×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
7. augusts, 2012
Drukāt

Latvijas zirgu šķirne

airisa%20penele%20un-ravels3

Arī mums ir sava Latvijas zirgu šķirne ar diviem tās tipiem – braucamo un sporta, kas veidota kopš pirmās brīvvalsts laikiem. Ar ko varam lepoties?

 

Izcelsme

Kad izveidojās Latvijas valsts, radās arī nepieciešamība pēc lielākiem un spēcīgākiem zirgiem, ko lielā mērā noteica straujā lauksaimniecības attīstība. Jau 20. gados sākās mērķtiecīga divu zirgu tipu veidošana, veicot plānveidīgu jau esošo kvalitātes uzlabošanu ar Oldenburgas, Hannoveres un Holšteinas šķirņu vaisliniekiem. Vieglāka tipa zirgi īpaši bija nepieciešami armijas un sporta vajadzībām. To darbaspēju palielināšanai izraudzījās angļu pilnasiņu un Trāķu šķirnes vaisliniekus. Mainoties ekonomiski politiskajai situācijai, pēc kara pamazām samazinājās pieprasījums pēc šiem zirgiem un turpmāk – līdz 60. gadu beigām – tautsaimniecības vajadzībām vairāk bija nepieciešami šķirnes smagā tipa zirgi, kuru audzēšanai arī tika veltīta galvenā vērība.

Latvijas braucamais tips – spēcīgs un elegants, lieliski piemērots darbam aizjūgā, un vienlaikus – arī teicams jājamzirgs. Sporta tipa zirgs atšķiras ar garāku kaklu, augstāku skaustu, garākām un slīpākām lāpstiņām, kā arī garākiem vēzīšiem. Šķirņu sapludināšanas rezultātā tas jau sen līdzinās modernajiem Eiropas jājamzirgiem.

 

Pazīmes

Tipisks Latvijas šķirnes zirgs ir atlētiski liels ar izteiksmīgu līniju, labi piemērots jātnieku sportam, ar pareizu gaitu un lēcienu. Tam ir glīti veidota galva, izteikta kakla daļa, kas rada iespaidu par plastisku muskuļotību.

 

Latvijas šķirnes zirgi ir liela auguma. Ķēves vidēji pārsniedz 160 cm skaustā, ērzeļi parasti ir vismaz par 10 cm augstāki. Krūšu apkārtmērs vidēji no 185 līdz 200 cm, pēdvidus apkārtmērs sasniedz pat 23 cm. Latvijas šķirnes zirgiem tipiskākās krāsas ir dūkana, dūkanbēra, bēra, ruda un sirma. Ruda krāsa ir vairāk raksturīga sporta zirgiem, braucamā tipa biežāk ir bēri vai dūkani.

 

Izcilnieki

Latvijas šķirnes zirgu panākumi sportā liecina, cik tie ir talantīgi un arī universāli. Slavenās vācietes Ullas Zalcgēberes iejādes zirgs Rusty, ar kuru izcīnītas četras olimpiskās medaļas, ir mūsu šķirnes lepnums, kas dzimis Burtnieku zirgaudzētavā kā Rotors. Arī vācu sportistes Helēnas Veinbergas konkūra zirgs Vento ir nācis no Tērvetes zirgaudzētavas. Mūsu pašu veiksmīgākais pāris iejādes disciplīnā ir Airisa Penele ar Ravelu, konkūrā – Andis Vārna ar Marmoru, Dainis Ozols ar Gvidonu. Starptautiskajās arēnās parādās arī jauni Latvijas šķirnes zirgi: Avans, Gulbis, Kraislers, Lagūna-N un citi.

Mūsu valsts nacionālais lepnums ir arī braucamā tipa zirgi, ko izmanto pajūgu sacensībās, bērnu apmācībā, arī izjādēm lauku tūrismā. Piemēram, Baltijas valstu pajūgu braukšanas sacensībās aizvien veiksmīgāk startē jaunie braucamā tipa vaislas ērzeļi Abats un Sidrabs, kam speciālisti paredz lielas perspektīvas.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+