Latvijā
Politika

Latvijas Zaļā partija sākusi darbu pie jaunas programmas Saeimas vēlēšanām 16

Zaļās partijas vadītājs Edgars Tavars. Foto – LETA

Latvijas Zaļās partijas (LZP) Kurzemes kongresā, kas šodien norisinājās Kandavā, sākts darbs pie jaunas politiskā spēka programmas izstrādes, kas tiks izmantota arī nākamajās Saeimas vēlēšanās, pastāstīja LZP valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Viņš skaidroja, ka aplūkotais jaunās programmas jautājumu loks saistīts ar 50 dažādām tēmām, tostarp veselību, klimata pārmaiņām, vides aizsardzību, “zaļāku” pieeju tautsaimniecībai un citiem jautājumiem. Kā piemēru Tavars minēja vietējās pārtikas nozares aizsardzību, norādot, ka, kamēr gan no iedzīvotājiem nevar pieprasīt iegādāties dārgākus “zaļos” un vietējos produktus, valsts pārvalde un pašvaldības savos iepirkumos tiem gan varētu dot priekšroku.

Tajā pašā laikā politiķis norādīja, ka partija paralēli izvērtē, kāda veida ietekmi šāda pastiprināta vietējo pārtikas produktu iepirkumu realizēšana atstātu uz Latvijas importa un eksporta rādītājiem.
Līdzās diskusijām par jaunās LZP programmas saturu partijas biedri šodien apmainījās viedokļiem arī par Saeimas vēlēšanu sistēmas maiņu. Tavars norādīja, ka šajā jautājumā partijas pārstāvju viedokļi bija dažādi, taču tos vienoja uzskats, ka jātiecas uz vēlēšanu sistēmu, kas deputātu kandidātiem pieprasa iegūt pēc iespējas vairāku reģionu atbalstu, līdzīgi, kā tas ir Igaunijā. Pēc Tavara domām, šāda veida parlamenta vēlēšanu sistēma arī ir iemesls Igaunijas reģionu salīdzinoši labajai attīstībai.

Savukārt trešais lielais LZP biedru viedokļu apmaiņas bloks bija saistīts ar izmaiņām Valsts prezidenta pilnvarās. Tavars norādīja, ka šajā jautājumā partijas biedri pauda ļoti dažādus viedokļus – gan prezidenta pilnvaru palielināšanas nepieciešamību, gan arī iespēju pilnībā atbrīvoties no prezidenta institūcijas kā tādas. Tomēr vislielāko atbalstu partijas biedru rindās guva viedoklis, ka Valsts prezidentam ir jābūt tautas vēlētam, īpaši negrozot šīs institūcijas pilnvaras.

Tāpat kongresa laikā aktualizējās jautājums par Latvijas lomu Eiropas Savienībā. LZP biedri norādīja, ka Latvijas kā nacionālas valsts loma ES ir būtiski mazinājusies, kā rezultātā novērojama zemāka valsts tautsaimniecības attīstība un lielāka pilsoņu izceļošana uz ārvalstīm.

Nākamais LZP kongress notiks šī gada decembrī Jēkabpilī, kā arī paredzēts vēl viens kongress Rīgā.

LA.lv