×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Sestdiena, 26. maijs, 2018
1. decembris, 2013
Drukāt

Latvijas zinātnieki pēta atmiņu uzlabojošas vielas (4)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

A chess player prepares to compete in a 'blinfold' chess tournament at the Beijing 2012 World Mind Games Tournament in Beijing on December 19, 2012. Some of the world's top chess players went eye-to-eye in the year's highest-level "blindfold" chess tournament -- seen by some as the toughest challenge in the game. Unable to physically see their own or their opponent's past moves, the players summoned headache-inducing levels of concentration to fight for gold in a silent conference room, lined up in front of laptop screens showing a blank board. AFP PHOTO / Ed Jones

Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātnieki sintezējuši un izpētījuši jaunas atmiņu uzlabojošas zāļu vielas, kas varētu tikt klīniski izmantotas neirodeģeneratīvo saslimšanu izraisīto atmiņas procesu traucējumu novēršanai, kā arī izzināšanas spējas pastiprināšanai veselu cilvēku prāta mobilizēšanai.

Kā aģentūru LETA informēja institūta pārstāve Dace Tirzīte, centrālās nervu sistēmas saslimšana ir ļoti izplatīta mūsdienu attīstīto valstu novecojošās sabiedrības veselības problēma, un tādēļ visā pasaulē aizvien aktuālāka kļūst jaunu ārstniecības līdzekļu izstrāde. Farmaceitiskās industrijas intereses lielā mērā vērstas uz tā saucamo “gudro zāļu” meklējumiem, lai apmierinātu pieaugošo pieprasījumu pēc nootropām vai atmiņu uzlabojošām zālēm.

Ar Eiropas Savienības struktūrfondu atbalstu Latvijas Organiskās sintēzes institūtā sadarbībā ar AS “Grindeks” tika īstenots ERAF līdzfinansēts projekts “Jaunu nootropu savienojumu sintēze un bioloģiskās aktivitātes izpēte”, kura laikā tika sintezētas un pētītas jaunas atmiņas procesus uzlabojošas zāļu vielas.

Projekta mērķis bija radīt jaunu nootropu līdzekli atmiņas procesu traucējumu ārstēšanai un atmiņas uzlabošanai. Lai radītu jaunu nootropu zāļu vielu, ko raksturo augstāka efektivitāte, mazāki blakusefekti un maksimāli izpētīts farmakoloģiskais un molekulārais darbības mehānisms, tika izmantotas inovatīvas pieejas.

Projekta laikā tika sintezēti jauni optiski aktīvi acetamīda atvasinājumi un pētītas to farmakoloģiskās īpašības, identificējot perspektīvāko atmiņu uzlabojošo savienojumu. Kopumā tika pārbaudītas un raksturotas 24 vielas un tālākajiem pētījumiem atlasīti desmit aktīvākie nootropie savienojumi.

Papildus terapeitisko indikāciju pārbaudei projektā tika atklāts sintezēto savienojumu molekulārais darbības mehānisms, pierādot, ka jaunās atmiņu uzlabojošās vielas ir “Sigma-1” receptoru pozitīvi alostēriski modulatori. “Sigma-1” receptoru alostēriska modulācija ir jauna pieeja atmiņas procesu traucējumu ārstēšanai un atmiņas uzlabošanai.

Projekta izpilde ir sekmīgi pabeigta, sasniegti plānotie rezultatīvie indikatori – starptautisks patenta pieteikums un sešas publikācijas augsta līmeņa starptautiskos farmakoloģijas un ķīmijas žurnālos. Projektā iegūtie rezultāti tiks izmantoti tālākajā produkta izstrādē, stāsta zinātnieki.

Projekta vadītāja Maija Dambrova norāda, ka starpdisciplināro projektu bija iespējams sekmīgi izstrādāt, darba grupās sadarbojoties ķīmiķiem, biologiem, farmaceitiem un mediķiem. Projekta attiecināmās izmaksas ir 490 000 lati.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Vesela cilvēka atmiņu var trenēt, bet slima (tajā skaitā veca) tomēr vajadzētu ārstēt. Šādos gadījumos ar sīpolu diemžēl nepietiks….

  2. Šādus pētījumus nevajadzētu finansēt, bet aizliegt ar likumu.

  3. Ediet vienu svaigu sipolu diena un nevajadzes zales rit, jo sipols uzlabo atminu.

Draugiem Facebook Twitter Google+