Kriminālziņas

Latvijas zemnieki apkrāpti ar sen nebijušu vērienu 0

Foto – Artis Drēziņš

Desmitiem zemnieku novembra Latvijas valsts goda dienās nebija pilnīgas svētku sajūtas. Viņi jūtas pamatīgi apkrāpti. Liellopu uzpircējs SIA “Baltijas bullītis” lopus paņēmis, bet naudu nav pārskaitījis. Darījumi notikuši par dažādām summām. Sākot no dažiem simtiem līdz vairākiem tūkstošiem latu.

 

Visos Latvijas reģionos, sākot ar Latgali un beidzot ar Kurzemi. Vēl joprojām visi gadījumi nav apkopoti. Iespējams, daži zemnieki joprojām veltīgi gaida savu naudu. Pēc policijas aplēsēm, cilvēki varētu būt apkrāpti par vairākiem desmitiem tūkstošu latu.

SIA “Baltijas bullīša” vienīgais īpašnieks un valdes loceklis – turks Onurs Mutlu, pēc neoficiālām ziņām, esot aizbraucis uz savu dzimteni Turciju. Ar viņu kopā darbojušās vairākas sievietes no Latvijas, arī civilsieva – viņu lomu policija vēl skaidro, viņas tiek meklētas un nopratinātas. Starp viņām ir arī dāma, kas iepriekš vairākkārt tikusi aizturēta par krāpšanu un zādzībām. Šajā gadījumā aizturēto vēl neesot, taču ierosināts kriminālprocess par krāpšanu grupā pēc iepriekšējās vienošanās.

 

Sākotnēji 
izplānota afēra?

Valsts policijas Kuldīgas iecirkņa operatīvais darbinieks Rolands Bāders norāda, ka ir vairākas pazīmes, kas liecina, ka “Baltijas bullītis” jau no paša sākuma dibināts (25. septembrī) ar nodomu krāpties. Kaut vai tas, ka uzņēmumam esot fiktīva adrese.

Darbošanās shēma bijusi vienkārša: savāc lopus, solot ļoti labu samaksu, jo tie taču domāti eksportam, bet reāli jau kā savi lopi uzreiz tiek nodoti legālās un nelegālās kautuvēs dažādās Latvijas vietās par divkārt un pat trīskārt zemāku cenu un lopu pārdevējiem nemaz nemaksājot.

Lopu savākšanai īrēts transports ar strādniekiem, kuri darījuši, kas viņiem likts. Apjoms bijis tik liels, ka acīmredzot pietrūcis kautuvju, un lopi vārdzināti kādā novietnē Ropažu novadā, līdz 6. novembrī 198 jaunlopi pārvesti uz SIA “Alvstre” kautuvi Skrīveru novadā. Daļu lopu ar policijas palīdzību tagad atgūst to īpašnieki zemnieki, no kuriem daži jau bija sākuši ausīties par nesamaksāto naudu un gan paši, gan ar policistu palīdzību izsekojuši lopu ceļus.

Vecpiebalgas novada Dzērbenes pagasta zemnieku saimniecības “Ielaiņi” īpašnieki Jānis un Vera Ķirķeļi, kas pagājšnedēļ ieradās Skrīveros, lai vestu mājās savus sešus novārdzinātos jaunlopus, ir tik satriekti un nikni, ka grūti runāt. Katrs no jaunlopiem pēc numura jāatrod garajā kūtī, kur tādu bēdubrāļu ir daudz, vieni stāv nokārtu galvu, ribas izspiedušās, daži smagi klepo, citi nevarīgi guļ. Un, kad atrasts, tad gandrīz vai stumšus jānogādā vienā aizgaldā tuvāk ārdurvīm.

“Lopi no mums ir izkrāpti,” pasaka Jānis un klusē. Vera paskaidro, ka 28. oktobrī savus jaunlopus atdevuši uzņēmumam “Baltijas bullītis”.

“Mūsu versija – turka uzņēmums acīmredzot vēlējās gaļas šķirņu lopus pārdot tālāk uz Turciju, taču kaut kas sagājis grīstē, un viņš aizlaidies.

No mūsu septiņiem lopiņiem kritis viens, bet vakar sazinājāmies ar kādu citu saimnieku, kurš no 24 jaunlopiem atpakaļ saņēmis tikai 18, pārējie vai nu krituši, vai aizgājuši kādus neceļus. Tagad mums būs jāpieliek daudz pūļu, lai novārdzinātie lopiņi atžirgtu.”

 

Viss bijis legāli

Arī Skrīveru pagasta SIA “Alvstre” valdes priekšsēdētājai Ivetai Strēlniecei ir savs bēdu stāsts: “Mans pamata bizness ir gaļa, kautuve. No Turcijas uzņēmēja lopus nopirku legāli – ar pavadzīmēm, kurās bija teikts, ka man par lopiem jāsamaksā līdz novembra beigām. Daļu jau samaksāju, bet tad atklājās, ka viņš, nesamaksājis zemniekiem, pazudis bez pēdām. Tagad liela neskaidrība, kas tad galu galā ir šo lopu īpašnieks. Ierosināts kriminālprocess, jāgaida tiesas lēmums par īpašuma tiesībām. Esmu lopiņus nopirkusi, bet nu man tie policijas klātbūtnē jāatdod agrākajiem saimniekiem. Diemžēl jau izplatītas baumas, ka es esot tajās nelikumībās iesaistīta, ka es šos nabaga dzīvniekus neēdinot.

Neviens no lopiņu agrākajiem saimniekiem, kas tagad katru dienu brauc tiem pakaļ, man pat paldies nepasaka par to, ka jau otro nedēļu novārdzinātos jaunlopus kopju, ēdinu, ārstēju, dodu tiem vitamīnus. Un kur tad vēl tas, ka man savām acīm jāredz, ka paši novārdzinātākie neiztur un krīt.”

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) apliecina, ka tā rīcībā esot neoficiāla informācija, ka īpašnieks dzīvniekus iegādājies, lai tos eksportētu uz Turciju. Taču kaut kādu iemeslu dēļ plānotais eksports nav noticis un īpašnieks pieņēmis lēmumu dzīvniekus pārdot Latvijā. PVD veicis vairākas pārbaudes gan Ropažos, gan Skrīveros. Ropažu novietnē palikuši tikai daži liellopi, kurus saimnieki paņemšot tuvākajās dienās. Skrīveru novietnē Ropažos novārdzinātie dzīvnieki tiekot ārstēti un turēšanas apstākļi esot apmierinoši. PVD turpināšot uzraudzīt situāciju, apliecina PVD novietņu uzraudzības daļas vadītājas vietniece Rudīte Vārna.

Uz jautājumu, kāpēc dienests deva atļauju pārdot Ropažos novārdzinātos jaunlopus un vai tas veiks arī kādu savu izmeklēšanu, saņemam atbildi: “PVD atļauja dzīvnieku pārdošanai Latvijas teritorijā nav nepieciešama. Jautājumus, kas saistīti ar iespējamām finanšu mahinācijām, risina tiesībsargājošās iestādes, tā nav PVD kompetence.”

 

Zemnieki iekrita 
uz labu cenu


Rita Jansone Ēdoles pagasta “Vaivariņos” tikko atgriezusies no Skrīveriem, kur sameklējusi vienu no trim nodotajiem bullīšiem, pavisam novārgušu. Divi lielākie jau bijuši nokauti. “Šajā afērā iesaistītos cilvēkus pašus vajadzētu badā paturēt,” asarām acīs saka sirmā kundze.

Darījuma sākums gan ne par kādu afēru neesot liecinājis. “Pie manis ieradās lopu novērtētāja Natālija, ar kuras pārstāvēto firmu “Janssen Livestock Latvia” biju iepriekš veiksmīgi sadarbojusies. Par “Baltijas bullīti” viņa neko neteica, par šo firmu pirmoreiz uzzināju no līguma, kad 18. oktobrī atbrauca strādnieki pēc lopiem. Cena bija laba: par 400 kilogramus smagiem buļļiem lats un trīsdesmit santīmu kilogramā, par 270 kilogramu smago – lats un sešdesmit santīmi. Citi tobrīd man būtu devuši tikai 60 – 80 santīmus par kilogramu,” stāsta zemniece.

Kad pēc līgumā noteiktajām 12 dienām bankas kontā nebijis ne vēsts no Ls 1427, R. Jansone zvanījusi uz līgumā norādīto telefona numuru. Tur lauzītā latviešu valodā atbildējusi kāda sieviete, kas solījusi, ka rīt nauda būšot. Un tā vairākas reizes, līdz telefons izrādījies slēgts. Tad Rita zvanījusi Natālijai, kas neko nespējusi paskaidrot un ieteikusi braukt uz Skrīveriem, kur varbūt kādu lopu varēšot atrast.

Dzintra Bendrāte Rumbas pagasta “Madarās” nodevusi septiņus lopus par Ls 5019, trīs lopus atguvusi. Regulārais uzpircējs Baltijas liellopu izsoļu nams neesot varējis lopus paņemt, tāpēc likuši pārdošanas sludinājumu. Atsaukusies Natālija, kuru kā godprātīgu iepirkumu organizētāju zinājusi trīs gadus. 24. oktobrī vienojušies par samaksu – Ls 2, 20 – 2,50 par kilogramu.

“Kad 25. oktobrī atbrauca auto pēc lopiem un tika izrakstīta pavadzīme, es, protams, pamanīju nosaukumu “Baltijas bullītis”, arī to, ka nebija zīmoga uz dokumentiem. Zvanīju Natālijai, viņa mierināja, teica, ka neesot ko uztraukties. Tā mēs kādu laiku arī neuztraucāmies, līdz nejauši kāds zemnieks, uzzinājis par mūsu darījumu, saķēris galvu: “Ak, Dievs, ko jūs esat izdarījuši! Viņi krāpj zemniekus visā Latvijā!” Tad uzreiz gāju uz policiju,” stāsta Dzintra. Viņa uzskata, ka notikušais ir krāpniecība no sākta gala, nevis biznesa neveiksme, jo “Baltijas bullītis” par lielu naudu uzpircis arī tādus lopus, kādus uz Turciju nemaz nevedot, mērķis bijis par puslatu kilogramā pārdot tepat Latvijas kautuvēm, slēpjot pa kaktiem. Dzintra uzzinājusi, ka daži viņas lopi pa tiešo aizvesti uz netālo kautuvi.

Ar Natālijas starpniecību no lopiem atbrīvojās arī Ķemleru ģimene Vārmes pagastā. Kuldīgas novada pašvaldības šoferim Raimondam ar sievu Līgu tas bijis pirmais mēģinājums nopelnīt ar lopiem, lai būtu vieglāk izskolot trīs bērnus.

“Baltijas bullītim” gribējuši pārdot divus jaunlopus par Ls 660 (vienu par Ls 1,50, otru par Ls 1,80 kilogramā). 25. oktobrī lopus savāca, 31. oktobrī tos nokāva kautuvē Nīkrācē.

“Smags trieciens. Rēķinājāmies, ka nauda būs. Ceram, ka no kautuves vismaz kādu naudiņu dabūsim,” skumjš ir Raimonds.

 

Nezinošās starpnieces

Man izdodas sazvanīt Kurzemes pusē liellopu audzētāju vidū nu jau bēdīgi slaveno Natāliju Matļuku.

“Man ir ļoti žēl zemnieku. Ļoti pārdzīvoju. Biju pie ārsta, jo palika slikti ar sirdi. Viss sākās ar to, ka “Baltijas bullīša” vārdā man piezvanīja Lilija Ābele un teica, ka par labu cenu vajagot palīdzēt ar jaunlopu iepirkšanu. Steidzīgi vajagot 300 lopus, varot arī tādus, kādus citi uzpircēji neņemot, visus pēc kārtas. Prasīju, kā būs ar samaksu. Ābele atbildēja, ka viss būšot kārtībā. Tā nu es arī palīdzēju. Kad zemnieki man zvanīja un sūdzējās par nemaksāšanu, Ābele vēlreiz man apgalvoja, ka visiem maksājot. Viņa meloja,” tagad teic Natālija Matļuka.

Daži zemnieki izpētījuši, ka Lilija Ābele patiešām “Baltijas bullīša” vārdā kārtojusi dokumentus.

Viņa pati gan to noliedz: “Es nekas neesmu, mans vārds nav nevienā papīrā, neesmu neko parakstījusi. Es pati uzpērku lopus savā vārdā, bet šajā reizē gribēju “Baltijas bullītim” palīdzēt. Ļoti nesmuki sanāca. “Baltijas bullītis” uz telefona zvaniem neatbild, un zemnieki tagad zvana man, bet ko es varu?

Tikai pateikt, ka jāziņo policijai un jābrauc uz Skrīveriem cerībā, ka tur atradīs lopus. Visa atbildība jāuzņemas Onuram Mutlu un viņa civilsievai Tatjanai Romašenko, ar kuru viņš Rīgā dzīvoja kopā.”

 

Fakti

Daži citi cietušie un summas, kādas zemnieki cerēja saņemt no SIA “Baltijas bullītis”*

* Zemniece Dzelzavas pagastā – Ls 4007

* Zemnieks Dzērbenes pagastā – Ls 3420

* Zemnieks Amatas pagastā – Ls 1494

* Zemniece Vidrižu pagastā – Ls 614

* Zemnieks Katvaru pagastā – Ls 483

* Zemniece Cesvaines pagastā – Ls 452

* Divas zemnieces Varakļānu novadā – 
Ls 660 un Ls 474

* Preiļu novadā deviņi zemnieki – 
pa Ls 45 000

* Daļa no lopiem ir atgūta

 

 

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Apsūdzētie maksātnespējas administratori ECT tiesāsies pret Latviju
12 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
Īsi pirms Lāčplēša dienas Ķengaragā pazudis Aleksandrs. Lūdz palīdzību meklēšanā
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
Saulkrastos pie pieturas avārijā gājis bojā gājējs; steidzami meklē aculieciniekus
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
2 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
39 minūtes
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
27 minūtes
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
1 stunda