×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
15. augusts, 2014
Drukāt

Latvijas vēstnieks ASV: Obamas viesošanās Igaunijā būs vizīte visā Baltijas reģionā (2)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

ASV prezidenta Baraka Obamas septembra sākumā gaidāmā viesošanās Igaunijā nav uzskatāma par vizīti tikai vienā valstī, bet visā Baltijas reģionā, šorīt telefonintervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam “Rīta panorāma” atzina Latvijas vēstnieks ASV Andris Razāns.

Viņš skaidroja, ka minētā vizīte šajā laikā Baltijas valstīm, tai skaitā arī Latvijai, būs ļoti, ļoti nozīmīga. “Es domāju, ka šī vizīte nepārprotami signalizē tikai vienu – to, ka Baltijas valstu drošība un labklājība šobrīd ir ASV augstākās prioritātes jautājums, citādi šādas vizītes reģionā vienkārši nebūtu,” sacīja vēstnieks.

Razāns turpināja, ka “šai vizītei ir nepārprotama reģionāla dimensija, un, neapšaubāmi, tā nav tikai vizīte uz vienu Baltijas valsti, bet vizīte Baltijas valstu reģionā”.

Jautāts, kāpēc ASV pirmā persona no visām Baltijas valstīm izvēlējusies apmeklēt tieši Igauniju, Razāns nenoliedza, ka tas varētu būt saistīts ar faktu, ka šī Baltijas valsts vienīgā izpilda NATO prasību par finansējuma atvēlēšanu aizsardzībai vismaz 2% apmērā no iekšzemes kopprodukta (IKP). Tomēr tas noteikti neesot vienīgais arguments.

“Es domāju, ka šāda veida lēmumi par vizītēm parasti tiek pieņemti, izvērtējot veselu virkni konkrētu jautājumu un kontekstu. 2% finansējums [no IKP] aizsardzības vajadzībām neapšaubāmi ir būtisks, bet jāpatur prātā, ka var būt arī citi jautājumi, kas noteikti tika ņemti vērā, domājot par braucienu uz Baltijas reģionu. [..] Šajā konkrētajā Eiropas drošības situācijā nebūtu milzīgas nozīmes, uz kuru vietu Baltijas valstīs dodas ASV prezidents,” telefonintervijā raidījumam “Rīta panorāma” komentēja Latvijas vēstnieks Savienotajās Valstīs.

Kā viens no faktoriem, kāpēc Obama izvēlējies doties tieši uz Igauniju, nevis, piemēram, Latviju, varētu būt arī 12.Saeimas vēlēšanu tuvums. “Šādi svarīgi iekšpolitikas jautājumi tiek ņemti vērā, jo bieži vien [citas] valstis nevēlas ar šādām vizītēm kaut kādā veidā ietekmēt vēlēšanu rezultātus,” skaidroja Razāns.

Kā ziņots, ASV prezidents Obama drīzumā apmeklēs Igauniju, savā tīmekļa vietnē vakar paziņoja laikraksts “Postimees”. Tikmēr sabiedriskā raidorganizācija ERR ziņo, ka Obama Igaunijā ieradīšoties 3. septembrī pa ceļam uz NATO samitu Velsā, kas no 4. līdz 5. septembrim notiks Ņūportā.

LETA jau ziņoja, ka ar Obamu viņa vizītes laikā Igaunijā tiksies arī Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš. Kā šorīt intervijā LTV raidījumam “Rīta panorāma” atzina prezidents, vizītes darba kārtība vēl tiek precizēta, bet skaidrs, ka augstākā līmeņa tikšanās notiks, un tās laikā plānots saskaņot jautājumus, kas saistīti ar Velsā gaidāmo NATO samitu.

“Būtībā tas jau ir process, kas sākās pirms gada augustā un turpinājās visu šo laiku, bet nu situācija pasaulē ir dramatiski izmainījusies, tāpēc jautājumi par jauno NATO taktiku, konkrēto rīcību katrai valstij un saskaņotu kopējo rīcību ir vairāk nekā būtiski,” neslēpa Bērziņš.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. jo ameriku interese musu labklajiba

  2. Nē! Tā būs vizīte Igaunijā.

Draugiem Facebook Twitter Google+