Foto – Shutterstock

Latvijas Veterinārārstu biedrība atklāj kārtis – visi dati nodoti valsts iestāžu rīcībā 1

Viens no argumentiem, lai arī samākslots un nepatiess, kas ļāva suņiem letālās slimības megaesophagus-polineiropātijas noklusētājiem cīnīties pret veterināriem, bija tas, ka ziņas it kā tiekot slēptas, ka tās ir nepilnīgas, ka zinātnieki nevēlas dalīties ar iegūtajiem datiem. Arī šonedēļ uzņēmums “Tukuma Straume” publikācijās portālā delfi.lv apvaino pētniekus informācijas slēpšanā. Akciju sabiedrības “Tukuma Straume” priekšsēdētājs Aivars Podnieks ar masu mediju starpniecību pieprasa faktus par suņu īpašnieku anketēšanas datu ticamību. Jājautā, vai tie būtu slimo un mirušo suņu īpašnieku personu dati? Pretējā gadījumā, ražotājs bažījās, ka aizdomas par šo datu safabricēšanu, slēpšanu, apzinātu konspirāciju no veterinārārstu puses tikai pastiprināšoties.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Turpretī letālās slimības pētnieki ne tikai kopš pērnā meklē saslimšanas cēloņus, bet ir apkopojuši ievērojamu datu apjomu par visiem gadījumiem, kā arī, par spīti visiem kavēkļiem, jau gandrīz pabeiguši suņu kontrolgrupas vākšanu. Visa pētījuma laikā iegūtā informācija, atskaitot suņu īpašnieku personu datus, ir nodota Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).

“Jau 8. martā Latvijas Veterinārārstu biedrība (LVB) nosūtīja PVD visas biedrības rīcībā esošās ziņas par saslimšanas gadījumiem janvārī un februārī. Nesen nosūtīta informācija par martu, aprīli un maiju, un tas ir kārtējais pamudinājums valsts iestādēm beidzot sākt pildīt savas funkcijas, tostarp pašam PVD veikt saslimšanas gadījumu reģistrāciju,” saka LVB priekšsēdētāja Māra Viduža. “PVD tika informēts, ka LVB rīcībā ir arī suņu rentgenogrammas un citi materiāli, kā arī īpašnieku personu dati, kas tiks izsniegti pēc oficiāla pieprasījuma saņemšanas atbilstoši Fizisko personu datu aizsardzības likuma prasībām. Atbilstoši šim pašam likumam, veterinārārstiem savā profesionālajā darbībā un arī biedrībai (LVB) kā profesionālajai apvienībai ir pienākums nodrošināt pilnīgu dzīvnieku īpašnieku personas datu aizsardzību un personas privātās dzīves neaizskaramību. Ja Zemkopības ministrija vēlas cietušos suņus vienojošā faktora – sausās barības “DOGO” ražotājam AS “Tukuma Straume” izpaust personu datus un citu informāciju, tad tam ir jābūt ierēdņu lēmumam un atbildībai. LVB šādus lēmumus nav tiesīga pieņemt,” – uzsvēra LVB vadītāja Māra Viduža.

CITI ŠOBRĪD LASA

Atgādināsim, ka Latvijā ir reģistrēti vairāk nekā 200 ar megaesophagus-polineiropātiju saslimušie un no šīs kaites nomirušie suņi. Ir rentgenogrammas, anketas un fotogrāfijas, kā arī audu paraugi. Kopējais riska faktors, kas uzrādās īpašnieku sniegtajās atbildes ir sausā barība „DOGO”, ko ražo uzņēmums „Tukuma Straume”. Neskatoties uz PVD veiktajām neskaitāmajām standarta pārbaudēm, nekādas kaitīgas vielas barībā vai nepilnības pašā ražotnē netika atrastas, taču pētījums, ko uzsāka veterinārārsti, pēkšņi tika apturēts gadu mijā.

Zemkopības ministrija pārtrauca tā finansēšanu momentā, kad bija jāsākas barības testiem uz aptuveni 200 000 iespējamo kaitīgo vielu klātbūtni, kā arī bija jāvāc veselo suņu kontrolgrupa, kas varētu vēl klajāk parādīt suņu saslimšanas un nāves cēloni, ja tāds analīzēs tiktu atklāts. Šobrīd LVB neatkarīgā pētnieku grupa turpina darbu par ziedotāju naudu. Audu paraugi un citi materiāli ir nosūtīti uz zinātnisko laboratoriju ASV.

Kontrolgrupa ir teju nokomplektēta. Paredzams un cerams , ka vasaras beigās zinātnieki nāks klajā ar paziņojumu par suņiem letālās un retās slimības skaita pieauguma iemesliem Latvijā.