×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Bernhards, Boriss, Rojs
Pirmdiena, 20. augusts, 2018
26. marts, 2018
Drukāt

Latvijas valsts priekštece Livonija ir senāka par krievu un itāļu apvienotajām valstīm (41)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Aleksandrs Gārša, jurists un politologs Austrālijā

Autors – Aleksandrs Gārša, jurists un politologs Austrālijā

Ar pamatotu lepnumu un prieku svinam mūsu Latvijas valsts simto jubileju. Diemžēl mūsu nelabvēļi cenšas mūsu vēsturi nepatiesi pasaulei iztulkot. Nav grūti atspēkot apgalvojumus, ka mūsu valsti izdzēsa pusgadsimta nebrīvība un ka nebija okupācijas. Labi zinām, ka Hitlera Vācijas tā laika de facto sabiedrotā Staļina Padomju savienība ar nacionālsociālistiskās Vācijas svētību iznīcināja neitrālo Latvijas valsti.

Padomju karaspēkam pārejot mūsu robežu, mūsu zeme tika okupēta un brīvība ar varmācību un negodīgiem paņēmieniem nolaupīta. Mūsu grūti aizstāvamās robežas un militārās situācijas dēļ bija mums neiespējami sekot Somijas piemēram un aizstāvēties ar ieročiem rokās. No sociālistiskā “padomijas brāļa” Vācija pēkšņi kļuva par fašistisku labā spārna ienaidnieku, kad draugs un de facto sabiedrotā Vācija nodevīgi iedūra kara dunci padomju valsts mugurā. Rezultātā mūsu zeme nomainīja vienu okupantu pret otru.

Kad ar lielu rietumvalstu palīdzību padomija karu vinnēja, tā veikli izmanevrēja rietumu varas no līdzteikšanas pēckara Eiropas austrumu pusei. Ar to Latvijas liktenis bija apzīmogots un, nomainot vāciešus, atgriezās padomju okupanti. Sākās trešā okupācija.

Kā pateicību par latviešu strēlnieku lielo un dažkārt izšķirošo lomu, aizstāvot padomju Oktobra revolūciju, jau ar 1937. gadu Staļina ierosmē Krievijā, krietni pirms Latvijas okupācijas, uzsāka kaut ko līdzīgu genocīdam pret turienes latviešiem. To, Latviju pārņemot, dažādos veidos sekmīgi turpināja tur pret latviešu tautu..

Neskatoties uz lielajiem dzīvā spēka upuriem, piespiesto dalību pasaules kara abās pusēs, izsūtījumiem, terora un okupācijas dēļ piespiedu masu emigrāciju, Latvijas tauta izdzīvoja un tās brīvības alkas neizdzēsa. Tāpat saglabājās Latvijas valsts de iure atzīšana brīvajās rietumu valstīs. Tautas sirdīs neatkarības dzirkstele nekad neapdzisa. Neatkarība tika atjaunota 1990.–91. gadā. Latvijas de iure atzīšanai rietumu pasaulē, kā arī Krievijā, pievienojās atjaunotās neatkarības de facto atzīšana.

Mūsu nelabvēļi tomēr tagad pārdomājuši. Nožēlojot mūsu neatkarību, mēģina pasaulei iestāstīt, ka mūsu zemes neatkarība ir tikai nelaimīga vēsturiska sagadīšanās un Latvijas teritorijai nav neatkarīgas valsts pagātnes. Tā ir tīša vēstures faktu viltošana. Paši šādiem apgalvojumiem esam piepalīdzējuši, minot mūsu it kā 700 gadu nebrīvības laikmetu, kas bija izdevīgi Ulmaņa laikos Latvijas valsts patriotisma kopšanai un, lai atkratītos no sākuma gadu baltvācu iespaida.

Vēsturiskā patiesība gan ir citāda. Pat sirmajā senatnē, kuru apbrīnojam kā mūsu sākotnējo brīvības posmu, Latvijas teritorija bija sadalīta mazās cilšu valstiņās, no kurām pat krietna daļa bija igauņiem radniecīgo lībiešu apdzīvotas. Vienotas latviešu valsts toreiz Latvijas teritorijā nebija.

Savādā kārtā, kad šīs valstiņas ar varu un viltu sev pakļāva ģermāņu bruņinieki, no kuriem ne visi bija vācieši, Latvijas un Igaunijas tagadējā teritorijā izveidojās Livonijas konfederācija. Tā savu neatkarību aizstāvēja un saglabāja vairākus gadu simteņus – līdz pat reformācijas izraisītajiem kariem. Bet ar Livonijas sabrukšanu neatkarības posms vēl gadu simteņiem nebeidzās, jo no tās Latvijas dienvidu rietumu pusē nodibinājās Kurzemes hercogiste. Tā, kā neatkarīga valsts turpināja eksistēt līdz pat Napoleona laikiem, kad tās Kurzemes hercoga kroni nopirka Krievijas cari, garantējot Kurzemes autonomiju. Kā Livonijā, tā Kurzemē valdošā šķira bija vai nu baltvācieši, vai pārvācotie.

Pat pārējā Latvijas daļā pastāvēja autonomija – kā poļu-lietuviešu, tā zviedru un beigās krievu okupācijas laikos. Krievu tiešais iespaids ar autonomijas apkarošanu un pārkrievošanas mēģinājumiem kļuva smagi izjūtams tikai 19.g.s. pašās beigās un līdz ar to bija relatīvs jaunums.

Tātad Latvijas teritorijā lielum lielā vēstures posmā pastāvējušas valstiskas vienības.

Ka valdošā šķira – minoritāte – runāja vāciski, vai pēc toreizējās Eiropas politiskās sistēmas šīs valstis skaitījās citu valstu vasaļi, nav svarīgi. Piemēram, Prūsija bija Austrijas vasalis, bet pat karoja ar to. Angliju iekaroja un ilgi pārvaldīja normāņi.

Vēlākā posmā, valsts priekšgalā bija vācu izcelsmes ķēniņi. Lietuvas impērijas augstākā kārta pārpoļojās. Krievijas galmā ilgstoši runāja vāciski vai franciski, un daudzi tās valdnieki, ieskaitot Katrīnu II, bija vācu izcelsmes aristokrāti. Tādēļ vien neviens nopietni neapgalvo, ka šīs valstis bija zaudējušas neatkarību un ka tām nebija valstiskas vēstures. Visā Livonijas un Kurzemes hercogistes laikā to pamattauta Latvijas teritorijā vienmēr bijuši latvieši, tāpat kā lielais vairums to karavīru.

Svinot mūsu latviešu pārvaldītās valsts dibināšanas simto gadu, nedrīkstam aizmirst un uzsvērt, ka savā ziņā mūsu valsts vēsturiskie priekšteči bija Livonija un Kurzemes hercogiste un ka no šāda viedokļa esam šo valstu pēcteči. Apvienotās Krievijas un Itālijas valstiskā pagātne ir daudz jaunāka par Livoniju. Līdz ar Baltijas valstīm pirmā pasaules kara beigās savu neatkarību ieguva vai atguva gara rinda valstu Eiropas austrumos, kuru vēsturiskās tiesības uz neatkarību neviens nopietni neapstrīd.

Mūsu tagadējās latviskās Latvijas neatkarību ar grūtībām, cīņās pret diviem ienaidniekiem, ar upuriem ieguvām un tagad atkal atjaunojām. Tas nenotika pats no sevis. Neatkarīga valsts ir liels dārgums, par kura saglabāšanu un plaukšanu tagad visi mēs esam atbildīgi. No jauna visiem Latvijas iedzīvotājiem jāieaudzina lepnums uz savu valsti un patriotisms. Nedrīkstam vienaldzīgi teikt, ka lai jau citi… Vai kad kas nav pa prātam, jāpārvar ekonomiskas vai citas grūtības, vienaldzībā uzgriežam muguru, vai savu valsti vienkārši brīvprātīgi atstājam…

Pievienot komentāru

Komentāri (41)

 1. Ar šādu savu rupjību tu par sevi esi pateicis pat vairāk, kā nepieciešams, lai saprastu, kas un kamdēļ te komentē.
  Latviešu mentalitāte un paqsaules skatījums ir daudz daudz augstāks nekā jums pufaikzemes vateņu troļļiem! Variet pat necensties, mēs jūs jūtam un redzm pa gabalu, labāk kā rentgenstari :))

 2. Mēs jau te varam komentēt sazinko un sazinkā :)) no tā jau vēture nemainās, mainās jau tikai mūsu viedokļi par to!
  Un jāņem vērā, ka mēs te daudzi zinam vēsturi no skolas gadiem padomju skolās, līdz ar to daudzās lietās pat neesam zinoši par vienu vai otru tālas vēstures faktu, jo daudz bija melu un nepatiesības padomju izglītības sistēmā!
  Es vairāk sliecos uz to, ka ārzemās dzīvojošiem vēsturniekiem ir bijusi lielāka un brīvāka pieeja dažnedažādiem arhīviem un vēstures dokumentiem. Tas tomēr jāņem vērā.

 3. Fakts -Lai iekarotu senlatvieshu teritorijas un izveidotu Livonijas valsti vacu krustneshi karoja aptuveni 100 gadu!!! Iepazistieties ar sha laika cinas vesturi- ta ir gara! Vacieshi nemitigi iekaroja un tikpat atri pazaudeja shis zemes. Likas tas ilgs bezgaligi. Ka vini galu gala panaca tas iekaroshanu? Hipoteze – pielabinoties vietejai varas elitei, kas palika dziva vesela,tika kristita, iecelta muiznieku karta un logiski parvacojas lidz ar ienakusho eliti. Tikai ar vietejas elites palidzibu vareja izdoties nostabilizeties Baltija paklaut vietejos un dzivot miera. Tas, ka elite runaja cita,iekarotaju valoda, tas nebija nekas jauns Eiropaa. Britu salu paganus iekaroja normanji apmeram lidzigi un visa elite runaja tikai franciski!
  Sava zina-varam uzskatit Livoniju par Latvijas valsts teritorialo priekshteci, jo ta apvienoja Baltijas cilshu teritorijas, latvieshu un igaunu senchu zemes vienota teritorija un labi ,ka ta, jo citadi sen te vairs mes runatu tikai krieviski.

  • pielabinoties vietejai varas elitei Atbildēt

   “… kā izbīdīt no gojiem atbildīgos amatos ļaudis ar tumšu pagātni… ” … Copyright «Ciānas gudro protokoli».

 4. Autors ir sarakstījis daudzas aplamības.

  Teorija, ka 1918. gadā atjaunota Latvija ir Livonijas pēctece, eksistējusi Latvijas katoļu aprindās. Tā kā tas nav nekas jauns.

  Tomēr apgalvojums, ka “Piemēram, Prūsija bija Austrijas vasalis, bet pat karoja ar to.” ir vienkārši kronis autora nezināšanai. Prūsija nekad nebija Austrijas vasalis. Prūsija (Prūsijas hercogiste) līdzīgi Kurzemes hercogistei bija kādu laiku Polijas-Lietuvas valsts vasalis, bet nekad nebija Austrijas. Autors, acīmredzot, runā par trīs Silezijas kariem (7gadu karu ieskaitot), kad fakts, ka Vācu impēriju (jeb Sv. Romas imp.) lielākoties pārvaldīja austriešu valdnieki nepadara šīs attiecības par lēņu attiecībām. Autoram derēt rūpīgāk pastudēt pirmā vācu reiha satversmi un vēsturi.

 5. Nav īstas drošības,ka pirms 19.gs.latviešu etnoss bija noformējies,jo tam nebija savā valodā runājošas varas elites.

 6. ko?!! kas tie par murgiem te sarakstīti?

 7. Savādi ka tik detalizēti tiek izklāstīta pagātne un fakti, bet par to ka šodienas Latvija atkal ir nevis Neatkarīga valsts, bet kārtējā savienības daļiņa kur neatkarība ir tikai de Jure. Faktiski atkal laizam pakaļu tiem pašiem vecajiem saimniekiem!
  Jūs klauni tiešām domājat ka visa tauta ir aitu bars ??????
  Un Simtgades pasākums pareizāk ir piemiņas vai sēru diena par šodienas zaudēto Neatkarīgo valsti.

  • Latvija mūžos ir bijusi no kāda atkarīga,Mazas valstiņas jebkad būs atkarīgas no kāda.

   • ta protams nav hipotese, bet uz pasaules nav absoluti neatkarigas valstis. Ir kaimini, sabiedrotie, ienaidnieki no ka vienmer katra valsts uz pasaules bus atkariga. Mazas valstis var but stipras tikai savienibaa ar vel kadu, ka ari ar savu materialo un moralo attistibas limeni u.c. Bet ja salidzina ar 18. novembra Latviju un 4. maija Latviju- manuprat tas ir liels pretstats. Kaut vai salidzinot valsts neatkaribas iegushanas smago, nopietno procesu, tautas elites un inteligences moralo skaidribu, ar… ta saucamo valstiskaas neatkaribas vieglo atgushanas procesu 90 gadu sakuma. Tas ir skaidrs ,bet varbut tikai hipoteze :))), ka PSRS elite atkusa un deva neatkaribu apmainai pret jaunu varas sagrabshanas mehanismu. Vini saprata, ka ir laiks doties biznesaa! Kapitals pieejams viegli jeb faktiski bija vinu rokas. Varas strukturas un likumdoshanas vara faktiski tapat vinu rokas tikai cair citu institutu (saima), tad kapec ne? Tautas masas viegli manipulejamas un intelektualu aprindas gleevas vai maretialistiski noskanotas, iznemot dazus .PSRS eliti uz to spieda progress, jo vecais mehanisms absoluti vairs nedereja modernos apstaklos un ari neko laga neienesa personigajas kabataas. Ka nu ir ta nu ir ar to 100 gadi. Bet nu teritorija turas kopa nesadalita. Varam svinet tos 100.

 8. Tajo eodālajos laikos arī eiropas valstu elite runājā citā valodā . zemnieki citā . Un eiropas zemnieks bija tikpat apspiests,beztiesisks cik Livonijas zemnieks .

 9. Kāpēc jāpublicē murgi?

 10. Autoram ir pilniga taisniba. Livonija bija musu veca Valsts. Vajag palasit kaut vai cara laiku vestures gramatas ,tur Baltijas gubernas tika aprakstitas ka bijusi Livonija. Ari Kurlandes hercogiste. Ulmanu Karlitis uzspieda savu vesturi ,jo neieredzeja Baltvaciesus . Landesvers bija tas kurs atbrivoja lielu dalu Latvijas teritoriju no sarkanajiem stuckiesiem. Kalpaka nodala bija Landesvera sabiedrota.

 11. Esat gan jūs komentētāji visīstākie pastalnieki,tāpēc jau jums neiet savā falšajā valstī. Jūs esat gnīdas bez saknēm,bez atmiņas un bez zināšanām !

  • Mēs esam ideāli. Tādā ziņā, ka vieni no pēdējiem esam saglabājuši visu indoeiropiešu vēsturieko atmiņu – kad mēs vēl bijām brīvas ciltis no krustneši penetrācijas (t.i. arpmēram cērmjveidīga parazītu ielīšana organismā un tā ēšana no iekšas)
   Daudzas, īpaši DEiropas tautas šo atmiņu jau ir zaudējušas, jo viņiem tuvoaziātu čurkas ir pārāk tuvu un ir pārāk saēdušas jau tās nabaga sabiedrības. Frankus u.c.

  • Te drosibas policijai ir ko dariit.

 12. Te nu atkal atklājas latviešu daba- ja kaut kas nepatīk, uzmest lūpu apvainoties, un, protams, zināt visu par citiem labāk. Un, kā šķiet pēc komentētāju stila, vairumam vēstures zināšanas aprobežojas ar padomjlaika skolās mācito. Skumji ka tāds analfabētisma un ambīciju sindroms prevalē starp latviešiem.

 13. Te nu atkal atklājas latviešu daba- ja kaut kas nepatīk, uzmest lūpu apvainoties, un, protams, zināt visu par citiem labāk. Un, kā šķiet pēc komentētāju stila, vairumam vēstures zināšanas aprobežojas ar padomjlaika skolās mācito.l

 14. Krustnešu sumpurņi pārraksta vēsturi. Nahhali!
  Vispār krustnešiem jāvācas ārā būs no visas Eiropas. Eiropas tautas jau smok nost. Nevis te jābīda filosofijas uz māla kājām aiz matiem pievilktas, lai attaisnotu savas zvērības. Cik brīvo indoEiropiešu šie Dienvidnieku aziātiskie virsūlīdēji ir apslaktējuši, es domāju mati celtos stāvus.
  Varbūt lai netracinātu tautu… ja… jums ir izdevīgāk paklusēt par šo tēmu. Izmantojiet izdevību. Nevis gvelziet neveiklus murgus.

 15. Nu gan autors aizrunājies greizi. Livonija patiešām bija pirmā īsti pilnvērtīgā valsts Latvijas un Igaunijas teritorijā, tās iedzīvotāju vairākums bija latvieši un igauņi, bet Livonija nebija dibināta latviešu un igauņi interesēs un vadībā. Tā bija dibināta iekarotāju – bruņinieku (lielā pārsvarā vāciešu) interesēs, ar uguni un zobenu pakļaujot latviešus un igauņus. Tā nebija latviešu vai igauņu valsts, bet – nav ļaunuma bez labuma, jo tieši krustnešu iekarojumi un Livonijas eksistence nodrošināja to, ka mūsdienu latvieši un igauņi pieder Rietumu, nevis pareizticīgajai civilizācijai. Ja nebūtu bijusi Livonija, tad Latviju būtu iekarojusi Maskavas valsts.

  Kurzemes hercogiste nebija neatkarīga, tā bija Polijas-Lietuvas vasaļvalsts. Latviešu zemju autonomija Krievijas impērijas sastāvā 18. gs. un 19. gs. pirmajā pusē izpaudās kā vācu valodas, vācu muižnieku un vācu ierēdņu dominance vietējā pašpārvaldē. “Autonomās” Baltijas guberņas piedalījās Krievijas impērijas karos kopā ar visu lielo Krieviju.

 16. Bewidziet tak reproducēt MURGUS! Niekkalbji Atbildēt

  Šitādus miglas murgus raksta ar vienu mērķi.
  Lai latvieši nepaturētu visaugstāko mērķi. Bŗīvu valsti.
  Tas ir tas pats kas indiāņiem lepoties ar ASV štatu. Livonija ir krustnešu štats Eiropā!

  • Krustnešu sumpurņi pārraksta vēsturi. Nahhali!
   Vispār krustnešiem jāvācas ārā būs no visas Eiropas. Eiropas tautas jau smok nost. Nevis te jābīda filosofijas uz māla kājām aiz matiem pievilktas, lai attaisnotu savas zvērības. Cik brīvo indoEiropiešu šie Dienvidnieku aziātiskie virsūlīdēji ir apslaktējuši, es domāju mati celtos stāvus.

 17. Jautajums Latvijas vesturniekiem Atbildēt

  Vai svinot Latvijas 100-gadi aceresimies tos Polijas karavirus kuri palidzeja no Latvijas padzit krievijas bolseviku bandas?

 18. Ītons Kembridžs Atbildēt

  Brauciet studēt uz ārzemēm, tad arī jūs varēsiet pārrakstīt vēsturi kā šis kungs.

 19. Gārša kungs var savas pasaciņas stāstīt Austrālijas pamatiedzīvotājiem – aborigēniem, kuri labi zina, kas ir “Eiropas vērtības”. Latvijā kā atzīmēja, tā atzīmēs 22.jūnijā Varoņu dienu un 11. Lāčplēša dienu, par godu paveiktajam 1919.g., kad vācu baroniem un viņu pakalpiņiem tika dota skaidra un nepārprotama latviešu atbilde par daudzu piesauktajiem 700 gadiem!

 20. Tas, ka latvieši bija jau 1 000 gadus, nenozīmē, ka Latvija, kā suverēna valsts, pastāvējusi 100 gadus !
  Tā pompa, par 100 gadiem, izdevīga tikai mazlatviskajiem varturiem, lai aiztušētu lielos noziegumus pret latviešiem.

 21. Kas tas par murgu?

 22. Ko kungs ar šito peršu gribēja pateikt? Ka dažs letiņš cēlies no dižciltīga ierauga? Kas zin, kas zin; visi esam grēcīgi apakš Tā Kunga …

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Politiķi laukos zvejo balsis

Tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, deputātu kandidāti dodas biežākās vizītēs pie Latvijas vēlētājiem uz novadiem.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+