×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
22. janvāris, 2017
Drukāt

Dzintra Hirša: Politiķi ir gatavi piekāpties “minoritātei” (49)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Dzintra Hirša

Mēs, protams, zinām, ka neatkarīgā Latvijas valsts tika dibināta 1918. gada 18. novembrī, bet daudzi no mums nezina, ka jau tā paša gada 6. decembrī tika pieņemts pirmais normatīvais akts par latviešu valodas lietošanas tiesībām, konkrēti par latviešu valodas lietošanu tiesās, bet 29. decembrī jau par pāreju uz latviešu valodu dzelzceļu dienestā. Soli pa solim latvieši virzījās uz sava valstiskuma izveidi un nostiprināšanu, pirmo reizi valsts valodas godā ceļot latviešu valodu. Protams, ja ir valsts, ir arī valsts valoda. Uz šo godu tolaik pretendēja gan vācu valoda, gan Krievijas impērijas valsts valoda – krievu valoda. Vācieši, būdami tikai apmēram 7% no valsts iedzīvotāju skaita, “proponēja tādas Latvijas valsts izveidošanu, kurā varu vienlaikus dalītu vācu un latviešu kopiena ar divām valsts valodām, pat divvalodīgu armiju. Vācieši uzskatīja, ka tikai tāda valsts varēs saglabāt kopsaikni ar Eiropas civilizāciju” (Leo Dribins). Latvieši noraidīja šādu valsts modeli un turpināja nostiprināt latviešu valodas statusu. Tikai trīs gadus pēc valsts nodibināšanas, 1921. gadā, tika pieņemti “Noteikumi par valsts ierēdņu pārbaudīšanu valsts valodas prašanā”. Un, protams, tūlīt pat Tautu Savienībai tika sūtītas sūdzības par “minoritāšu diskrimināciju”. Cik pazīstama aktivitāte!

 

Svarīgi Meierovicam, bet ne šodienas politiķiem

1992. gadā, kad stājās spēkā Valodu likuma norma par valsts valodas prašanu un lietošanu iestādēs, uzņēmumos un organizācijās, Krievija piesūtīja Latvijai notu, aizrādot uz to, ka dažas likuma normas diskriminē krievu valodu, bet 1999. gadā notu par iecerēto valsts valodas pārāk plašo lietošanu Latvijai piesūtīja EDSO Augstā komisāra birojs.

Tāpēc gribu atgādināt varbūt mazāk zināmu faktu, ka mūsu valsts pastāvēšanas vēsturē viens no visspožākajiem mūsu valstsvīriem Zigfrīds Anna Meierovics īpašā paziņojumā Tautu Savienībai uzsvēra, ka skolu un ticības jomā Latvija piekāpsies, bet valodas jautājumā tā nepiekāpsies un nostiprinās latviešu valodas valstisko statusu.

Toties šodienas politiķi 25 gadus pēc neatkarības atgūšanas ir gatavi soli par solim piekāpties “minoritātei”, kas no vēsturiskās minoritātes (8,8% 1935. gadā) ir pārvērtusies par ieceļotāju vai neleģitīmi ieceļojušo minoritāti (34% 1989. gadā). Latvijas Valsts prezidents šodien runā par Latvijas pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem no dzimšanas brīža, pamatojot to ar vajadzību nepalielināt nepilsoņu skaitu. Bet uzreiz rodas vairāki jautājumi. Vai vecākiem nav nekādu tiesību izvēlēties sava bērna pilsonību? Vai bērnam pašam, sasniedzot attiecīgu vecumu, nav tiesību izvēlēties pilsonību? Un, pats galvenais – vai nepilsonības institūtu neatražo pati valsts, saglabājot valsts finansēto divplūsmu izglītības sistēmu un iebāžot galvu smiltīs, skandinot, ka var nodrošināt integrāciju arī ar esošā modeļa palīdzību. Laikam jau tāpēc 25 gadus pēc neatkarības atgūšanas katru 9. maiju Pārdaugavā un citur pie “okupācijas” pieminekļiem dodas arvien lielāks skaits krievu skolu skolēnu, kas “labi” apguvuši Latvijas vēsturi. Laikam tāpēc 2012. gadā apmēram 273 000 pilsoņu nobalsoja par valsts valodas statusa piešķiršanu “pazemotai” krievu valodai, kurā kaimiņvalstī runā tikai apmēram 140 000 000 cilvēku. Laikam tāpēc krievu skolās pieaug skolēnu skaits. Laikam arī tāpēc, ka būt nelojālam Latvijas valstij ir gods, kā to pierāda notikums ar skolotāju, kas atzinies nelojalitātē valstij, uz ko valsts pat nereaģēja. (Bet varam taču uzdot arī jautājumu, cik ir tādu, kas nav atzinušies nelojalitātē valstij, taču joprojām māca bērnus? Vai arī, cik ir tādu, kas melo, ka ir lojāli valstij, bet referendumā balso pret valsts Satversmi, kā to esot darījis, piemēram, Rīgas mērs Nils Ušakovs?) Tieši tāpēc, ka mēs atstājam visu pašplūsmai, baidoties pieskarties mūsu valsts svarīgākajiem nacionālās eksistences jautājumiem un īpaši lojalitātei pret mūsu Satversmi, ir iespējami uzbrukumi latviešiem, kas iestādēs nerunā krieviski. Pat pusaudži, kas mācās Latvijas skolās, pieprasa apkalpot viņus krievu valodā.

Pievienot komentāru

Komentāri (49)

 1. Iztapīgie politiķi ir gatavi atteikties pat no Latvijas vēstures kā atsevišķa mācību priekšmeta!

 2. Administracja Trumpa ma się kierować w polityce zagranicznej zasadą “pokój poprzez siłę” – czytamy na stronie Białego Domu

 3. Administracja Trumpa ma się kierować w polityce zagranicznej zasadą “pokój poprzez siłę” – czytamy na stronie Białego Domu.

 4. VĀJPRĀTS ar jēdzienu” latgaliešu valoda””! LAIKAM PRET AKMEŅIEM SASITUŠI SAVU STULBO GALVU UN TRAUMĒJUŠI MĒLI!!! TIK PAT NEKAUNĪGI, UZBĀZĪGI RADĪJUMI!!! Referendumā taču nobalsojām par LATVIEŠU VALODU!?? TĀ IR VALSTS VALODA!!!!!!!! KAD LATGAĻI BEIGS ŠĶELT LATVIJAS SABIEDRĪBU??? NAV TĀDAS DIENAS, KAD KAUT KO NEIZSPĻAUTU TAJĀ LATGALES DIALEKTĀ NU JAU VISAS VALSTS MASU MEDIJOS!!! CIK NEKAUNĪGI UN APROBEŽOTI ĻAUDIS! RIEBJAS!!! LABĀK DOMĀJIET KĀ DARBOTIES UN STRĀDĀT, LAI PACELTOS PĀRĒJO VALSTS NOVADU LĪMENĪ EKONOMISKĀ ZIŅĀ!?! BRAUCIET NO RĪGAS UZ SAVU NOVADU UN RADIET LATGALES RADIO, BET NELIENIET VISUR UN NEŠĶELIET LATVIJAS SABIEDRĪBU, DULBURI! NERADIET LIEKAS PROBLĒMAS!!!

 5. Autorei pilnīga taisnība, tikai nevajag visu gaidīt no valdības, pašiem arī jābūt ar mugurkaulu nu runājiet ar cittautiešiem tikai latviski. Cieniet latviešu valodu paši tad to darīs arī citi. Latgalieši kas tā lielās ar savu valodu padomājiet, kāpēc jūs to lietojiet tikai saskarsmē ar latviešiem, ja jūs uzrunā krieviski lepnā latgalieša kā nebijis uzreiz penterē krieviski.

 6. Nevar būt nekāda runa par Latvijas pilsonības piešķiršanu nepilsoņu bērniem no dzimšanas brīža kamēr visas valsts skolas nav pārgājušas uz valsts valodu. Savādāk tā ir pašnāvība latviskai Latvijai.

 7. Paldies Dzintra! … bet .. ko var gribēt no politiķiem, kuru mugurkauli ir pārdoti par rubļiem un dolāriem? … žurnālistika Latvijā ir kā pērkama prostitūta … kamēr Ventspils lembergs vien būs pie varas – nekas nemainīsies, jo šī vara izdabā un ir atkarīga no homosovjeticus sveštautiešiem, kuri pat nemēģina saprast, ka viņi dzīvo citā kultūrtelpā. .. šāda atkarība nosaka šodienas politiku. … politiku, kura dod tiesības piesmiet šiem svešajiem mūsu zemi

 8. Lūdzu dzēsiet svešā valodā rakstīto vai arī nodrošiniet tulkojumu.

 9. Bravo, Dzintra! Ne ko pielikt, ne atņemt, bet vai atradīsies ausis, kas to vēlas dzirdēt?! Domāju, ka problēma jau nav nesaprašanā, bet negribēšanā…. Bet paldies, ka lieku reizi atgādināji!

 10. Latvieši jau nemaz tā nealka pēc tās savas valsts, jo PSRS paspārnē jau bija pazaudējuši tās latviskās saknes un tie itkā TF aicinājumi atjaunot savu valsti, tika sadzirdēti kā maisa atvēršana no kura bez darba birs ulmaņlaiku labumi. Un kad nu tā valsts kā par brīnumu tika, tad viss entuziasms saplaka. Un izrādījās,ka mūsos tā latviskuma ir palicis gauži maz. Arī mūsu valdība jau no tām pašām aprindām nāk un tāpē cviņi nemaz nesaprot kas tā suverenā valsts īsti ir un kā vajadzētu veidot valsts politiku. Arī lielais skaits jaukto ģimeņu / kā prezidentam/ neaudzina Latvijas patriotus, bet gan divkopienas trubadūrus. Neesam mēs vēl kļuvuši par savas latviskas Latvijas saimniekiem. Neesam!

  • pārlauztais mugurkauls Atbildēt

   +1
   diemžēl

  • Tā nav pilnīgi kā Ojārs saka Atbildēt

   Tā laika elite gluži no sākuma bija pa lielai tiesai korumpēta un attiecīgi łāva sevi dancināt tā maldinot un piešmaucot tautu. Korupcija vairāk vai mazāk pastāv visūr bet visvairāk pie nomenklatūras un vińas mantniekiem.

 11. Krievi neskaitās vēsturiskā minoritāte Latvijā, tāpēc atsauces uz minoritāšu tiesībām Eiropā nekā neskar krievu valodas statusu.

  • Pilnīgi un pareizi – vēsturiskā minoritāte ir lībieši ( līvi ) pārējie ir ieceļotāji kā kājām, ratiem un pat ar tankiem…Tas vairāk tām 100 ”gudrajām” galvām, kad domāšana un saprašana tā vājāka, ka šeit ir Latvijas zeme – pat nerūpējas, lai varētu uztvert Latvijas radio un TV …

 12. Kopš latgaliešu dialekts ir nosaukts par valodu un tam ir gan radio, gan TV savs raidlaiks, nav brīnums, ka tiesības prasa un prasīs krievu, ventiņu, sēļu un līvu valodas. Nav taču svarīgi, ka latvietis nesaprot latgaliski! It kā oficiālā valsts valoda ir latviešu gan runātā, gan rakstītā veidā, tai jābūt visiem saprotamai. Vismaz medijos vajadzēja ievērot to, kas likumā noteikts! Bet mums viss ļengans kā piedzēries vecis…

 13. Un Kultūras ministriju vada cilvēks, kas šādu politiku atbalsta un veicina, ģērbjas tautastērpā, braukā pa UNESCO saietiem, bet faktiski veicina divvalodību ar izrietošām sekām.

  • Nav nekāda latgaliešu dialekta!!! IR LATGALĪŠU VOLŪDA I BASTA!!!

   • Ko tu muldi sieru līdzskrējēj!Latgalieši visi kā .. salīduši gan Vidzemē,Kurzemē>Zemgalē un protams Rīgā! Latgalē praktiski tavu broļu nav !Bet ja ir tad ne ar latgaļu dialektu!!!!!!!,bet ar pazemīgu krīvu volūdu.Jums tā Latgale “patrioti”ir pie kājas!Jūs taisat cūcības “volūdas”aizstāvībai lai pielīstu krievam !!Vai Zilupē,Rēzeknē utt.latgaļi rullē?Kāda valna piec tad jius 1917.godā līdāt pie Latvijas? Biutu palikuši Vitebskā.TĪ jiusim parodietu kas ir : latgalīšu “volūda””.Paprasieji voi kaids grib jūs uicātīs?Kas tū darās?Kur tu ļiksi tū volūdu i cik tis vaļstij moksos? Mankurts tu esi !!!

    • <<>>>>
     Tu nu gan labi zini Latvijas vēsturi ! Bet ir dažas lietas,ko Tu nezini:nezini to,ka t.s. latviešu valodas pamatā ir LATGAĻU valoda,ka jau nosaukums Latvija ir cēlies no vārda letti(tā sauca latgaļus),ka arī sarkanbaltsarkanais Latgalē radies ,jo Cēsis tolaik bija latgaļu zemes,u.t.t.,u.t.jpr.

     • Tu nu gan esi no krievu .. izlīdis,jo tā nezināt vēsturi var tikai ..-mužiks.Dieva dēļ izlasi Latvijas vēsturi!Cēsis tev esot no Latgales? ar karogu azotē no Rogovkas?Tu pats neesi no Tambovas čekas pagraba izlīdis ar apdauzītu galvu?

 14. “Tieši tāpēc multenītes televīzijā ir tikai krievu un angļu valodā un no 32 miljoniem eiro Valsts akciju sabiedrība “Lattelecom” peļņas tulkojumu latviešu valodā nodrošināt nevar.”
  ==================================================================
  Tieši tāpēc jāpadomā par pastāvošo iekārtu, jo esošā neo-liberālisma valstiskuma forma tikai padziļina nesaskaņas un problēmas LV.To pat tāds eirokrāts kā V.Dombrovskis atklāti atzīst:” Dombrovskis: Mēs pārāk aizrāvāmies ar liberālisma virzienu ekonomikā.” Diena.lv

 15. Samazināt skolotājiem algas-tur tiešām ir jābūt lielai drosmei!

 16. Kādi tādi latvieši, kādā tādā referendumā noraidīja latviešu inteliģentu ( Jānis Akuraters, Rainis, brāļi Kaudzītes, ekonomists Kārlis Balodis u.c.) ieceres izveidot “ziemeļu Šveici” – “..kopienu pašpārvalde, tiešā demokrātija, referendumi, kuros tauta var lemt par jebkuru jautājumu.” (“Jākliedē uzturētais mīts par mūsu senču kalpības garu.” Intervija ar vēsturnieku K.Kļaviņu – sk.LA, 21.12.2016.)
  p.s. Šveice ir multilingvāla valsts, tajā ir četras oficiālās valodas: vācu, franču, itāļu un retoromāņu.

  • Man jau nav problēmu a- es brīvi runāju divās valodās, spēju sazināties vēl divās, bet ko tad iesāks tā ruskojezičnaja masa kas tik vienu spēj apgūt, to pašu tik ar mātes vārdiem, lai iztiktu sarežģitākas domas? Par šiem esiet padomājuši?
   viņi, nabadziņi ir ušemļonije…

  • Cik var musināt un maldināt cilvēkus, piesaucot salīdzinājumu ar Šveici?! Tās četras oficiālās valodas tur gan ir, taču atgādināšu, ka Šveice ir konfederācija un katrā kantonā (pašvaldības teritorijā) ir tikai viena oficiālā valoda. Ja nu gribas salīdzināt, tad drīzāk Šveices priekšstatam atbilst triju Baltijas valstu modelis – trīs valsts valodas (lietuviešu, latviešu, igauņu), bet katra savā “kantonā”, nevis visās valstīs vienādi. Bet Latvijā šādu vairāku oficiālu valodu modeli drīkstētu veidot tikai latviešu, līvu un latgaliešu valoda. Punkts.

 17. Tu esi miemācījies tikai vienu vārdu, to raksti savos portālos.

  • Džaj tu knes !

  • vislielākie naciķi ir ušemļonije ruskojezicnije, kuri uzskata, ka viņi ir izredzētie – visai apkātējai paulei ir jārunā viņu valodā, kur satar citu, jau atšķiras no Krievijas krievu valodas ar nepareizām gramatskām formām un vārdu nabadzību (uz to man pievērs uzmanību tieši Krievijs krievi), un ja viņi ir spiesti apgūt vēl kāu valodu, tas ir viņu tiesību ierobežosāna un zem viņu pašcieņs.

 18. “Minoritāte” par šiem politikāņiem vienalga nebalsos!

  • ” Laikam tāpēc 2012. gadā apmēram 273 000 pilsoņu nobalsoja par valsts valodas statusa piešķiršanu “pazemotai” krievu valodai.”
   ==================================================================
   Tāpēc tikai kādi nieka 10 000 reāli atbalstīja Interfronti 1991.g. janvārī (mītiņš ASK stadionā), ka lielākā daļa minoritātes noticēja LTF solījumiem:”Mēs redzam nākotnes Latviju kā demokrātisku valsti, kurā visiem pilsoņiem neatkarīgi no to nacionālās un sociālās piederības, politiskās un reliģiskās pārliecības, ir nodrošinātas vienādas tiesības. Latvijai ir jābūt humānisma valstij, kurā valda likums, ekonomiska augšupeja un plašas garīgās kultūras attīstības iespējas jebkurai etniskai grupai.”
   LTF Domes valdes 1989.g. 31. maija aicinājums.

   • Ah tu ķēms,tev vēl maz ir,ka pēc 25 gadiem Latvija atkal ir pārkrievota un okupēta!?Tev maz,ka Latvijas galvaspilsētā mērs ir okupantu pēctecis un RD pārkrievota?Tev par maz,ka Rīgā kā okupācijas laikā dzird
    pārsvarā krievu val,ka Saeimā tup 1/4 d.Putina partijas domu un idejiskie tovarisči?KAS tevi neapmierina,ka nav 100% atpakaļ 1987.gads?Krievs te “piežmiegts”? BET kā jūtas PAMATNĀCIJA,ka jābrauc prom ,jo nevar dabūt darbu bez okupantu val.?Cik ilgi atkal taps pazemoti LATVIEŠI? Vējonis ir trencams ratā ar .. slotu,jo viņam rūp,ka krievi redz nejūtas kā mājās!Pupu mizas,jo tad jau viņi muktu uz “mājām”,kā no Vidusāzijas!Tādi visi ir maitu lijas,kas noknābā Latvijas un tautas likteni.Vai ne LA? Cenzors piekrīt?

 19. Politiķi, varbūt tomēr ne visi, ir gatavi piekāpties. Jā, diemžēl tā tas ir. Kāpēc mēs tādus ievēlējam un kāpēc mēs paši ikdienā parasti piekāpjamies?

 20. Minoritāte (8,8% 1935. gadā) ir pārvērtusies par ieceļotāju vai neleģitīmi ieceļojušo minoritāti -34% 1989. gadā.
  ==========
  Rīgā Ušakovs jau legalizējis divvalodību. Mikroautobusos visa informācija abās valodās, šoferi lielākoties ” minoritāte. Latvieši pārdodas par tramvaja biļeti

  • KAPĒC kautrējaties pateikt taisn[ibu CIK šodien %-tu ir krievvalodīgo/ krievu/ Latvijā un īpaši Rīgā,Jūrmalā u.c.lielajās pilsētās !!!Bail vai kauns?

 21. Problēma ir elitē, pārāk atkarīga no Krievijas.

 22. Pasmējos par cerībām uz Šadurski. Šadurskis ir nožēlojamākais no visiem priekštečiem un šobrīd iznīcina nevis reformē to sistēmu. Un viņš ir varākkārt patecis, ka krievu skolas neaiztiks! Viņš vnk iznīcinās latviešu skolas, kā to jau iesācis darīt!

 23. latgale pie varas, taču……..viss viņiem salauzts nošļurkāts…..arī valoda

 24. Ko vien par naudu neizdarīsi it īpaši tādā pērkamā vietā kā S…. – Tāpēc jau Kārlis palaida mājās, lai ar zemi un pelna sev iztiku ar darbu – kas bija par bļaušanu – kā – kad tiek sivēniem atņemta silīte…
  Protams visi jau nē : viens ar uzdevumu, otrs par naudu, trešais aiz stulbuma…ceturtajam tāpat labi . Nu nevar neviens piecelties kājās un teikt – šeit ir sēra smaka. Vakar (nosacīti ) to uzdrošinājās atkārtot Zatlers un bļaušana tāda pati. Tikai 2000 gadu atpakaļ kāds vīrs Palestīnā teica – kurš ir bez grēka, lai met to pirmo akmeni – tas netika mests…

 25. Lācis latvijiešiem ir kosmosa līmeņa ģēnijs. 🙂

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Pirms Jāņiem skaidri zinām, būs sukas tā kā tā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) kriminālprocesā par, iespējams, nelikumīgu partijas “KPV LV” finansēšanu aizturējis trīs personas un veicis kratīšanas. KNAB vakar Saeimā aizturēja arī šīs partijas pārstāvi deputātu, bijušo aktieri Artusu Kaimiņu. Saeima vakar deva piekrišanu Kaimiņa aizturēšanai un kratīšanai, nevis apcietināšanai. Deputāts pirms aizturēšanas vakarrīt žurnālistiem teica, ka viņam neesot skaidrības, par kādiem jautājumiem Ģenerālprokuratūra lūgusi parlamentam atļauju viņa aizturēšanai un kratīšanas veikšanai. Kaimiņš pauda uzskatu, ka viņa pārstāvētā partija ir “absolūti neizdevīga valdošajai varai” un pašlaik notiekošais ir domāts “priekš televīzijas kamerām”. Viņš gribot zināt, “kāpēc šī pompozitāte” ir dažus mēnešus pirms Saeimas vēlēšanām.

Kā vērtējat Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa aizturēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+