×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.3°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
19. janvāris, 2012
Drukāt

Latvijas tēlnieki Ķīnā atkal izcīna pasaules čempionu titulu

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jelgavas ledus skulptūru festivāla mākslinieciskais vadītājs Kārlis Īle ar komandas biedriem izcīna pasaules čempionu titulu un otro vietu, tā otro gadu pēc kārtas pārsteidzot Ķīnas miljonus un liekot šīs valsts medijiem pievērst pastiprinātu uzmanību Latvijai.

Janvārī jau 28. gadu pēc kārtas Ķīnas ziemeļu pilsētā Harbinā notiek pasaules lielākais ledus un sniega skulptūru festivāls, kura galvenais notikums ir 26. starptautiskais ledus skulptūru konkurss un 17. Starptautiskais sniega skulptūru konkurss. Šis ir vieni no prestižākajiem ledus un sniega skulptūru konkursiem visā pasaulē, un cīnīties par pasaules čempiona titulu ik gadu ierodas spēcīgākie tēlnieki no visas pasaules. Šogad ledus skulptūru konkurencē sacentās 28 komandas no 9 valstīm, savukārt sniega skulptūru disciplīnā bija 26 komandas no 12 valstīm.

Konkursa pretendentu atlase notika pagājušā gada nogalē, kad žūrija izvērtēja iesūtītās skices un iepriekšējos darbus. Tiem, kuri izturēja atlasi, tika dota iespēja pierādīt savus spēkus elitārajā ledus konkursā.

Šogad Latviju Ķīnā ledus skulptūru konkursā pārstāvēja 2 komandas. Vienu komandu veidoja tēlniece Agnese Rudzīte-Kirillova un viņu asistēja Latvijas Mākslas akadēmijas studente Maija Puncule. Savukārt, tēlnieks Kārlis Īle, kurš ir izcīnījis daudz godalgas vispasaules ledus un smilšu skulptūru konkursos un kopā ar Mintautu Buškevicu bija pagājušā gada Harbinas ledus konkursa pirmās vietas ieguvēji, šoreiz ledus arēnā izgāja viens pats bez otra komandas biedra.

Kārlis Īle veidoja kompozīciju: „Dzīves grāmata”, veidota sarežģītā negatīva griezuma tehnikā, kas dod iespēju radīt skulpturālu tēlu ledus bloka iekšpusē. Ideju Kārlis smēlies no savas vecmāmiņas, kas viņam bērnībā mācījusi: „Grāmatu kuru nav vērts lasīt divreiz, nav vērts lasīt vienreiz”, pats autors domu attīstījis tālāk: „Taču ir viena grāmata – „Dzīves grāmata”, kuru iespējams lasīt tikai vienreiz. Tai katrs pats ir gan rakstnieks, gan lasītājs. Un šo grāmatu vajag izlasīt tā, lai to gribētos gan pašam, gan citiem lasīt vēlreiz”.

Konkursantu darbus izvērtēja starptautiska profesionāla žūrija, kuras sastāvā bija arī starptautisko ledus skulptūru pasākumu prezidents Juhani Lillberg no Somijas. Piešķirot Kārlim godpilno otro vietu, žūrija īpaši uzteica Latvijas mākslinieka neordināro ideju un tās mākslinieciski profesionālo izpildījumu.

Latvijas dāmu komanda radīja vērienīgu sievietes portreta tēlu ar nosaukumu „Sasalušie sapņi”, kurš tika novērtēts ar atzinības diplomu.

Sniega skulptūras tiek veidotas no iepriekš sagatavotiem sniega blokiem, kuru izmērs ir 3 x 3 un augstumā 4 metri. Komandā maksimālais var būt četri cilvēki.

Neskatoties uz to, ka Latvijas komanda sniega skulptūru konkursā piedalījās pirmo reizi, tā neizbijās stāties pretī lielajam sniega blokam un spēcīgajiem konkurentiem 3 cilvēku sastāvā.

Komandas kapteinim Kārlim drosmīgi palīdzēja abas latviešu mākslinieces, Agnese un Maija. Četru dienu laikā Latvijas komanda radīja sniega skulptūru „Sapņotāji”, kurā atveidota liela sievietes seja, kas sapņaini raugās zvaigznēs. Galva tika izdobta, un tās iekšpusē izveidota līdzīga, tikai krietni mazāka seja, kas caur zvaigzni lielās galvas pierē, arī skatās zvaigznēs.

Darba pamatideja,- „Kad mēs skatāmies zvaigznēs un sapņojam, mūsu domām nav robežu ne telpā ne laikā. Taču pat pašas tālākās zvaigznes ir reālas. Varbūt arī mūsu vislielākie un tālākie sapņi patiesībā ir kāda liela reāla būtne, kuru vienkārši mūsu acis un prāts nespēj aptvert?  Taču reālām būtnēm nepieciešami sapņi, un tāpēc mūsu sapņiem jāsāk sapņot pašiem savi sapņi. Bet varbūt mēs esam kāda daļiņa no kāda cita liela sapņa? Mēs varam par to pasapņot.”

Starptautiskā žūrija šai sniega kompozīcijai piešķīra 1. vietu. Un Latvijas komanda kļuva par šī gada sniega skulptūru konkursa pasaules čempioniem.

Kārlis un Agnese no Harbinas dodas uz Krievijas tālo austrumu pilsētu Habarovsku, kur kopā piedalīsies nākamajā starptautiskā ledus skulptūru festivālā „Ledus fantāzija”, kur pagājušajā gadā viņi kopā izcīnīja zelta medaļu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+