×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
11. februāris, 2015
Drukāt

Latvijas tiesās sāk demontēt metāla nožogojumus jeb “būrus”

Foto: LETAFoto: LETA

Šodien Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesā tiks sākta metāla nožogojumu jeb tā dēvēto būru demontēšana. Tos paredzēts demontēt visās Latvijas tiesās.

Kā informēja tieslietu ministra Dzintara Rasnača (VL-TB/LNNK) preses sekretārs Andris Vitenburgs, apzinot citu valstu pieredzi un izvērtējot Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumos paustās atziņas, Tieslietu ministrija secinājusi, ka metāla nožogojuma atrašanās tiesas sēdes zālē un tā izmantošana var radīt pazemojošu izturēšanos un Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas normu pārkāpumu.

No personas ievietošanas aiz metāla nožogojuma tiesas sēdes laikā ir atteikušās tādas valstis kā Andora, Austrija, Francija, Horvātija, Igaunija, Moldova, Nīderlande, Serbija un Somija.

Tieslietu ministrs aicina tiesnešus kā procesa virzītājus nepieciešamības gadījumā uz aktīvāku Kriminālprocesa likumā paredzēto tehnisko līdzekļu izmantošanu tiesas sēdēs, piemēram, gadījumos, kad apcietinātās personas atrašanās tiesas zālē var ietekmēt procesa dalībnieku drošību.

Jautājums par atteikšanos izmantot restotos metāla nožogojumus ir izskatīts Tieslietu padomē, un tā izteikusi atbalstu alternatīviem risinājumiem. Arī Tieslietu un Iekšlietu ministrijas pārstāvju tikšanās laikā tika secināts, ka metāla nožogojumi būtu demontējami un to vietā procesa dalībnieku un arī tiesājamo personu drošības nodrošināšanai jāievieš citu Eiropas valstu tiesu praksē jau izmantoti drošības pasākumi. Vienlaikus jāveicina videokonferenču izmantošana kriminālprocesā, jo tas novērš nepieciešamību konvojēt apcietinātās personas no ieslodzījuma vietas uz tiesu un uzlabo sabiedrības drošību kopumā.

Apkopotā informācija par rajonu (pilsētu) tiesu un apgabaltiesu sēžu zāļu aprīkojumu liecina, ka jau šobrīd vairāk nekā puse Latvijas tiesu (28 no 48) spēj nodrošināt krimināllietu izskatīšanu, nepastāvot iespējai tiesājamo personu ievietot aiz restota metāla nožogojuma. Kopumā šādi aprīkotas ir 37 tiesas sēžu zāles jeb mazāk nekā 12% no to kopējā skaita.

Metāla nožogojumu demontēšanu tiesas sēžu zālēs plānots pabeigt trīs mēnešu laikā.

Pirmā metāla nožogojumu demontēšana, piedaloties tieslietu ministram, notiks šodien plkst.14.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+