijas vēsturi gan Latvijas iedzīvotājiem, gan mūsu valsts viesiem.

LTF pamatekspozīciju paredzēts iekārtot vēsturiskajā Tautas frontes mītnē Rīgā, Vecpilsētas ielā 13/15, kur ir nepieciešamas veikt ēkas infrastruktūras sakārtošanu. Šī vieta muzejam izvēlēta tāpēc, ka tieši šajā ēkā atradās Tautas frontes mītne. Muzeja pamatekspozīcijas zinātniskā koncepcija paredz detalizēti, bet vienlaikus arī emocionāli iedarbīgi, atklāt vēsturiskos notikumus, kuru ietekmē tauta apvienojās vienotā pilsoniskā sabiedrībā un izcīnīja valsti. Prognozējot, ka ekspozīcija būs ne vien Latvijas iedzīvotāju, bet arī starptautiskā tūrisma objekts, svarīga projekta sastāvdaļa būs informatīvā materiāla, ekspozīcijas kataloga, audiogida nodrošinājums gan latviešu, gan vairākās svešvalodās.

Savukārt grāmatā par LTF darbību tiks apkopots un sistematizēts faktu materiāls, ko bagātinās gan Tautas frontes muzeja krājumā, gan citos arhīvos esošās vizuālās vēstures liecības. Grāmatas autora Daiņa Īvāna teksts, apvienojot publicista skatījumu ar vēsturisko notikumu aculiecinieka un dalībnieka pieredzi, šo izdevumu ļaus veidot unikālu. Plānotā grāmatas tirāža ir 4000 eksemplāri, kas nodrošinās izdevuma iekļaušanu Latvijas publisko bibliotēku un skolu bibliotēku krājumos, tas būs izziņas un izglītības avots.

Latvijas neatkarības gadu laikā nav veidotas visaptverošas dokumentālas filmas par Latvijas ceļu uz neatkarības atgūšanu 1991.gadā, par tautas kustību neatkarībai, par Tautas fronti un tās lomu sabiedrības saliedēšanā un neatkarības atgūšanā ne notikumu, ne personību kontekstā. Esošie filmu un audiovizuālie materiāli ir lielākoties fragmentāri. Latvijas Televīzija ir uzņēmusi daudzus sižetus par Latvijas neatkarības atgūšanas procesiem, dažādi materiāli atrodas arī individuālu filmu studiju īpašumā – tos izmantojot, būtu iespējams izveidot hrestomātisku atskatu Latvijas vēsturē, sabrūkot PSRS un veidojoties jaunajai Latvijas Republikai.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+