Latvijā
Izglītība

Latvijas Universitāte nāk klajā ar aicinājumu Šuplinskai2


Ilga Šuplinska
Ilga Šuplinska
Foto: Karīna Miezāja

Latvijas Universitāte “aicina izglītības ministri ievērot likumu un augstskolu pašpārvaldes tiesības”, uzsvērts augstskolas paziņojumā.

Latvijas Universitāte “aicina ministri Ilgu Šuplinsku ievērot Augstskolu likumu un neizdarīt politisku spiedienu uz augstskolas pašpārvaldes procesu”, uzsvērts augstskolas paziņojumā.

Jau ziņots, ka izglītības ministrija paziņojusi, ka ir konstatējusi vairākus pārkāpumus nesenajās Latvijas Universitātes rektora vēlēšanas, kurās uzvarēja līdzšinējais rektors Indriķis Muižnieks.

Tomēr Ilgas Šuplinskas (JKP) vadītā ministrija nesteidza valdība virzīt rīkojuma projektu par viņa apstiprināšanu amatā, tā vietā sākot pārbaudi par rektora vēlēšanu kārtības atbilstību normatīvo aktu prasībām.

“Augstskola ir atvasināta publiska persona. Tas nozīmē, ka valsts akadēmiskajai videi devusi tiesības pašai sevi pārvaldīt. Ministrijai ir tiesības iejaukties tās darbībā tikai tiesisku apsvērumu dēļ,” paudusi augstskola.

Augstskolu likuma 17. panta piektā daļa paredz, ka Ministru kabinets var neapstiprināt rektoru amatā, ja viņš ievēlēts, pārkāpjot šā likuma un augstskolas satversmes noteikumus.

“Universitātes rektora vēlēšanas ir notikušas atbilstoši likumam, atbilstoši tās Satversmei, tās ir tiesiskas, demokrātiskas, atklātas un pilnībā leģitīmas: neviens universitātes personāla loceklis nav iesniedzis nevienu sūdzību par Satversmes sapulces norisi,” pauž augstskola.

Latvijas Universitāte aicina ministri Ilgu Šuplinsku virzīt rektora Indriķa Muižnieka apstiprināšanu Ministru kabinetā.

Druviete: Šuplinskas paziņojumi par pārkāpumiem LU rektora vēlēšanās liecina par pilnvaru pārsniegšanu vai rupju politisku spiedienu

Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) paziņojumi par iespējamie pārkāpumiem Latvijas Universitātes (LU) rektora vēlēšanās liecina vai nu par pilnvaru pārsniegšanu, vai par rupju politisku spiedienu uz padotības iestādi, aģentūrai LETA norādīja LU prorektore Ina Druviete.

Druviete pauda neizpratni par to, kā ministre var paust šādus apgalvojumus par iespējamiem pārkāpumiem pirms Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) atzinuma.

“Zinot, ko ministrs drīkst atļauties, un ko ne, es gribētu teikt, ka šeit ir runa vai nu par pilnvaru pārsniegšanu, vai par rupju politisku spiedienu uz padotības iestādi, jau iepriekš norādot, kāds lēmums ir sagaidāms.

Ikvienā valsts pārvaldes iestādē normāla prakse ir tāda, ka tad, kad kāds jautājums tiek nodots kontroles iestādes izvērtēšanai, neviena amatpersona nedrīkst iejaukties izpētes procesā, uzsvēra Druviete.

Saistītie raksti

“Var painteresēties, kad sagaidāms rezultāts, bet nevis pirms galīgā sprieduma izteikt savu viedokli, turklāt tik kategoriskā formā, par šo it kā šķietamo pārkāpumu esamību,” teica prorektore.

Druviete uzsvēra, ka LU rektora vēlēšanas ir notikušas atbilstoši likumam, LU Satversmei un tās bijušas tiesiskas, demokrātiskas, atklātas un pilnībā leģitīmas, tādēļ Šuplinska tiek aicināta rektora Indriķa Muižnieka kandidatūru virzīt apstiprināšanai rektor amatā valdībā.

LA.lv