Mobilā versija
+2.6°C
Īrisa, Irīda, Airisa
Piektdiena, 21. oktobris, 2016
29. decembris, 2013
Drukāt

Latvijas zinātnieki izstrādājuši jaunas tehnoloģijas nanodaļiņu masīvu veidošanai

© Cybrain - Fotolia.com© Cybrain - Fotolia.com

Latvijas Universitātes (LU) Ķīmiskās fizikas institūta (ĶFI) zinātnieki izstrādājuši jaunas tehnoloģijas tuvu sakārtotu nanodaļiņu masīvu veidošanai, aģentūru LETA informēja vadošais pētnieks Juris Prikulis.

Tehnoloģijas pamatā esot prasme izveidot sevišķi plānus trafaretus, kas ir 10 000 reižu plānāki par milimetru, caur kuriem uz virsmas tiek uzklāts vēlamais materiāls, piemēram, sudrabs vai hroms.

Par trafaretu izmanto elektroķīmiski veidotas porainas alumīnija oksīda kārtiņas. Poru izvietojums tajās atgādina bišu šūnas. Rezultātā iegūtās nanodaļiņas ir cita citai ļoti tuvu, tomēr tās nekad nesaskaras, stāsta Prikulis.

Plānās alumīnija oksīda kārtiņas esot ļoti trauslas, un pētnieks salīdzina tās ar tikko uzsalušu ledu rāmā ezerā. Projekta realizācijas laikā atrasts inovatīvs risinājums šādu kārtiņu pārnesei un līdz ar to arī nanodaļiņu masīvu veidošanai uz gandrīz jebkuras virsmas, tostarp dažādiem pusvadītāju materiāliem.

Izstrādātās tehnoloģijas ļauj mainīt nanodaļiņu diametru robežās no 14 līdz 100 nanometriem, kas esot apmēram 1000 reižu mazāks izmērs par cilvēka mata diametru. Tāpat tehnoloģijas ļauj mainīt nanodaļiņu savstarpējos attālumus. Šāda izmēra struktūrām ir neparastas īpašības, piemēram, zelta un sudraba nanodaļiņas maina krāsu atkarībā no savstarpējā izkārtojuma un mijiedarbības ar vidi. Katra daļiņa darbojas kā optiskā starojuma antena un var ievērojami palielināt saules bateriju lietderību, skaidro zinātnieki.

LU ĶFI pētījumos atklājās arī savdabīga gaismas polarizācijas maiņa iegūtajos nanodaļiņu masīvos, ko var izmantot sensoru veidošanai. Pētījuma rezultāti publicēti žurnāla “Plasmonics” 2013.gada decembra numurā. “Iegūtās nanodaļiņu kopas ir blīvākas un ar mazākiem daļiņu izmēriem, nekā ar līdzīgām metodēm bija iespējams līdz šim. Interesanti atzīmēt, ka nanodaļiņu masīvu modelēšanā lietotais matemātiskais modelis pirms vairākiem desmitiem gadu tika izmantots starpzvaigžņu putekļu spektru izskaidrošanai astronomijā,” norādīja Prikulis.

Tehnoloģijas izstrādātas Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projektā “Nanostrukturētu sensoru matricu un to kontroles iekārtu izveide”.

Pievienot komentāru

"Google" beidzot parāda savus jaunos "pikseļtelefonus""Google" beidzot izziņojusi ilgi gaidīto "Pixel" viedtālruņu sēriju (ražos gan "HTC"), kas aizstās kvalitatīvo un populāro "Nexus" zīmolu. "Pixel XL" būs ar 5,5 collu ekrānu, bet standarta "Pixel" būs aprīkots ar 5 collu ekrānu.
Augstāko plauktu "fēniksa" pulkstenis no "Garmin"Populārais sporta pulksteņu ražotājs "Garmin" izziņojis jaunu fitnesa viedpulksteni "Fenix Chronos", kas būs valkājams gan ikdienā, gan pie uzvalka, gan sporta zālē. 
Atkarībā no komplektācijas pulkstenis maksās mežonīgus 
900 – 1500 dolārus.
5 padomi, kā izdevīgāk pārdot autoDivi spožākie mirkļi auto īpašnieka dzīvē ir auto iegāde un tā veiksmīga pārdošana. Pēdējais no tiem parasti prasa vislielākās pūles un laiku. Ir sāpīgi zaudēt auto ieguldīto naudu, bet pārdot to gribās pēc iespējas ātrāk, lai tiktu pie jauna braucamā. Vienlaikus šajā procesā nav vietas sasteigtai pieejai, kas tikai samazina izredzes izdevīgi pārdot auto.
Draugiem Facebook Twitter Google+