Latvijā
Vēsture

Latvijas vēsture fotoattēlos0


Grāmata “Latvijai 100” tapusi Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa vadībā.
Grāmata “Latvijai 100” tapusi Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa vadībā.
Foto – Karīna Miezāja

Dienas gaismu ieraudzījis unikāls Latvijas vēstures avots – Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa vadībā tapusī grāmata “Latvijai 100”. Tajā apkopoti 4,5 tūkstoši fotoattēlu, kas stāsta par Latviju no 1918. līdz 2018. gadam.

Grāmatas veidotāji pabija katrā Latvijas pagastā – muzejā, bibliotēkā, skolā – un tikās ar vietējās vēstures zinātājiem, novadpētniekiem, vēstures un latviešu valodas skolotājiem, lūdzot katram izvēlēties fotogrāfiju, kas, viņuprāt, varētu raksturot mūsu valsti un cilvēkus, kas tajā dzīvo. Kopumā no vairākiem simtiem tūkstošu bilžu grāmatas autori izvēlējās 14 tūkstošus, kurām sagatavoja aprakstus. Tomēr visas nebija iespējams iekļaut grāmatā. Katru Latvijas vēstures gadu raksturo apmēram 40 fotoattēli – tajos ir attēlota gan Latvijas Nacionālā vēstures muzeja atgūtās arheoloģiskās kolekcijas kārtošana krātuvē 1947. gadā, gan Amerikas latviešu teātra došanās viesizrādēs 1950. gadā, gan Daugavas aizbēršana Pļaviņu HES celtniecības vietā 1962. gadā, gan attēls, kur Kārsavā, skvērā pie autobusa pieturas, jaunlaulātie noliek ziedus pie Ļeņina pieminekļa 1982. gadā, gan Visvaldis Lācis ar medaļu par 93 gadu vecumā noskrieto Berlīnes maratonu 2017. gadā.

Grāmatā ievietots arī personu rādītājs, kurā atrodami vēstures aprakstā minētie un fotoattēlos skatāmie ļaudis, kā arī bilžu fotogrāfi, glabātāji vai iesūtītāji. Grāmatai ir 538 lapaspuses, un tā iegādājama Latvijas grāmatnīcās.

LA.lv